Lucy Liu

Lucy Liu

Celé jméno: Lucy Alexis Liu
Místo narození: Queens, New York City, New York, USA
Známé projekty: Ally McBeal, Charlieho andílci, Kill Bill, Elementary

Datum narození: 2.12.1968 (55 let)

Lucy Liu je populární a známá americká herečka, která se roku 1968 narodila v New Yorku. Je třetím dítětem (má bratra Alexe a sestru Jenny) biochemičky Cecilie a inženýra Toma Liuových. Její rodiče nejsou původem z USA, ale z Čínské republiky. Jako malá se naučila mluvit standardní čínštinou a ve svých pěti letech se začala učit angličtinu.

Už jako malá se věnovala bojovému umění, tomuto koníčku zůstala věrná dodnes. Vzdělávala se na Joseph Pulitzer Middle School, Stuyvesant High School, New York University a University of Michigan. Po vystudování vysoké školy (získala bakalářský titul) se začala věnovat práci servírky.

O umění jako takové se začala zajímat už jako malá. Její láska jí vydržela velmi dlouho, a proto se začala zajímat o hereckou kariéru. Kolem roku 1990 se přestěhovala do Los Angeles, kde se chtěla této branži začít věnovat naplno. Po počátečních epizodních rolích v různých seriálech přišly první úspěchy.

První velkou roli se jí podařilo získat roku 1998 v seriálu Ally McBeal, kde až do roku 2002 hrála Ling Woo. Během této role se začala objevovat i ve známých a úspěšných filmech. Zmiňme například snímky Sexuální praktiky pozemšťanů, Odplata, Boxeři, Tenkrát na východě a Tělo na tělo. Roku 2000 byla obsazena do populární filmové série Charlieho andílci, kde si ve dvou dílech zahrála Alex Munday.

Lucy Liu byla zpravidla obsazována do akčních projektů, ve kterých mohla ukázat své bojové umění. Zajímavé role si zahrála v seriálech Pearl, Game Over, Joey a Maya & Miguel. Další známou pecku představuje film Kill Bill, kde si zahrála O-Ren Ishii. Tuto roli si následně zopakovala i ve druhém dílu.

Zhruba kolem roku 2005 se Lucy Liu začala pomalu vytrácet ze stříbrných pláten. Výraznější role měla například ve filmech 3 jehly, Domino, Nabít a zabít, Špioni a biják, Oběť: Lovec krve, Krycí jméno: Čistič, Rocket, Un giorno questo dolore ti sarà utile, Oddělen, Blissovy trampoty a Pěsti ze železa, nicméně se nejednalo o žádné trháky, kterým by divákům přirostla k srdci.

Zřejmě kvůli slábnoucímu filmové poli nakonec přešla k seriálům. Po ne zrovna velkých rolích v seriálech Cashmere Mafia, Dirty Sexy Money a Southland začala od roku 2012 vystupovat v seriálu Elementary, kde hraje Dr. Joan Watson, pravou ruku Sherlocka Holmese.

Kromě hraní se v poslední době věnuje i dabování. Její hlas můžeme znát především díky Kung Fu Pandě, kde dabuje Zmiji. Dále se v poslední době věnuje i režírování. Na svém kontě má již několik dílů seriálu Elementary či jednu epizodu seriálů Graceland a Luke Cage.

I když se jedná o velmi známou herečku, tak paradoxně za celou svou kariéru nebyla ani jednou nominována na nějaká významnější ocenění. Jednu dobu se hojně věnovala malování, u kterého vystupovala pod přezdívkou Yu Ling. Známá je také díky svému přispívání na charitu.

Lucy Liu zásadně žije bez partnera, ale přesto se jí roku 2015 narodil syn Rockwell Lloyd Liu, který byl počat díky náhradnímu těhotenství. Herečka prozradila, že volbu výchovy bez přítomnosti jakéhokoliv otce si zvolila sama.

Foto CC BY-SA 2.0 Eva Rinaldi, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Why Women Kill Simone Grove 2019 2019 1
Elementary Dr. Joan Watsonová 2012 6
Joey Lauren Beck 2004 2005 1

Filtr seriálů