T.R. Knight

T.R. Knight

Celé jméno: Theodore Raymond Knight
Místo narození: Minneapolis, Minnesota, USA
Známé projekty: Grey's Anatomy, 11.22.63, The Good Wife

Datum narození: 26.3.1973 (51 let)

T.R. Knight, přezdívaný T. R. nebo Teddy, se narodil v minnesotském Minneapolisu, kde už v pěti letech nastoupil k divadelnímu spolku, spřízněnému s Guthrie Theatre. Na školu chodil do Annunciation Catholic School. V prvním ročníku střední dostal stipendium od Connersovy nadace a nastoupil k Children‘s The­atre Company. Mezitím ale s bratrem pilně pracoval ve svém rodném městě v supermarketu.

Po vychození střední školy a Academy of Holy Angels ve městě Richfield se T.R. dostal na University of St. Thomas. Tady mu studia ale dlouho nevydržela, ze školy záhy utekl a přeběhl zpátky do Guthrie Theatre, kde začal dostávat jednu roli za druhou.

Jakmile Teddy nabral trochu zkušeností, přestěhoval se do Mekky amerického divadla – do New Yorku. Téměř ihned se objevil na Broadwayi – zahrál si spolu s Patti LuPone v roce 2001 v obnovené premiéře hry Noises Off. O dva roky později za svou roli Damise v Tartuffovi získal spoustu pochvalných recenzí a ve stejném roce za účinkování ve hře Scattergood dokonce nominaci na Drama Desk Award. Napřesrok se objevil v dramatu Boy.

V televizi se T.R. objevoval jen sporadicky. Jeho první rolí byl drobný štěk ve filmu Garmento z roku 2002, který následoval roku 2003 účinkováním v šesti dílech seriálu Charlie Lawrence (tenhle seriál s Nathanem Lanem v hlavní roli ale neměl dlouhého trvání). Pak se ještě objevil po jednom díle ve Frasierovi, Zákonu a pořádku a Kriminálce Las Vegas.

Pravý zlom v Teddyho televizní kariéře tak přišel až v roce 2005, kdy byl obsazen do Chirurgů. Stranou konkurzu do seriálu a následného získání role, která z něj udělala hvězdu, se T. R. vyjádřil následovně: „V té době jsem bydlel v New Yorku a do L. A. jsem přijel jen na tu věhlasnou sezónu pilotů, o které se všude tak mluví. Přečetl jsem si k tomuhle seriálu scénář a… Každý herec má tendenci se chránit před účinkováním v očividných hovadinách, a tenhle materiál se mi opravdu strašlivě líbil. Navíc jsem měl pocit, že se do té role i hodím. Na scénáři k tomu pilotnímu dílu se mi také zamlouvalo to, že George není zobrazen jen jako patolízal, ale že ho jeho selhání i viditelně zranilo. Obdivoval jsem Shondu, že takovýmhle způsobem ukázala obě strany mince. No, prostě jsem se na tu roli připravil tak nějak s vědomím, že si George přinejhorším zahraji na deset minut během konkurzu a třebaže to tím pro mě dost možná skončí, tak si to alespoň co nejvíce užiji… Ono pro mě totiž bylo obtížné se na ten konkurz už jenom dostat. Můj agent za mě musel tvrdě bojovat, aby mě tam protlačil, za což mu budu do smrti vděčný. Když člověk není z herecké rodiny, tak je strašně důležité, aby u sebe měl někoho, kdo na něj dá pozor a případně se za něj i postaví. Víte, ony určitě existují tisícovky jiných herců, co by zvládly George hrát, a spousta z nich by jistě odvedla mnohem lepší práci. Ne vážně, každý rok nás zaměstnání hledá tolik, že tak to prostě je.“

T. R. si původně myslel, že ho v seriálu nechají tak maximálně na rok a pak se ho zbaví, ale to se docela spletl. Stážista – a později – rezident George se stal jednou z hlavních postav. Kvůli téhle postavě si Teddy musel pět let barvit vlasy – zatímco on sám je má od přírody světle hnědé, George je potřeboval mít mnohem tmavší.

První známky toho, že něco není, jak má být, se objevily v průběhu třetí sezóny v roce 2007. T.R. se díky Isaiahovi Washingtonovi ocitl ve víru nehezké aféry, která měla co do činění s Teddyho homosexualitou a Isaiahovým nevybíravým slovníčkem. Tato zákulisní aféra měla pro oba herce dalekosáhlý dopad – Washington na svá slova doplatil účinkováním v seriálu a pověstí, Teddyho zase přinutila veřejně lidem prostřednictvím článku v časopise oznámit, že je gay.

