Mark Dacascos

Mark Dacascos

Celé jméno: Mark Alan Dacascos
Místo narození: Honolulu, Havaj, USA
Známé projekty: Brotherhood of the Wolf, Drive, Cradle 2 the Grave, Crying Freeman, John Wick 3

Datum narození: 26.2.1964 (60 let)

Mark Dacascos je americký herec a provozovatel bojového umění. Narodil se v roce 1964 na havajském ostrově Oahu. Jeho otec Al pracoval na Havaji jako instruktor bojových uměních a jeho rodiče pochází z Filipín a mají čínské, filipínské a španělské předky. Markova matka Moriko McVey-Murray má irské a japonské předky. Chodil na Los Angeles Valley College, kde byl členem gymnastického týmu. Chodil také na Portlandskou státní univerzitu. Následoval svého otce a stal se mistrem bojového umění Wun Hop Kuen Do. Také studoval boj Muay Thai, capoeiru a wu-šu.

Dacascos se stal hercem, když ho na ulici našli členové štábu režiséra Waynea Wanga. Ačkoli jeho první scény byly vyškrtnuty, začal se tak věnovat hraní bojového umění. Původně měl hrát Red Rangera, Victora Leeho v Bio-Man, ale film se do produkce nedostal.

Jeho průlomová role byla v roce 1993 ve filmu Only the Strong, kde hrál Louise, mistra capoeiry, který sbírá vyhořelé lidi ze středních škol a změní jim život tím, že je učí brazilské bojové umění. Další rok si spolu s Scottem Wolfem zahrál v Party of Five jako Jimmy. Hraje roli předsedyChairman of Iron Chef America a Iron Chef Australia.

Zahrál si v mnoha akčních filmech jako Drive, Brotherhood of the Wolf, Crying Freeman a Cradle 2 th Grave, kde bojoval s Jet Lim. V roce 2002 byl za roli ve filmu Brotherhood of the Wolf nominován na cenu Saturn jako Nejlepší vedlejší herec. Objevil se v seriálu The Crow: Stairway to Heaven, který rozvíjel dále příběh filmu The Crow (1994). Zahrál si také v dětském seriálu Kamen Rider: Dragon Knight jako Eubulon, známý také jako Adventní mistr, učitel Kamen Riderů.

V seriálu Hawaii Five-0 si zahrál opakující postavu Wo Fata. V druhé řadě Mortal Kombat: Legacy ztvárnil Kung Laa. Také měl opakují roli v třetí řadě Agents of S.H.I.E.L.D. jako pan Giyera, Inhumanský přívrženec Hydry, který dokáže manipulovat s neživými předměty.

V květnu 2019 si zahrál Zera, hlavního padoucha v akčním thrillerovém filmu John Wick: Chapter 3 – Parabellum. Objevil se také v opakující roli v seriálu na službě Netflix, Wu Assassins.

Foto: CC BY 2.0 Mark_Dacas­cos.jpg: Kanaka Menehune, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Wu Assassins Kun Zi 2019 2019 1
Agents of S.H.I.E.L.D. Giyera 2015 2016 1

Filtr seriálů