Matthew Fox

Matthew Fox

Celé jméno: Matthew Chandler Fox
Místo narození: Abington, Pensylvánie, USA
Známé projekty: Party of Five, Lost, Speed Racer

Datum narození: 14.7.1966 (57 let)

Matthew Fox je americký herec, který se roku 1966 narodil v Abingtonu v Pensylvánii. Jeho rodiči jsou Francis a Loretta Foxovi a je vzdáleným potomkem vojenského generála George Meadea. Díky svým rodičům má americké, anglické a italské předky.

Vyrůstal ve Wyomingu, konkrétně v Crowheartu, kam se přestěhovala jeho rodina v době, kdy mu byl pouhý rok. Má staršího bratra Francise a mladšího bratra Bayarda. Poté, co dostudoval na Deerfield Academy, začal navštěvovat Columbia University, kde se věnoval ekonomii.

Původně se věnoval modelingu, poté vystoupil i v několika reklamách. Hereckou kariéru odstartoval roku 1992 menšími rolemi v seriálech Wings a Freshman Dorm. Své první velké role se dočkal v seriálu Party of Five, kde v letech 1994–2000 vystupoval jako Charlie Salinger. Jeho postava tu patřila mezi hlavní.

Další hlavní roli si zahrál hned poté, a to v seriálu Haunted, kde se roku 2002 objevil jako Frank Taylor. Poté zamířil například do filmů Návrat na vrchol, Úhel pohledu či Speed Racer. Roku 2004 se dočkal své doposud největší role, když byl obsazen do seriálu Lost jako Dr. Jack Shephard. Této postavě se věnoval až do roku 2010.

Po této velké roli získal další velké ve filmech Vražedná hra, Emperor, Zánik a Kosti a skalp. Mezi lety 2015–2022 se nikde neobjevil, návratu se dočkal až díky minisérii Last Light, kde si zahrál Andyho Yeatse.

Ona velká pauza byla zapříčiněna událostmi, ke kterým došlo v letech 2011–2012. Nejdříve byl herec obviněn z napadení řidičky autobusu, ale soud ho neshledal vinným. Sám herec prohlásil, že ho v autobuse udeřil nějaký muž, a tak mu to vrátil. Následně se ho ona řidička rozhodla vydírat, ale herec na to nepřistoupil, a tak ho obvinila.

Dále se do něj na sociálních sítích opřel herec Dominic Monaghan, jeho bývalý kolega ze seriálu Lost, který prohlásil, že Fox bije ženy. Fox popřel jeho tvrzení, ale studia vzala tato obvinění vážně a přestala herci nabízet role.

Roku 1992 si herec vzal za ženu Italku Margheritu Ronchi, se kterou má dvě děti. Mezi jeho koníčky patří fotografování a létání v letadle.

Foto CC BY-SA 2.0 gdcgraphics, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Lost Jack Shephard 2004 2010 6

Filtr seriálů