Game of Thrones (Hra o trůny) Jaime Lannister

Jaime Lannister

Jaime Lannister

Nejstarší syn a dědic Tywina Lannistera, člen Královské gardy, mistr bojového umění. Přezdívaný Králokat.

Sezóny 7
2011 - 2017


Ser Jaime Lannister je druhým ze tří dětí (a nejstarším synem) lorda Tywina Lannistera a jeho chotě lady Joanny Lannister. Ve svých pouhých patnácti letech se přidal ke Královské gardě Šíleného krále Aeryse II. Targaryena a stal se tak nejmladším členem tohoto řádu v historii. Svou přezdívku Králokat si vysloužil tím, když v závěru Robertovy rebelie Aeryse II. Targaryena, kterému předtím přísahal věrnost, vlastnoručně zabil.

Jaime již od mládí udržuje incestní vztah se svou sestrou dvojčetem, nyní královnou Sedmi království Cersei Lannister. Velmi pravděpodobně je také otcem jejích dětí, jejichž otcovství je jinak připisováno králi Robertu Baratheonovi.


Jaime je znám svým pohledným vzhledem, uměním v boji a arogancí. Jako malý měl problémy se čtením, protože se mu písmenka, která četl, samovolně převracovala v paměti, takže nedokázal nic srozumitelného přečíst. Jeho otec Tywin s ním musel kvůli tomu trávit mnoho hodin denně, aby se to naučil.

Jaime Lannister je…

první série (Hra o trůny)

Jon Arryn pátral po tajemství mezi Cersei a Jaimem, a tak se jej Lannisteři údajně zbavili. Cersei navrhuje Jaimemu, ať se po Jonovi stane novým pobočníkem krále, ale Jaime to odmítá, a proto musí cestovat spolu s královskou výpravou do Zimohradu, kam si král Robert Baratheon jede pro nového pobočníka, starého přítele Eddarda Starka.

Eddard vždy opovrhoval Jaimem, protože zradil svého vlastního krále, a tak je situace v Zimohradu mezi nimi napjatá. Když druhý den jdou všichni na lov, tak Jaime a Cersei využijí situace a jdou souložit do jedné z věží. Tam je ale přistihne syn Eddarda Brandon Stark. Jaime ho chytne a vyhodí jej z okna, aby neprozradil jejich tajemství.

O několik dní později se dozvídá od svého bratra Tyriona, že Brandon je v hlubokém spánku, ale není mrtvý. To znamená další komplikace, které budou muset s Cersei vyřešit. Poté s celou královskou výpravou opět putují zpět do Králova přístaviště.

Jaime jako člen Královské gardy musí být neustále v blízkosti krále. Robert jím ale pohrdá a vysmívá se mu, a tak dělá naschvály během jeho strážení. Zanedlouho je Tyrion Lannister unesen Catelyn Stark, a tak jede Jaime za Eddardem a domlouvá mu, aby mu vydal bratra zpět.

Ten v tom nemá ale prsty, tak Jaime rozkáže strážím, ať zabijí všechny Eddardovy stráže. Strhne se bitka, kde Jaime zabije Joryho Cassela a poté si to na férovku rozdává s Eddardem. Je to vyrovnaný boj, ale ke konci jeden ze stráží probodne Nedovi nohu, a tak je boj u konce. Jaime je naštvaný, protože chtěl Neda porazit sám, a tak sám udeří vojáka, který mu to udělal. Poté říká Nedovi, že chce svého bratra zpět a odjíždí pryč.

Vypuká válka mezi Lannistery a Starky, a tak Jaime jede za svým otcem Tywinem a připojuje se do jeho armády. Následně je poslán do jedné z bitev, kde se podaří Robbu Starkovi Jaimeho zajmout jako rukojmího, protože mrtvý by mu byl k ničemu.

druhá série (Střet králů)

Jaime zůstává zajatcem rodu Starků. Vysmívá se Stannisi Baratheonovi, který poslal dopis jeho sestře Cersei o tom, že ví o jejich incestním vztahu. Poprvé vidíme, jak má Jaime strach v očích, když Robb k němu pustí svého zlovlka. Když ale Jaime otevře oči, tak je již zlovlk pryč.

