Patrick Stewart

Patrick Stewart

Celé jméno: Patrick Stewart
Místo narození: Mirfield, Yorkshire, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Star Trek: The Next Generation, X-MenMéďa

Datum narození: 13.7.1940 (83 let)

Pokud by měl někdo patřit mezi herecké legendy, tak by mezi ně měl rozhodně patřit sir Patrick Stewart. Tento britský herec se narodil roku 1940 v Mirfieldu a na svém kontě má neuvěřitelné množství divadelních, televizních a filmových rolí. Znám je po celém světě a pro filmový a televizní průmysl odvedl obrovské množství práce.

Dětství neměl vůbec lehké, narodil se totiž do poměrně chudé rodiny, přičemž jeho otec často bil jeho matku. Jeho otec Alfred Stewart je obecně kapitolou sám o sobě, nicméně i když šlo o tvrdého muže, tak ho Patrick vždy respektoval. Zatímco jeho matka Gladys pracovala v textilní továrně, tak jeho otec se živil především prací policisty. Hodně ho však ovlivnila druhá světová válka, ve které bojoval.

Podobně jako Patrickovi dva starší bratři Geoffrey a Trevor, tak i sám Patrick nedostal od svých rodičů druhé jméno, nicméně jednu dobu, v osmdesátých letech, vystupoval pod jménem Patrick Hewes Stewart.

Většinu času vyrůstal v Jarrow a vzdělával se na Crowlees Junior and Infant School, kde se poprvé dostal do styku s herectvím, a to ve chvíli, kdy mu jeho učitel angličtiny dal do ruky Shakespearovu knihu a řekl mu, ať jde něco předvést. Studiu herectví se poté věnoval i na Mirfield Secondary Modern School.

V patnácti letech nechal školy a začal se věnovat hraní v divadle a psaní pro místní noviny. Po roce však dostal ultimátum, kvůli čemuž si musel vybrat mezi dráhou herce a reportéra. Větší zápal měl pro herectví, a proto se rozhodl pro toto zaměření. Kromě toho se ještě věnoval prodávání nábytku a boxování, ale obojího nakonec zanechal.

Díky zvolené kariéře se mu ihned dostalo velké pocty, protože ho přijali na prestižní školu Bristol Old Vic Theatre School. Z počátku se proto věnoval především divadlům, byl například členem Royal Shakespeare Company. Sem tam se sice objevil v televizi, ale jeho větší role přišly o něco později.

Na začátku 70. let, kdy měl za sebou už několik let herectví, se začala jeho kariéra pořádně rozjíždět. Role sice získával vedlejší, ale začal na sebe strhávat čím dál větší pozornost. Objevil se například v seriálech Fall of Eagles, North & South a I, Claudius.

Když začala 80. léta, tak to herec ještě netušil, jak se během následující dekády proslaví. Po ústřední roli v seriálu Maybury, kde si v letech 1981–1983 zahrál Dr. Edwarda Roebucka, se objevil v hitu Excalibur, kde ztvárnil Leondegrance. Poté si zahrál ve velkolepém fantasy Duna, kde se objevil jako Gurney Halleck. Zmiňme ještě například filmy Životní síla a Lady Jane, ve kterých měl taktéž významné role.

Průlom v jeho kariéře představuje rok 1987, kdy byl obsazen do seriálu Star Trek: The Next Generation jako kapitán Jean-Luc Picard. Této roli se v tomto seriálu věnoval až do roku 1994 a kromě toho si ji zahrál i ve filmech Star Trek VII: Generace, Star Trek VIII: První kontakt, Star Trek IX: Vzpoura a Star Trek X: Nemesis.

Tato role se však stala jeho životní, a proto se jí nevěnoval jenom zde. Pokud se v nějaké hře objevila postava Picarda, tak ji vždy nadaboval. To stejné platí i pro Picardovy štěky v různých animovaných seriálech. Picard je však tak oblíbenou postavou, že se jí stanice CBS rozhodla věnovat vlastní seriál nazvaný Star Trek: Picard, který měl premiéru roku 2020. A pocho­pitelně s Patrickem Stewartem v hlavní roli.

