Nikolaj Coster-Waldau

Nikolaj Coster-Waldau

Celé jméno: Nikolaj Coster-Waldau
Místo narození: Rudkøbing, Dánsko
Známé projekty: Nightwatch, Lovci hlav, Game of Thrones

Datum narození: 27.7.1970 (53 let)

Nikolaj Coster-Waldau, známý dánský herec, se narodil roku 1970. Jeho matka je vystudovanou knihovnicí. Jeho rodiče se brzo rozvedli, protože jeho otec často pil. Má dvě starší sestry.

Herectví vystudoval na Státní divadelní škole v Dánsku. Díky ní se dostal do světa hereckého průmyslu, kterému se věnuje dodnes. Svou kariéru započal už roku 1993, tedy přesně ten rok, kdy dostudoval vysokou školu.

Nejdříve se věnoval dánským filmům, kde se proslavil ve snímcích Nightwatch a Nattavegten. Brzy se však dostal do Ameriky, kde prorazil naplno. Znát ho můžeme z filmů Černý jestřáb sestřelen, 24 hodin ze života jedné ženy, Ukrást Rembradta, Wimbledon, Popravčí, Supervoksen, Firewall, Úžasná a milovaná, Mladá léta Erika Nietzscheho, Lovci hlav, Nevědomí, Druhá šance či Bohové Egypta.

Kromě mnoha filmových rolí si zahrál i v několika seriálech. Znám je například díky rolím v seriálech New Amsterdam či The Left Wing Gang. Jeho dosud největší rolí je postava Jaimeho Lannistera ze seriálu Game of Thrones, které se věnuje od roku 2011.

Nikolaj Coster-Waldau žije s herečkou a zpěvačkou Saschou Nukâka Motzfeldt, kterou si vzal roku 1998. Spolu mají dvě děti.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Last Thing He Told Me Owen 2023 2023 1
Game of Thrones Jaime Lannister 2011 2019 8

Filtr seriálů