Za několik týdnů je k Jaimemu do klece přidán další zajatec a to jeho vzdálený bratranec Alton Lannister. Následně si spolu vykládají a Alton mu říká, že mu již kdysi sloužil na jednom z turnajů. Jaime ho požádá o laskavost a řekne mu, že jej musí zabít, aby se dostal z vězení. Alton se zděsí a následně jej Jaime umlátí k smrti.

Do klece přijde Torrhen Karstark a zjišťuje, co se s Altonem stalo. V tom jej Jaime napadne, zabije ho a následně utíká pryč na svobodu. Jaime je ale hned druhý den chycen a všichni se mu chtějí pomstít.

Nejvíce se chce pomstít Torrhenův otec Rickard Karstark, ale naštěstí Jaimeho zachrání Catelyn, která Rickardovi vysvětluje, že když jej zabijí, tak zemřou její dcery Sansa a Arya, které jsou v Králově přístavišti.

V táboře je ale neustále napětí a Rickard prahne po pomstě. Proto se Catelyn rozhodne Jaimeho propustit. Jde k němu do klece a rozkáže své strážkyni Brienne z Tarthu, aby dovedla Jaimeho v řetězech do Králova přístaviště, a tak výměnou získala její dvě dcery.

Brienne tedy vede Jaimeho do Králova přístaviště a cestou si z ní Jaime neustále utahuje, protože nemůže pochopit, že se žena stala rytířem. Cestu si zkracují na loďce, a když se vylodí, tak je překvapí stráže rodu Starků. Jeden z nich Jaimeho pozná, a tak je musí Brienne zabít, aby jej neodvedli zpět k Robbovi.

třetí série (první část Bouře mečů)

Brienne a Jaime pokračují v cestě do Králova přístaviště a cestou jsou odhaleni obchodníkem. Jaime navrhuje, ať jej Brienne zabije, jinak budou odhaleni, ale Brienne nezabijí nevinné lidi, a tak pokračují dále. Když pak musí překročit řeku, tak si Jaime sedne na zem a začne Brienne říkat, že si musí dát pauzu.

Je to ale trik a Jaime ukradne Brienne druhý meč. Začnou spolu bojovat a Brienne dokáže nad Jaimem zvítězit. V tom se ale ukáže, že bylo chyba nezabíjet obchodníka, kterého nedávno potkali, protože ten to řekl vojákům a ti si pro Jaimeho přijeli. Jejich velitel Locke dostal od Roose Boltona úkol přivést Jaimeho do Harrenova.

Jaime a Brienne jsou v zajetí Lockea a večer si chtějí stráže užít s Brienne. Tu ale zachrání Jaime, když Lockemu řekne, že když ji vrátí jejímu otci zdravou a neporaněnou, tak dostane kupu safírů.

Dále začne Jaime smlouvat, že pokud jej pustí, tak mu jeho otec Tywin dá také velkou odměnu. Na to už ale Locke nenaletí a začne Jaimemu vysvětlovat, že se vždycky příliš vymlouvá na svého otce a sám nic nedokáže. Následně mu usekává pravou ruku, aby si to zapamatoval.

Jaime je zdrcen svou useknutou rukou, protože pro rytíře je to katastrofa. Začíná se pořád litovat a od toho mu pomůže Brienne, která mu řekne, že se chová jako ženská. Locke poté doráží se svou družinou do Harrenova a předává Jaimeho Roosemu.

Roose není nadšen, že Jaime přišel o svou ruku, ale Locke říká, že mu neřekl, v jakém stavu jej má přivést. Roose je poté ubytuje na Harrenově a večer se jdou vykoupat. Tam Jaime říká Brienne pravdu o tom, jak to bylo s Aerysem II. Targaryenem. Následně omdlévá.

