Roger Moore

Roger Moore

Celé jméno: Roger Moore
Místo narození: Stockwell, London, England, UK
Známé projekty: Moonraker, The Spy Who Loved Me, Live and Let Die

Datum narození: 14.10.1927Datum úmrtí: 23.5.2017 (89 let)

Roger Moore se narodil 14. října 1927 ve Stockwellu v Londýně jako jediné dítě George Alfreda Moora, policisty z Bow Street v Londýně a Lillian Pope. Navštěvoval Battersea Grammar School, ale během druhé světové války byl evakuován do Holsworthy v Devonu a navštěvoval Launceston College v Cornwallu. Další vzdělání získal na gymnáziu Dr. Challonera v Amershamu v hrabství Buckinghamshire.

Moore pracoval v animačním studiu, ale byl propuštěn poté, co udělal chybu s některými animovanými celky. Když jeho otec vyšetřoval loupež v domě filmového režiséra Briana Desmonda Hursta, byl Moore režisérovi představen a najat jako komparsista do filmu Caesar a Kleopatra z roku 1945. Během natáčení si Moore získal fanynky a Hurst se rozhodl zaplatit Moorovi školné na Královské akademii dramatických umění. Moore strávil na RADA tři semestry, kde byl spolužákem své budoucí bondovské kolegyně Lois Maxwell, původní Moneypenny.

V 18 letech, krátce po skončení druhé světové války, byl Moore odveden do státní služby. Dne 21. září 1946 byl zařazen do Královského armádního sboru služeb jako podporučík, byl důstojníkem v oddělení kombinovaných služeb a nakonec se stal kapitánem, který velel malému skladu v západním Německu.

V televizi si Moore zahrál hlavní roli Simona, titulní postavu v britském mysteriózním thrillerovém seriálu The Saint (1962–1969). Měl také role v amerických seriálech, například Beau Maverick ve westernu Maverick (1960–1961), v němž nahradil Jamese Garnera v hlavní roli. Moore pokračoval v hraní na plátně i v desetiletích po svém odchodu z bondovské série.

V roce 1991 byl Moore jmenován velvyslancem dobré vůle UNICEF a v roce 2003 byl královnou Alžbětou II. povýšen do rytířského stavu za zásluhy pro charitu. V roce 2007 získal hvězdu na hollywoodském chodníku slávy za svůj přínos filmovému průmyslu. V roce 2008 ho francouzská vláda jmenovala komandérem Řádu umění a literatury.

Moore dlouhodobě trpěl ledvinovými kameny a v důsledku toho byl krátce hospitalizován během natáčení filmu Live and Let Die v roce 1973 a znovu během natáčení filmu Moonraker v roce 1979. V roce 1993 byla Moorovi diagnostikována rakovina prostaty a podstoupil úspěšnou léčbu.

Moorova rodina oznámila jeho úmrtí ve Švýcarsku 23. května 2017 na rakovinu plic a jater. Zemřel ve svém domě v Crans-Montaně v přítomnosti své rodiny. Bývalí herci agenta 007 Sean Connery, George Lazenby, Timothy Dalton a Pierce Brosnan a tehdejší současný agent 007 Daniel Craig vzdali Moorovi hold. Moore je pohřben na monackém hřbitově.

Foto: MGM


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
James Bond Třetí James Bond 1973 1985 7

Filtr seriálů