Jakmile se ale celá tahle vlna skandálů přehnala, situace se na čas uklidnila. Vše nasvědčovalo tomu, že seriál už nečeká žádná další rána. Zdání ale klame. Už od prosince 2008 se začalo spekulovat o tom, že by Knight ze seriálu rád odešel, a že se domlouvá se Shondou a ostatními producenty na tom, jak toho docílit.

Důvodů k odchodu měl T.R. několik. Jednak měl odůvodněný pocit, že jeho postava v páté sezóně nic moc nedělala, že se na obrazovkách moc často neukazovala (jako by tam byla jen do počtu a scenáristé nevěděli, co s ní), ale také se mu začalo špatně komunikovat se samotnou Shondou. Vše nasvědčuje tomu, že za ní a ostatními scenáristy několikrát zašel s otázkou, co pro George plánují a prosbou, aby pro něj už konečně něco vymysleli, ale ačkoliv mu všichni vždycky spoustu věcí naslibovali, nakonec skutek utek. Knight se například nechal slyšet, že, „má pětiletá zkušenost s Chirurgy mě utvrdila v předsvědčení, že jsem nemohl věřit ničemu, co mi o Georgovi tvrdili.“

Obavy fanoušků se potvrdily v červnu 2009 po odvysílání finále páté řady, kdy se v tisku objevila zpráva o tom, že Knight s tvůrci a producenty Chirurgů nepodepsal smlouvu na další sérii. Shonda se ho na poslední chvíli údajně snažila přemluvit, aby si to ještě rozmyslel: „Podívala jsem se mu do tváře, ale vypadal, že si je svým rozhodnutím naprosto jistý. Měli jsme pocit, že takhle to pro něj bude nejlepší.“ Rozmluvit se mu to snažila i jeho nejlepší kamarádka ze seriálu, Katherine Heiglová: „Podle mě udělal hloupost. Řekla bych, že na některých problémech, o kterých mluvil, se dalo zapracovat. Ale když to dopadlo, jak to dopadlo, měla jsem za něj ve finále i radost, protože bylo jasně vidět, že už je připravený odejít.“

T.R. byl tedy rozhodnutý a neoblomný. Sám se vyjádřil takto: „Chápu, že spousta lidí mimo branži mohla nabýt dojmu, že jsem jenom další rozmazlený herec, který neví, co je pro něj dobré, a jak dobře se vlastně vůbec má. Existuje spousta lidí, kteří by za moje místo v tom seriálu vraždili. Jenže já prostě potřebuji, aby mě moje práce také nějak naplňovala.“

Ačkoliv se spolu nerozešli přímo ve zlém, T.R. za sebou (když odhlédneme od přátelských vztahů s hereckými kolegy) profesionálně tak trochu spálil všechny mosty. Shonda ho před začátkem natáčení šesté sezóny zkontaktovala s prosbou, aby se do seriálu na jeden díl vrátil. Chtěla totiž premiérový díl opepřit flashbacky, záblesky z minulosti postavy George. Měla v plánu divákům ukázat George v jeho posledních okamžicích, jak se jde naverbovat k armádě, a jak se ve snaze zachránit jednu neopatrnou slečnu vrhá pod kola autobusu. Knight ale Shondu s díky odmítl a my si tak museli vystačit pouze s vyprávěním oné zachráněné neopatrné slečny.

Od chvíle, co odešel z Chirurgů se Knight věnuje především divadlu. V roce 2009 hrál a zpíval v muzikálu Parade a o rok později se vrátil na Broadway ve skvělé hře Davida Mameta A Life in the Theatre, ve které sekundoval Patricku Stewartovi.

V televizi se ale přeci jen tu a tam také objeví. V roce 2011 si zahrál v jedné epizodě spin-offu Zákona a pořádku s podtitulem Special Victims Unit a v roce 2013 hrál jednak ve filmu s Harrisonem Fordem 42. V roce 2016 se objevil v románové adaptaci Stephena Kinga 11.22.63.

Autor profilu: @Jumpstar


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Flight Attendant Davey Bowden 2020 2022 2
When We Rise Chad Griffin 2017 2017 1
Grey's Anatomy George O'Malley 2005 2009 5

Filtr seriálů