Druhý den Roose Jaimemu říká, že jej propouští a jeho stráže jej zavezou za Tywinem. To ale neplatí pro Brienne, která zůstává na Harrenově. Když jejich skupina vyrazí, tak se Jaime rozhodne přimět její stráže, aby se vrátili pro Brienne do Harrenova. Tam zrovna Brienne bojuje v jámě s medvědem. Jaime do jámy skočí a zachrání ji.

Jaime a vojáci rodu Boltonů dojíždějí do Králova přístaviště, ale tam nikdo Jaimeho nepoznává. Jaime si to ihned zamíří na hrad, kde se setká s Cersei. Ta, když jej spatří, nevydá ani hlásku.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Jaime si pochvaluje nové meče, které byly vykovány z Robbova meče zvaný Led. Poté se jej snaží otec přesvědčit, aby zanechal Královské gardy a přestěhoval se zpátky na Casterlyovu skálu, kde by založil rodinu. To Jaime nechce, protože mu nedělá problém sloužit králi.

Cersei zařídí Jaimemu zlatou ruku, kterou mu Qyburn přidělá. Následně mu Cersei nadává, že mu trvalo příliš dlouho, než se vrátil zpátky. Začne jej vinit za něco, co nemohl ovlivnit. Jaime jde rozdělit stráže, které budou hlídat na královské svatbě a během toho je popichován Joffreym.

Jaime jde za Tyrionem, kterému řekne, že neumí moc dobře bojovat levou rukou. Tyrion mu proto domluví trénování potajmu. Když jde Jaime na trénink, zjistí, že oním učitelem je Bronn. I přesto, že jej Jaime moc nemusí, tak i tak jej naučí celkem dobře bojovat s mečem v levé ruce.

Po smrti krále Joffreyho na svatbě jde Jaime za Cersei, která je u mrtvého Joffreyho těla. Jaime neodolá a přímo v této místnosti si to s Cersei rozdá. Následně jde za Tyrionem do vězení, který mu řekne, ať se o jeho panoše Podricka Paynea postará. Jaime jde za Brienne a dává jí meč vykovaný z Robbova Ledu. Poté jí dá na cestu Podricka, který potřebuje nového pána.

Jaime je svědkem směšného Tyrionova soudu, kde je proti němu skoro každý přítomný. O přestávce jde za otcem a přemlouvá jej, ať nechá Tyriona být. Nakonec se domluví, že Tyriona pošle k Noční hlídce, pokud se Jaime odstěhuje na Casterlyovu skálu a založí tam rodinu. Jaime to jde potom říct Tyrionovi, ale ten to nedodrží.

Na božím soudu je Jaime spokojen s průběhem boje, ale nakonec je zklamán, když Oberyn Martell prohraje. Jaime to nevydrží a rozhodne se svého bratra před popravou zachránit. Večer dojde k jeho cele, vysvobodí ho a pošle jej za Varysem, který ho odveze do Východních zemí. Ještě před vysvobozením se Jaime od Cersei dozví, že otci řekla pravdu o jejich dětech.

pátá série (Hostina pro vrány)

Jaime je smrtí svého otce zdrcen. Nejvíce ho však dostal fakt, že ho zavraždil Tyrion. Cersei se se svým bratrem setkává u mrtvého těla jejich otce a tak Jaimemu vynadá za to, co že zavinil otcovu smrt. Jaime se tak začne cítit provinile za to, co nepřímo způsobil.

Cersei svému bratrovi ukazuje dopis, který jim poslali Martellové z Dorne. V dopise se píše o tom, že se Martellové pomstí za smrt Oberyna Martella tím, že zabijí Myrcellu Baratheon. To už Jaime nevydrží a rozhodne se konat.

