Nathan Lane

Nathan Lane

Celé jméno: Nathan Lane
Místo narození: Jersey City, New Jersey, USA
Známé projekty: The Good Wife, American Crime Story, Penny Dreadful: CIty of Angels

Datum narození: 3.2.1956 (68 let)

Nathan se narodil se jménem Joseph Lane do katolické rodiny s irskými kořeny. Byl přijat na univerzitu Saint Joseph's University s divadelním stipendiem, ale když nastoupil, zjistil, že toto stipendium všechno nepokryje a školu opustil, aby si vydělal nějaké peníze. Protože mezi herci už jeden Joseph Lane byl, rozhodl se změnit si jméno na Nathan po postavě Nathana Detroita z muzikálu Guys and Dolls a přestěhoval se do New Yorku.

Zde začal rozvíjet svou kariéru. Nejdříve se svým kamarádem Patrickem Stackem účinkoval ve stand-up show a posléze se přesunul do divadelních produkcí na Off-Broadway. Na samotný Broadway se dostal v roce 1982 se hrou Present Laughter. Zde účinkoval v následujících letech v dalších hrách jako jsou Merlin, Wind in the Willows či Broadway Bound, avšak pokračoval i na Off-Broadway, kde si zahrál například v Measure for Measure či Love. V roce 1992 si na Broadwayi zahrál v revivalu muzikálu Guys and Dolls postavu Nathana Detroita, po kterém si převzal své jméno a za tuto roli získal svou první nominaci na cenu Tony. Následovaly další úspěšné divadelní role, za zmínku stojí například hry Laughter on the 23rd Floor, A Funny Thing Happened on the Way to the Forum (za roli získal cenu Tony) či The Iceman Cometh. Ceny Tony vyhrál ještě dvě, a to v roce 2001 za The Producers a v roce 2018 za Angels in America. Kromě toho byl na ni nominovaný ještě za hry The Nance (2013) a The Front Page (2017).

Nathan se kromě divadla začal objevovat hlavně od 90. let i ve filmech. Za roli ve filmu Ptačí klec (1996) získal svou první nominaci na Zlatý glóbus. O rok později si zahrál ve filmu Hon na myš, v roce 1994 propůjčil svůj hlas Timonovi v animovaném filmu Lví král a zopakoval si to i v pokračování z roku 1998. Následně propůjčil hlas i kocourovi Snížkovi ve filmu Myšák Stuart Little (1999) a i v pokračování z roku 2002. Následovala role ve filmu Nicholas Nickleby (2002) a poté se divadelní hra Producenti dočkala i filmového zpracování (v roce 2005), ve kterém si Nathan zopakoval svou roli a dočkal se nominace na Zlatý glóbus. V roce 2006 si Nathan vysloužil hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy a v roce 2008 se dočkal zapsání do americké divadelní Síně slávy.

Nathan má na svém kontě i spoustu televizních rolí. Získal cenu Emmy za animované seriály Timon & Pumbaa a Teacher's Pet. Na Emmy byl nominovaný ještě několikrát za hostující herecký výkon v seriálech Frasier, Mad About You, Modern Family a The Good Wife. V roce 2016 ztvárnil F. Lee Baileyho v první sérii American Crime Story zaměřujícím se na případ O. J. Simpsona. V roce 2020 získal jednu z hlavních rolí v seriálu Penny Dreadful: City of Angels.

Ve svých 21 letech se Nathan přiznal rodině, že je gay a ačkoliv to jeho matka zprvu nepřijímala, nakonec názor změnila. Veřejně se ke své sexuální orientaci přihlásil v roce 1998 po vraždě homosexuála Matthewa Sheparda. V roce 2015 se oženil za svého dlouholetého partnera, divadelního producenta a scenáristu Devlina Elliotta.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Only Murders in the Building Teddy Dimas 2021 2
Penny Dreadful: City of Angels Lewis Michener 2020 2020 1

Filtr seriálů