Olivia d'Abo

Olivia d'Abo

Celé jméno: Olivia Jane d'Abo
Místo narození: Paddington, Londýn, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Ničitel Conan, The Wonder Years, The Single Guy

Datum narození: 22.1.1969 (55 let)

Olivia d'Abo je anglická herečka, která se narodila roku 1969 v Londýně. Je dcerou zpěváka Mikea d'Aby a modelky Maggie d'Abo. Vyrůstala společně se svým starším bratrem Benem, přičemž má z otcovy strany celkem tři nevlastní sourozence, a to Bruna, Ellu a Louis.

Někdy během jejího mládí se její rodina přestěhovala do Ameriky, kde konkrétně žili v Los Angeles. Zde se budoucí herečka vzdělávala na Los Feliz Hills School a Pacoima Junior High School. Když jí bylo 19 let, tak sis společně se svou sestřenicí Maryam d'Abo (taktéž herečka) koupily dům v Los Angeles.

Kariéru odstartovala poměrně nadějně, nicméně kritiky nebyla přijata dobře. Její první rolí se totiž stala princezna Jehnna, kterou si roku 1984 zahrála ve filmu Ničitel Conan. Jednalo se sice o velkou roli, ale herečka ji neztvárnila nijak bravurně, a proto si za svou roli vysloužila Zlatou malinu v kategorii Nejhorší vycházející hvězda.

Svou kariéru nijak výrazně nepodpořila ani díky své druhé roli. Tou byla role Palomy, kterou ztvárnila ve filmu Bolero. Snímek měl premiéru ve stejný rok jako Ničitel Conan, přičemž herečka i za tuto roli získala Zlatou malinu v kategorii Nejhorší vycházející hvězda.

Po tak špatném startu bylo jasné, že herečka bude mít problémy s hledáním dalších velkých rolí. Jedné se však naštěstí dočkala už o čtyři roky později, kdy si poprvé zahrála Karen Arnold. Tu hrála v seriálu The Wonder Years, přičemž tu působila až do roku 1993.

Dále má na svém kontě několik neúspěšných a nezajímavých filmů, ve kterých se však objevila poměrně výrazně. Řeč je například o snímcích Bank Robber, The Last Good Time, Hamouni, Osud tomu chtěl, Bermudský trojúhelník, Výkupné za manžela, Šípková Růženka a Můj pes robot.

Větší pozornosti se dočkala v televizi, kde vystupovala v různých seriálech. Například v letech 1996–1997 působila v seriálu The Single Guy, kde si zahrála Marii Blake. Poté ztvárnila vedlejší role například v seriálech Spin City, Eureka či Law & Order: Criminal Intent.

Kromě toho se aktivně věnuje dabování animovaných postaviček. Její hlas jsme mohli zaslechnout například v projektech Mortal Kombat: Defenders of the Realm, Batman Beyond, The Legend of Tarzan, Justice League či Star Wars: The Clone Wars.

Herečce se roku 1995 narodil syn Oliver D'Abo-Hurwitz, přičemž veřejnosti není známo, kdo je jeho otcem. Jednu dobu byla zasnoubená se zpěvákem Julianem Lennonem, ale toho si nikdy nevzala. Stejně to dopadlo i v případě herce Thomase Janea. Naopak si roku 2002 vzala skladatele Patricka Leonarda, se kterým se však rozvedla, a to roku 2012.

Jejím hlavním polem působnosti je sice herectví, ale taktéž se věnuje zpěvu, psaní hudebních textů a hraní na kytaru. Mimo jiné se podílela i na skládání filmových písní.

Foto CC BY-SA 2.0 Leon Czikowsky, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Eureka Abby Carter 2007 2007 1

Filtr seriálů