Mikhail Baryshnikov

Mikhail Baryshnikov

Celé jméno: Michail Nikolajevič Baryšnikov
Místo narození: Riga, Lotyšsko
Známé projekty: The Turning Point, Company Business, White Nights

Datum narození: 27.1.1948 (76 let)

Michail Baryšnikov se narodil v Rize (tehdejší Lotyšská SSR, Sovětský svaz, nyní Lotyšsko). Jeho rodiče byli Rusové. Podle Baryšnikova byl jeho otec přísný nacionalistický voják a matka ho seznámila s divadlem, operou a baletem, zemřela sebevraždou, když mu bylo 12 let. Byl předním mužským tanečníkem klasického tance 70. a 80. let 20. století. Později se stal známým tanečním režisérem.

Slibně začínal v Kirovově baletu v Leningradě, než v roce 1974 zběhl do Kanady za většími příležitostmi v západním tanci. Poté, co tančil v American Ballet Theatre, nastoupil na jednu sezónu jako první tanečník do New York City Ballet, aby se naučil neoklasický ruský pohybový styl George Balanchina. Poté se vrátil do American Ballet Theatre, kde se později stal uměleckým ředitelem. Baryšnikov stál v čele mnoha vlastních uměleckých projektů a byl spojován zejména s propagací moderního tance, premiéroval desítky nových děl, včetně mnoha vlastních. Jeho úspěchy jako činoherního herce na jevišti, ve filmu a v televizi mu pomohly stát se pravděpodobně nejuznávanějším současným baletním tanečníkem. Od svého zběhnutí v roce 1974 se Baryšnikov nikdy nevrátil do Ruska a od roku 1986 je naturalizovaným občanem Spojených států, v roce 2017 udělila Lotyšská republika Baryšnikovovi občanství za mimořádné zásluhy.

V roce 1977 získal nominaci na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli a nominaci na Zlatý glóbus za ztvárnění Jurije Kopejkina ve filmu The Turning Point. Hrál ve filmu White Nights s Gregorym Hinesem, Helen Mirren a Isabellou Rosselliniovou a měl epizodní roli v poslední sérii televizního seriálu Sex and the City.

Baryšnikov má ze vztahu s herečkou Jessicou Lange dceru Aleksandru „Šuru“ Baryšnikovovou (nar. 1981). Když se Baryšnikov s Langeovou seznámil, mluvil jen velmi málo anglicky; místo toho komunikovali francouzsky. Nakonec se naučil anglicky sledováním televize. V letech 1982–1983 chodil s Tuesday Weldovou, nejlepší kamarádkou Langeové. Baryšnikov měl dlouhodobý vztah s bývalou baletkou Lisou Rinehartovou. Měli spolu tři děti: Petera, Annu a Sofii.

Foto: Vanity Fair


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Sex and the City Aleksandr Petrovsky 2004 2004 1

Filtr seriálů