Jeho kariéra však zahrnuje i spoustu dalších rolí. Po Picardovi se začal objevovat především ve filmech, kde již sbíral výraznější role. Užít jsme si ho mohli například ve snímcích Pistolníci, Strašidlo cantervilleské, Spiknutí, Ničitel, Moby Dick a Vánoční koleda.

Pokud bychom měli proti popularitě Picarda postavit nějakou další populární a známou postavu, kterou si Stewart zahrál, tak by to rozhodně byla postava profesora Charlese Xaviera. Toho si poprvé zahrál roku 2000 ve filmu X-Men a od té doby ho ztvárnil v dalších sedmi filmech. Naposledy si Profesora X zahrál ve snímku Logan: Wolverine, který měl premiéru roku 2017. Postavě se tedy věnoval dlouhých 17 let. A podobně jako u Picarda, tak i Profesora X namluvil v různých videohrách.

Dále jsme ho mohli vidět například v historických filmech Lev v zimě a V kruhu koruny: Richard II., dramatech Tajuplný ostrov, Green Room a Chlapec, který se stane králem či komediích Latzoud pilim a Christmas Eve.

Po Star Trek: The Next Generation už neměl moc hraných seriálových rolí, objevil se například roku 2006 v minisérii Eleventh Hour jako profesor Ian Hood. Dále si zahrál hlavní roli Waltera Blunta v seriálu Blunt Talk, kterému se věnoval v letech 2015–2016.

Brzy po roce 2000 propadl dabování, proto jsme ho kromě hraní mohli i hodně slyšet. Kromě videoher se například podílí na dabování seriálu American Dad!, kde od roku 2005 mluví šéfa CIA, Averyho Bullocka. Zaslechnout jsme ho mohli i v seriálu High Spirits with Shirley Ghostman, kde působil jako vypravěč. Stejnou pozici zastával i v obou filmech Méďa. Svůj hlas propůjčil i do hry The Elder Scrolls IV: Oblivion, kde namluvil samotného císaře Uriela Septima VII.

Paradoxní je, že i když se jedná o velmi úspěšného a kvalitního herce, tak na svém kontě nemá žádného Oscara ani Emmy. Minimálně by si totiž zasloužil ocenění za celoživotní zásluhy.

Jak již bylo zmíněno výše, aktivně se věnuje divadelním hrám, seriálům a filmům. Z jeho poslední divadelní tvorby se sluší zmínit především No Man’s Land, na kterém se podílel společně s Ianem McKellenem. Tyto dva jsme mohli vidět bok po boku především ve filmové sérii X-Men, kde hráli své nemesis.

Během svého života měl herec celkem tři manželky. Svou první ženu, Sheilu Falconer, si vzal roku 1966, ale rozvedl se s ní roku 1990. Následně si roku 2000 vzal za ženu producentku seriálu Star Trek: The Next Generation, Wendy Neuss, se kterou se rozvedl o tři roky později. Jeho zatím poslední manželkou je Sunny Ozell, kterou si vzal roku 2013. Svou poslední manželku si vzal před svým kamarádem Ianem McKellenem, který je oddal.

Co se týče dětí, tak má dvě, a to obě se svou první manželkou. Jako první se jim narodil syn Daniel, po kterém následovala dcera Sophia. Daniel šel v otcových stopách a stal se z něj herec, nicméně není nijak známý.

V politice většinou podporuje strany levicové, je ateista a roku 2001 se stal čestným nositelem Řádu britského impéria. Roku 2012 se podílel na olympijských hrách v Londýně, na kterých se mohl proběhnout s pochodní. Dle jeho slov se jednalo o nezapomenutelný zážitek.

Pokud budete hledat Stewartovy začátky, abyste viděli herce ještě s vlasy, tak budete hledat marně, protože pokud na sobě neměl zrovna nějakou paruku, tak měl holou hlavu, kterou má dodnes.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Avengers Profesor X 2022 2022 1
Star Trek: Picard Jean-Luc Picard 2020 2022 2
American Dad! Avery Bullock 2005 2023 19
X-Men Profesor X 2000 2017 8

Filtr seriálů