Jaime si to namíří k sídlu rodu Stokeworthů, kde se zrovna nachází i Bronn. Jaime mu přátelsky oznámí, že s ním pojede do Dorne, ale Bronn to pochopitelně odmítá. Jaime mu proto začne vyhrožovat tím, že pokud s ním neodpluje, tak zařídí, aby si nevzal Lollys Stokeworth. Bronn si uvědomí, že tak může přijít o velké mění, a proto na Jaimeho nabídku kývne.

Bronn a Jaime potají připlují do Dorne, kde na ně brzy narazí vojáci rodu Martellů. Bronn a Jaime se s nimi vypořádají a přestrojí se za ně. Nyní jim již nic nebrání v záchraně Myrcelly. V přestrojení se totiž v poklidu dostanou do Vodních zahrad, kde jsou svědky toho, jak princ Trystane Martell a Myrcella spolu koketují.

Jaime si to ihned namíří za Myrcellou, která s ním nechce jít. Když Bronn omráčí prince Trystana, tak se na scéně objeví Píseční hadi, kteří sem zrovna přišli zabít Myrcellu. Strhne se bitka, kterou ukončí až kapitán stráží Areo Hotah, který pošle jak Písečné hady, tak i Bronna a Jaimeho do žaláře.

Po čase si Jaimeho vyžádá Doran Martell. Ten mu předloží návrh, že je pošle zpátky do Králova přístaviště. Popluje s nimi jak Myrcella, tak i Trystane, který nahradí svého zesnulého strýce Oberyna Martella v Malé radě. Jaime tuto velkorysou nabídku přijme a je připraven na odjezd.

Když loď pluje do Králova přístaviště, tak Jaime navštíví Myrcellu. V kajutě se jí Jaime chce přiznat k tomu, že právě on je jejím biologickým otcem, ale Myrcella není hloupá a poví mu, že celou dobu věděla, že je jejím otcem. Jaime si tak užívá chvilku radosti, kterou však překazí smrt její dcery, která byla při odjezdu otrávena Ellarií Písek.

šestá série (Tanec s draky)

Jaime se vrací do Králova přístaviště a své sestře vrací pouze mrtvou Myrcellu. Cersei je ze ztráty své dcery naprosto zdrcena, a proto jí Jaime říká, že se všem společně pomstí. Následně posílá dopis zpátky do Dorne, kde píše Doranovi, že ví, že za otravou Myrcelly stojí Ellaria Písek.

Cersei a Jaime se však brzy začnou zabývat jinou věcí. Jejich poslední žijící dítě, král Tommen, se stává obětí manipulace Nejvyššího vrabčáka, proti čemuž oni dva musí zakročit. Nejprve se snaží ovládnout Malou radu, ale všichni členové jejich příchod bojkotují. I přesto se však s Kevanem Lannisterem a Olennou Tyrell domluví na společném postupu.

Zrovna ve chvíli, kdy má královna Margaery Tyrell podstoupit cestu pokání, přepadne nádvoří armáda rodu Tyrellů v čele s Macem Tyrellem a Jaimem. Jaime jde jednat s Nejvyšším vrabčákem, ale ten mu řekne, že k žádné cestě pokání nedojde, protože král Tommen je na jejich straně. Tím pádem se z celého přepadení stane fiasko.

Jaime je znechucen Nejvyšším vrabčákem, a proto se rozhodne konat. Navíc je pobouřen tím, že ho jeho vlastní syn poslal do Řekotočí, které má znovu dobýt. Jaime nechce z Králova přístaviště odjet, protože Cersei bude brzy čelit soudu, ale Cersei mu řekne, ať jede, protože právě v čele vojska je nejsilnější.

Po příjezdu do tábora rodu Freyů je znechucen tím, v jakém stavu se ležení nachází. Ihned rozdá instrukce a pošle jejich vězně Edmura Tullyho do koupele. Následně se setkává s Černou rybou, se kterým však nedokáže vyjednat kompromis.

Brzy navštíví tábor Brienne, která přijela za Bryndenem. Jaime jí dovolí vstoupit do Řekotočí, a poté se s ní opět loučí. Následně jde Jaime jde za Bryndenovým synovcem Edmurem, kterého přemluví, aby pro něj získal Řekotočí.

