Pam Dawber

Pam Dawber

Celé jméno: Pamela Dawber
Místo narození: Detroit, Michigan, USA
Známé projekty: Mork & Mindy, My Sister SamNCIS

Datum narození: 18.10.1951 (72 let)

Pam Dawber je americká herečka. Narodila se roku 1951 v Detroitu jako nejstarší ze dvou dcer. Po střední škole v Severním Farmingtonu šla na Oaklandskou komunitní univerzitu (OCC). Studium na čas odložila, aby se mohla věnovat modelingu, ale nakonec se už do školy nevrátila.

Přestěhovala se do New Yorku, aby mohla být modelkou módy pro Wilhelmina Models. Po chvíli ale přesídlila k herectví. V 70. letech se objevila v několika televizních reklamách.

Na konkurzu v roce 1977 se snažila získat roli Tabithy v situačním komedii Bewitched, kterou nakonec získala Lisa Hartman. Nicméně televizi ABC dostatečně zaujala, aby ji zapsali do programu „rozvíjení talentu“, který platil svým účastníkům, než si najdou vhodnou roli.

V programu si ji všiml Garry K. Marshall, který ji i přes malé zkušenosti obsadil do sitcomu Mork & Mindy, ve kterém mezi lety 1978–1982 ztvárnila titulní ženskou postavu Mindy McConnellovou. Seriál se první rok stal obrovským úspěchem a byl třetím nejsledovanějším seriálem toho roku. Potíže měla občas se snahou udržet krok s komediálním talentem jejího hereckého partnera a poté, když stanice chtěla její postavu více sexualizovat. Což Pam s podporou Williamse odmítala.

Mezi lety 1986–1988 měla další titulní roli v seriálu a hrála Samanthu Russellovou v sitcomu My Sister Sam. Druhou hlavní roli hrála Rebecca Schaeffer. V prvním roce měl seriál úspěch, ale v dalším roce sledovanost po přesunu do jiného vysílacího bloku neskutečně utrpěla a stanice seriál v půlce druhé řady zrušila. Zbývající díly se nikdy na stanici CBS nevysílaly, a byly dostupné až později na USA Network.

Rok po zrušení seriálu byla Schaeffer zastřelena a zabita před jejím bytem v Los Angeles. Mužem, který ji tři roky pronásledoval. Pam byla její smrtí zničena a spolu s dalšími herci ze seriálu se účastnili veřejné konference o prevenci násilí.

Během 90. let se po narození druhého dítě se Pam od zábavního průmyslu distancovala. V roce 1997 si zahrála v krátkověkém sitcomu Life… and Stuff na stanici CBS. V roce 2014 se znovu shledala s Robinem Williamsem v komediálním seriálu The Crazy Ones. Seriál ale nenaplnil očekávání a za chvíli byl zrušen.

21. března 1987 si na soukromém obřadu vzala za muže herce Marka Harmona. Mají dva syny, herce Seana Harmona a Ty Christiana Harmona. Pár si drží svůj osobní život v soukromí a velmi vzácně se na veřejnosti objeví s dětmi, nebo o sobě v rozhovorech mlu­ví.

V roce 2021 si poprvé zahrála s manželem v jednom společném projektu. Objevila se v 18. řadě NCIS, ve které má Mark titulní roli, jako investigativní novinářka Marcie Warrenová.

Foto: CC BY-SA 3.0 Angela George, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
NCIS Marcie Warrenová 2021 2021 2

Filtr seriálů