Reg E. Cathey

Reg E. Cathey

Celé jméno: Reginald Eurias Cathey
Místo narození: Huntsville, Alabama, USA
Známé projekty: The Wire, House of Cards, Outcast, Luke Cage

Datum narození: 18.8.1958Datum úmrtí: 9.2.2018 (59 let)

Cathey se narodil v Alabamě a své dětství strávil v Západním Německu. Je synem Reda Catheyho, který bojoval ve třech velkých válkách. O herectví se zajímal už od svých devíti let. Mezi jeho první role patřilo hostování v dětské televizní show Square One, dále pak Star Trek: The Next Generation a Homicide: Life on the Street.

V roce 1994 se objevil v The Mask as Freeze jako přítel hlavní postavy a následně si v roce 1995 zahrál koronera v Se7en. Během čtvrté a páté sezóny ztvárňoval postavu Normana WilsonaThe Wire a s tvůrcem tohoto seriálu, Davidem Simonem, pracoval také na oceňované mini sérii The Corner. Objevil se ve vězeňském dramatickém seriálu Oz z produkce HBO a zahrál si bezdomovce, kterého zavraždil Patrick BatemanAmerican Psycho. Zahrál si také roli Reda v divadelním zpracování The Shawshank Redemption, objevil se v Law & Order: Special Victims Unit a Law & Order: Criminal Intent.

V roce 2013 získal roli Freddyho Hayese v oceňovaném House of Cards, za kterou obdržel ve třetí sezóně cenu Emmy. Jeho další seriálovou rolí byl Baron Samedi v seriálu Grimm a mihl se i v Banshee, The Good Wife a 30 Rock. V letech 2016–2017 si zahrála Gilese v seriálu Outcast.

Na začátku roku 2018 se s ním svět musel rozloučit, protože zemřel v New Yorku na rakovinu plic. Posmrtně se ještě stihl objevit v jedné epizodě seriálu Elementary, v několika dílech seriálu Luke Cage, kde si zahrál Jamese Lucase, a ve dvou epizodách seriálu Tangled namluvil kapitána Quaida.

Foto CC BY 2.0 Rach, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Defenders James Lucas 2018 2018 1
Outcast Giles 2016 2017 2
House of Cards Freddy Hayes 2013 2016 4

Filtr seriálů