Celý plán Jaimemu vyjde, a proto všichni jedou na Dvojčata, kde oslavují svůj úspěch. Jaime tu řekne Walderovi, že spojenectví s ním je úplně k ničemu, protože neustále musí napravovat jeho chyby. Brzy poté se vrací zpátky do Králova přístaviště a je svědkem toho, co jeho sestra napáchala. Nejenom, že zabila značnou část lidí, ale stala se i královnou.

sedmá série (Vichry zimy)

Popis této série bude přidán až po konci sedmé řady.

Foto: HBO

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Jarxes

Ty voe už se vyser na tu blbou královskou blonďatou kravku a upaluj za bráchou nebo Brienne… Jinak jako, dobrá postava, už jen má + za zabití šílenýho krále, třeba bude mít aplaus i za zabití šílený královny… ;)

15.8.2017 | 23:33:56
&Kyso

Zo začiatku bola ta arogancia neznesiteľná… Prešiel si ale asi najvýraznejšou premenou, a teraz ho mám celkom rád. Škoda len, že prišiel o ruku. Prišli sme tým o kopu zaujímavých súbojov.

15.8.2017 | 17:03:36
ssttanndda1

Pro mě je to prostě náladové hodnocení :D

14.8.2017 | 5:02:09
Lucas17

Tato postava jak zde většina zmiňuje prošla velkou proměnou. Ze začátku byl takový machírek ale určitě né zlý člověk. Postupem času, vzhledem k osudu který ho potkal, začal být víc pokorný a určitě si získal mé sympatie i vzhledem ke vztahu s Tyrionem. Bohužel jeho láska k Cersei z něho dělá cvičenou opici ale doufám, že si uvědomí jaká je dřív než bude pozdě.

11.8.2017 | 17:34:39
Michal.Dlouhej

spolu s Jorahem nejlepší postava

7.8.2017 | 12:51:53
Romanoid

Tohohle cápka jsem za jeho povýšenecké chování a za to co udělal, nesnášel. To čím si prošel ho však změnilo a udělalo to z něj moji nejoblíbenější postavu. Snad neumře :D

7.8.2017 | 1:41:10
Evala

Postava, která si v prvním dílu zasloužila opovržení až nenávist, aby pak po zbytek seriálu dokazovala, že stejně jako jeho bratr i Jamie byl zaškatulkován a odsouzen už předem. Jedná impulzivně a vůči světu ho v zahořklosti překoná asi jen Tyrion. Jeho jednoznačně nejhorší vlastností je slepá a vášnivá láska k marnivé, sebestředné a kruté sestře.

6.8.2017 | 21:22:04
R0NNI3

Super postava, poslední dobou se mi čím dál víc líbí.

2.8.2017 | 12:08:58
Crixus2204

Postava, která si prošla velkou proměnou. Začíná mi přirůstat k srdci více a více. Věřím, že dobro u něho nakonec zvítězí.

28.7.2017 | 13:28:39
Germaister

Začínám ho mít fakt rád , doufám že se vzpamatuje a zabije cersei. Nebo aspon když už tak může zabít jednoho draka :D

22.7.2017 | 10:54:59

Stav překladu

Epizoda S07E06: Beyond the Wall

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @hlawoun, @Katherine16 a @kaailik
Korekce: @OlafDark
Časování: @Xavik
Časování na jiné verze: @badboymajkl

Překlad sedí na verze Game of Thrones:

  • … S07E06 1080p HDTV LEAKED-SiT
  • … S07E06.HDTV.x264-FLEET
  • … S07E06.720p.HDTV­.x264-FLEET
  • … S07E06.PROPER­.HDTV.x264-SVA
  • … S07E06.PROPER­.720p.HDTV.x264-AVS
  • … S07E06.720p.WEB­.h264-TBS
  • … S07E06.1080p.AM­ZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-GoT

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Reklama

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás