Paul Giamatti

Paul Giamatti

Celé jméno: Paul Edward Valentine Giamatti
Místo narození: New Haven, Connecticut, USA
Známé projekty: Billions, John Adams, Sideways

Datum narození: 6.6.1967 (57 let)

Paul Giamatti má dva starší sourozence, bratra Marcuse, který je také hercem, a sestru Elenu, jež je návrhářkou šperků. Jeho otec byl profesorem literatury na Yaleově univerzitě, kde se později stal děkanem a poté výkonným ředitelem americké baseballové ligy (MLB). Rodina jeho otce pocházela z Itálie. Matka byla učitelkou angličtiny. Není překvapením, že Paul navštěvoval Yaleovu univerzitu, kde působil jeho otec. Patřil navíc ke zdejšímu tajnému spolku Skull and Bones. Právě tady také poprvé přičichl k herectví, když se stal členem univerzitního divadelního souboru. Jeho hereckými kolegy byli třeba Ron Livingston či Edward Norton. Poté co získal titul z angličtiny, pustil se Paul do studia herectví na Yaleově divadelní škole. Po řadě divadelních rolí se na začátku devadesátých let konečně začal objevovat ve filmu a televizi.

Dlouho se však zdálo, že mu budou souzeny jen malé role a na větší průlom marně čekal až do roku 1997, kdy se objevil v kontroverzní komedii Private Parts po boku Howarda Sterna. Ten ho ve svém slavném pořadu v rádiu vychvaloval do nebes, což Giamattimu vyneslo hned několik zajímavých vedlejších rolí ve větších filmech. Za všechny jmenujme The Truman Show, Saving Private Ryan nebo The Negotiator. Výrazně na sebe upozornil i rolí Boba Zmudy ve Formanově snímku Man on the Moon a poté se objevil například v Planet of the Apes z roku 2001. Možná by u zajímavých, ale stále jen vedlejších rolí, zůstal navěky, vše se však změnilo nezávislým filmem American Splendor, v němž ztvárnil hlavní roli. Za svůj výkon byl především kritiky nominován na nespočet cen, což mu zajistilo pozornost zejména dalších nezávislých filmařů. Hned následující rok tak zabodoval v komedii Sideways a role depresivního spisovatele mu vynesla mimo jiné nominaci na Zlatý glóbus i hereckou cenu SAG. Tu později získal hned třikrát, a to za snímek Cinderella Man, minisérii John Adams a televizní film Too Big to Fail, ke kterému mimochodem napsal scénář Andrew Ross Sorkin, jeden z autorů seriálu Billions, v němž Giamatti hraje.

Po úspěchu Sideways neměl Giamatti o zajímavé role nouzi. Za vedlejší roli v dramatu Cinderella Man byl nominovaný na Zlatý glóbus a poprvé i na Oscara. Objevoval se jak ve filmech (The Illusionist, Lady in the Water, Win Win, The Ides of March, The Amazing Spider-Man 2), tak televizních projektech. Za titulní roli v minisérii John Adams konečně získal Zlatý glóbus a navíc proměnil v zisk ceny i svou první nominaci na Emmy. I přes velký úspěch nepohrdl ani menšími rolemi v seriálech Downton Abbey a Inside Amy Schumer, za které byl coby hostující herec nominován na Emmy. Další Zlatý glóbus pak získal za hlavní roli v komedii Barney's Version.

Paul Giamatti je všestranný herec, který se těší oblibě u diváků a za své výkony je velmi ceněn. S manželkou Elizabeth žijí v Brooklynu a mají syna Samuela. Aktuálně na sebe Giamatti strhává pozornost v roli státního návladního v seriálu stanice Showtime Billions.

Foto: Showtime


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Billions Chuck Rhoades 2016 5

Filtr seriálů