Reese Witherspoon

Reese Witherspoon

Celé jméno: Laura Jeanne Reese Witherspoon
Místo narození: New Orleans, Louisiana, USA
Známé projekty: Pravá blondýnka, Walk the Line, Divočina

Datum narození: 22.3.1976 (47 let)

Jedna z předních hvězd současného Hollywoodu se narodila 22. března 1976 v jižanské metropoli New Orleans jako dcera doktora pracujícího v armádě a vyhlášené nutriční terapeutky. V mládí kvůli otcově povolání často měnila bydliště a díky pobytu ve Wiesbadenu, hlavním městě spolkové republiky Hesensko, celkem slušně ovládla německý jazyk. Střední školu Reese vystudovala v Hardingu v Tennessee a následně nastoupila na Stanford University, obor anglická literatura, který však nedokončila.

Kariéru začala rovnou hlavní rolí ve snímku V měsíčním svitu a během let devadesátých se zvládla etablovat do nejrůznějších rolí, od komických až po hororové. Roku 1999 zazářila ve filmu Velmi nebezpečné známosti, kde se seznámila s Ryanem Philippem, se kterým později tvořila pár (má s ním dceru a syna). Vedle tohoto romantického thrilleru uspěla i v komedii Kdo s koho, která jí vynesla nominaci na Zlatý glóbus. Zmiňme i její působení v seriálu Friends, kde si však pouze zahostovala.

V roce 2000 se pak Reese vedle Christiana Balea objevila v kultovním filmu Americké psycho a o rok později se světu poprvé představila jako právnička Elle Woods v komedii Pravá blondýnka, která se o dva roky později dočkala pokračování a roku 2009 i spin-offu. Po boku portorikánské hvězdy Joaquina Phoenixe pak Reese triumfovala filmem Walk the Line, za který dostala Zlatý glóbus i Cenu Akademie. Druhá polovina první dekády 21. století se Reese moc nepovedla, od roku 2010 si však snímky opět dokáže vybírat víc než dobře. Romantické drama Voda pro slony, krimikomedie Tohle je válka! a syrová podívaná Bahno z Mississippi jsou toho důkazem. V roce 2014 si Reese zahrála ve filmu Divočina, za který byla spolu s kolegyní Laurou Dern znovu nominována na Zlatý glóbus a Cenu Akademie.

Z jejích posledních projektů pak připomeňme snímky 9 Kisses, Zpívej, A Wrinkle in Time a hlavně seriál stanice HBO Big Little Lies, za který se roku 2018 dočkala další nominace na Zlatý glóbus. V brzké době si Reese užijeme ve druhé sérii zmiňované minisérie a roku 2020 nám má údajně naservírovat Pravá blondýnka 3.

V roce 2012 se Reese rozhodla spojit svoji produkční společnost Type A Film s Brunou Papandre a přejmenovat ji na Pacific Standart s cílem dokázat, že ženy jako hlavní protagonistky filmu fungují. Společně produkovaly filmy nominované na Oscara jako jsou Zmizelá, Divočina nebo HBO sérii Big Little Lies. V roce 2016 Witherspoon a Papandrea šly každá vlastními cestami a Witherspoon získala plnou kontrolu nad společností, kterou nakonec opět přejmenovala na Hello Sunshine.

Nedávno bylo potvrzeno, že společnost vyvíjí svůj první celovečerní dokument o tenisové legendě Martině Navrátilové ve spolupráci s Glennem Greenwaldem a Suzanne Gilbert.

Výše jsme se zmínili o tom, že měla za manžela herce Ryana Philippea. S tím žila v letech 1998–2007. Jejím druhým manželem se roku 2011 stal Jim Toth, hledač talentů, se kterým má jednoho syna.

Foto CC BY-SA 2.0 dtstuff9, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Morning Show Bradley Jackson 2019 2
Big Little Lies Madeline Martha Mackenzie 2017 2
Friends Jill Green 2000 2000 2

Filtr seriálů