Pierce Brosnan

Pierce Brosnan

Celé jméno: Pierce Brendan Brosnan
Místo narození: Drogheda, County Louth, Ireland
Známé projekty: The World Is Not Enough, Tomorrow Never Dies, Mamma mia!

Datum narození: 16.5.1953 (71 let)

Brosnan se narodil 16. května 1953 v nemocnici svaté Marie v Droghedě v hrabství Louth jako jediné dítě May a tesaře Thomase Brosnana. Má stejné jméno jako jeho dědeček Pierce Brosnan. Jeho otec rodinu opustil, když byl Brosnan ještě kojenec. Když mu byly čtyři roky, jeho matka se přestěhovala do Londýna, kde pracovala jako zdravotní sestra. Od té doby ho z velké části vychovávali prarodiče z matčiny strany, Philip a Kathleen Smithovi. Po jejich smrti žil u tety a poté u strýce, ale následně byl poslán do penzionu, který vedla žena jménem Eileen.

Brosnan vyrůstal v katolické rodině a vzdělával se v místní škole vedené bratry De La Salle a zároveň sloužil jako ministrant. 12. srpna 1964 opustil Irsko a odjel do Skotska, kde se v Longniddry shledal se svou matkou a jejím novým manželem Williamem Carmichaelem. Carmichael vzal Brosnana poprvé na film s Jamesem Bondem (Goldfinger), když mu bylo 11 let. Později se přestěhovali zpět do Londýna, kde se Brosnan vzdělával na Elliottově škole v Putney, dnes známé jako Ark Putney Academy.

Po škole se v 16 letech rozhodl, že bude malířem a začal se vzdělávat v oboru reklamní ilustrace na londýnské Saint Martin's School of Art. Později se tři roky vzdělával jako herec v londýnském Drama Centre. Po divadelní herecké kariéře si získal popularitu v televizním seriálu Remington Steele (1982–1987). Po skončení seriálu se Brosnan objevil ve filmech jako The Fourth Protocol (1987) a Mrs. Doubtfire (1993). Poté, co se Brosnan celosvětově proslavil rolí Jamese Bonda, převzal hlavní roli v dalších významných filmech, včetně dobrodružného katastrofického snímku Dante's Peak (1997), hrál v hudební komedii Mamma Mia! (2008), politickém thrilleru The Ghost Writer (2010), akčním fantasy Percy Jackson (2010) a v pokračování Mamma Mia! Here We Go Again (2018).

Brosnan získal dvě nominace na Zlatý glóbus, první za minisérii Nancy Astor (1982) a další za komedii Matador (2005). V roce 1996 založil spolu s americkým filmovým producentem Beau St. Clairem v Los Angeles produkční společnost Irish DreamTime, známý je také svou charitativní činností a ekologickým aktivismem. V roce 1997 získal Brosnan hvězdu na hollywoodském chodníku slávy za svůj přínos filmovému průmyslu a v roce 2020 byl zařazen na 15. místo v seznamu největších irských filmových herců deníku The Irish Times.

Brosnan byl dvakrát ženatý, jednou ovdověl a má pět dětí a tři vnoučata. S australskou herečkou Cassandrou Harris se seznámil prostřednictvím jejího nevlastního syna Davida Harrise, synovce Richarda Harrise, krátce po ukončení herecké školy. Začali spolu chodit a koupili si dům ve Wimbledonu. Vzali se v prosinci 1980 a měli spolu syna Seana, který se narodil 13. září 1983 a později se stal hercem. Žili také s Harrisovými dětmi, Charlotte a Chrisem, a Brosnan je adoptoval poté, co jejich otec Dermot Harris v roce 1986 zemřel.

Při natáčení filmu The Deceivers v Radžastánu v roce 1987 jeho žena vážně onemocněla. Později jí byla diagnostikována rakovina vaječníků a zemřela 28. prosince 1991 ve věku 43 let. Brosnan se s její smrtí těžce vyrovnával. Harris si vždy přála, aby Brosnan hrál Jamese Bonda, v roce 1995, čtyři roky po její smrti, Brosnan roli získal. Jeho adoptivní dcera Charlotte rovněž zemřela na rakovinu vaječníků, a to 28. června 2013. V roce 1994 se Brosnan v Mexiku seznámil s americkou novinářkou Keely Shaye Smith. Vzali se v roce 2001 v Ballintubber Abbey v Irsku, mají spolu dva syny Dylana a Parise.

V červenci 2003 královna Alžběta II. jmenovala Brosnana čestným důstojníkem Řádu britského impéria za jeho vynikající přínos britskému filmovému průmyslu. Jako irský občan nemá nárok na udělení plného vyznamenání OBE, které se uděluje pouze občanům království Commonwealth.

Foto: Instagram Pierce Brosnana


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
James Bond Pátý James Bond 1995 2002 4

Filtr seriálů