Max von Sydow

Max von Sydow

Celé jméno: Carl Adolf von Sydow
Místo narození: Lund, Švédsko
Známé projekty: Vymítač ďábla, Flash Gordon, Game of Thrones

Datum narození: 10.4.1929 (88 let)

Max von Sydow je švédský herec, který se narodil roku 1929 ve Švédsku. Jeho otec Carl Wilhelm von Sydow byl etnologem a učitelem a jeho matka Baroness Maria Margareta von Sydow byla učitelka. Má německé a polské předky. Chodil na školu Lund Cathedral School, kde se naučil německy a anglicky.

Herectví se začal věnovat brzy po druhé větové válce. Na svém kontě má od té doby obrovské množství filmů, kde většinou hrál velké role. Z jeho filmové tvorby zmiňme například projekty Sedmá pečeť, Tvář, Pramen panny, Jako v zrcadle, Hosté večeře Páně, Quillerovo memorandum, Hodina vlků, Hanba, Náruživost, Vystěhovalci, Vymítač ďábla, Tři dny Kondora, Smrt v přímém přenosu, Flash Gordon, Vítězství, Barbar Conan, Nikdy neříkej nikdy, Útěk ze sna, Duna, Krycí jméno: Smaragd, Vlk u dveří, Pelle Dobyvatel, Polibek před smrtí, Obchodník s hrůzou, V nepřátelských vodách, Jak přicházejí sny a Sníh padá na cedry.


Po roce 2000 se objevil například ve filmech Vrah přichází v noci, Intacto, Minority Report, Království prstenu, Heidi, Skafandr a motýl, Křižovatka smrti 3 – Tentokráte z Paříže, Citové pouto, Muž a jeho pes, Solomon Kane, Robin Hood, Prokletý ostrov a První, poslední. Roku 2015 se objevil jako Lor San Tekka ve filmu Star Wars: Síla se probouzí.

Už jenom z tohoto dlouhého výčtu lze poznat, že Max von Sydow je převážně filmový herec. Objevil se však i v několika seriálech. Roku 2009 si zahrála kardinála von Waldburga v seriálu The Tudors. Roku 2016 jsme ho mohli vidět jako Tříokou vránu v seriálu Game of Thrones. Nahradil herce Struana Rodgera, který tuto postavu hrál před ním.

V letech 1951 – 1979 byl ženatý s herečkou Christinou Olim. Od roku 1997 je ženatý s Cathrine Brelet. S Christinou Olim má dva syny (Clase a Henrika). Od roku 2002 je francouzským občanem.

Foto CC BY-SA 2.0 Mario Antonio Pena Zapatería, Wikimedia Commons


Hraje v

Komerční sdělení

Užijte si sledování seriálů naplno

Znáte všechny nové filmy a na svoje oblíbené seriály nedáte dopustit? Určitě máte obrovskou televizi nebo domácí kino, jehož zvuku se nic nevyrovná. Myslíte také na potřebný nábytek ke sledování? Pokud ne, tak pro vás máme skvělou inspiraci.