Shaun Dooley

Shaun Dooley

Celé jméno: Shaun Dooley
Místo narození: Barnsley, South Yorkshire, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Vraždy v Yorkshiru, Misfits, Gunpowder, The Witcher

Datum narození: 30.3.1974 (50 let)

Shaun Dooley je anglický herec, který se narodil roku 1974 v Barnsley. Má dvě mladší sestry Stephanie a Kimberly a jeho rodiči jsou Denis a Ann Dooleyovi. Vzdělával se na Arden School of Theatre v Manchesteru, a to v letech 1992–1995.

Na svém kontě má opravdu velké množství rolí, které pochází výhradně z britské produkce. Mohli jsme ho vidět jak v seriálech, tak i filmech, ale více se věnuje právě seriálové tvorbě. Svou první roli získal už roku 1997.

Na začátku své kariéry se objevil například v seriálech Coronation Street, Casualty, P.O.W. či EastEnders, nicméně tyto seriály jsou našim končinám spíše neznámé. Výrazněji se prosadil až později, a to třeba ve filmech Diana – poslední dny princezny, Jezero smrti a Útěk z Kandaháru.

Roku 2009 se objevil v celkem třech dílech filmové série Vraždy v Yorkshiru, ve kterých si zahrál Dicka Aldermana. Poté získal větší role v seriálech Five Days a Married Single Other. Chvíli se objevoval například i v seriálech South Riding, Exile a Sugartown.

V letech 2012–2013 se pravidelně objevoval v seriálu Misfits, kde si zahrál protivného probačního Grega. Hned poté přijal roli v minisérii The White Queen, ve které se objevil jako sir Robert Brackenbury. Následně jsme ho roku 2014 mohli vidět v seriálech Wolfblood a The Game.

Výčet seriálových rolí pokračuje i po roce 2014. Roku 2015 se objevil v seriálu Broadchurch jako Ricky Gillespie, poté si střihl roli Carla Hawkinse v seriálu Cuffs. Dále se objevil v DCI Banks, Jamestown a SAS: Who Dares Wins. V seriálu American Justice z roku 2017 vystupoval jako vypravěč.

Ve stejném roce se objevil i v seriálu Gunpowder, kde si zahrál padoucha Williama Wadea. O dva roky se objevil jako Jeremiah Rawson v seriálu Gentleman Jack a v témže roce si stihl zahrát i krále Foltesta v seriálu The Witcher.

I když aktuálně bydlí v Londýně, tak se rád vrací do svého rodiště, kam jezdí hlavně kvůli domácím zápasům fotbalového klubu FC Barnsley. Od roku 1998 je jeho manželkou Polly Dooley, se kterou má čtyři děti.

Foto: BBC One


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Witcher Foltest 2019 2021 2

Filtr seriálů