Martin Freeman

Martin Freeman

Celé jméno: Martin John Christopher Freeman
Místo narození: Aldershot, Hampshire, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Sherlock, Hobbit, Captain America

Datum narození: 8.9.1971 (52 let)

Martin se narodil 8. září 1971 ve městě Aldershot v Anglii. Základní a střední vzdělání získal na katolických školách. Vyrůstal v umělecké rodině. Mezi jeho bratry jsou hudebníci či komici. Sám se k herectví odhodlal až v sedmnácti letech, vystudoval ho na Central School of Speech and Drama. Je ženatý s herečkou Amandou Abbington a má s ní dvě děti.

Nejvíce na diváky zapůsobil v seriálu Kancl v roli Tima Canteburyho. Z filmové tvorby určitě stojí za zmínku postava Arthura Denta ze Stopařova průvodce po Galaxii.

Martin ale může televizním divákům přijít povědomý i z jiných seriálů. Ukázal se například v jedné epizodě Black Books a sehrál hlavní roli v seriálu The Robinsons. Nejpříznivější kritiku ovšem získal za roli doktora Watsona v seriálu Sherlock, která mu vynesla cenu BAFTA za nejlepší vedlejší roli. Zajímavostí je, že stejně jako kulhal doktor Watson, sám Freeman musel v mládí prodělat operaci kyčelního kloubu.

Doktor Watson však jeho osudovou rolí zřejmě nebude. Pro mnohem epičtější roli si ho vyhlédl Peter Jackson, režisér Tolkienovy trilogie Pán Prstenů. Freeman se tak zhostil role Bilba Pytlíka ve filmu Hobit. V kinech ho tak filmoví diváci vídali až do konce roku 2014, kdy byl uveden poslední ze tří filmů o Hobitovi.

I k Bilbovi má herec tak trochu blízko. Prohlašuje o sobě, že není nic lepšího než jeho měkoučký gauč. Mimoto se v Hobitovi znovu setkal se svým hereckým kolegou ze Sherlocka, Benedictem Cumberbatchem, který propůjčil hlas Nekromantovi a měl i co dočinění s drakem Šmakem.

Trochu o jeho rodinné historii se můžete dovědět v epizodě pořadu Who Do You Think You Are? z 19. srpna 2009. Tam Martinovi odhalí osud jeho dědečka, Leonarda Freemana, který byl zabit ve 2.světové válce jako medik u Dunkirku.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Secret Invasion Everett Ross 2023 2023 1
Avengers Everett Ross 2016 2022 3
Fargo Lester Nygaard 2014 2014 1
Sherlock Dr. John Watson 2010 2017 4
Hobbit Bilbo Pytlík 2001 2014 5

Filtr seriálů