Tom Kenny

Tom Kenny

Celé jméno: Thomas James Kenny
Místo narození: Syracuse, New York, USA
Známé projekty: Star Wars, SpongeBob SquarePants, Ultimate Spider-Man

Datum narození: 13.7.1962 (61 let)

Thomas James Kenny je americký herec a komik, který se narodil v Syracuse ve státě New York Therese Bridget Doniganové a Paulu Austinu Kennymu. Když byl malý, rád maloval a v šedesátých a sedmdesátých letech sbíral hudební alba.

V první třídě se seznámil s budoucím hercem Robertem Francisem Goldthwaitem a stali se z nich dlouholetí přátelé. Když dospívali narazili na reklamu upozorňující na akci v podobě večera autorské tvorby v Skaneateles. V reklamě vystupoval komik Barry Crimmins pod pseudonymem Bear Cat. Kenny a Goldthwait se rozhodli na akci zajít a vystupovali zde pod pseudonymy Tomcat a Bobcat, nechali se tedy inspirovat Crimminsem.

Kenny navštěvoval střední katolickou školu biskupa Grimese. Po vysoké škole začal působit jako stand-up komik po celém státě asi osm let, a pak se zaměřil i na jiná místa země.

Tento herec si zahrál v mnoha filmech a televizních seriálech. Poprvé jsme jej mohli vidět ve filmu How I Got Into College z roku 1989 a později se objevil ve filmech jako Shakes the Clown (1991) nebo Comic Book: The Movie (2004).

V devadesátých letech hostoval Hudební novinky, které byly součástí pořadu Friday Night Videos. Dále se objevil v komediálním seriálu z devadesátých let s názvem The Edge nebo Mr. Show.

Kromě toho se Thomas věnuje také hlasovému herectví a je znám především tím, že propůjčil svůj hlas SpongeBobovi v seriálu SpongeBob SquarePants. Dále dabuje v seriálu také Garyho, ale i mnoho dalších postav, a hraje též piráta Očka, který zde představuje neanimovanou postavu. Svůj hlas propůjčil této žluté houbě rovněž ve SpongeBobovi ve filmu.

Mimo to dabuje také postavičky v seriálech jako Rocko's Modern Life, The Fairly OddParents, CatDog, The Powerpuff Girls, The Batman, Transformers, Dragons, sérii Tales of Arcadia a mnoha dalších animovaných seriálech.

Dále Kenny propůjčuje svůj hlas postavám i ve videohrách. Mohli jsme jej slyšet jako Spyra ve hře Spyro 2: Ripto's Rage!, předtím jej daboval Carlos Alazraqui, a s dabingem tohoto dráčka pokračoval až do hry Spyro: A Hero's Tail, která vyšla v roce 2004, pak jej nahradil Jess Harnell. Kenny má však dabovat Spyra v nové trilogii Spyro Reignited Trilogy.

V roce 1992 se seznámil se svou budoucí ženou Jill Talleyovou, když pracoval na seriálu The Edge. Ti dva spolu dále spolupracovali na seriálech Mr. Show a SpongeBob SquarePants. Mají spolu dvě děti, Macka a Noru. Kenny bydlí ve Studio City v Kalifornii.

Foto CC BY 2.0 Florida Supercon, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Wizards Taťkabot 2020 2020 1
3 Below Taťkabot 2018 2019 2
Trollhunters Otto Scaarbach 2016 2017 2
Dragons Mulch 2012 2017 5
Dragons Tichý Sven 2012 2017 5
Star Wars: The Clone Wars Nute Gunray 2008 2009 2
SpongeBob SquarePants SpongeBob v kalhotách 1999 2018 11
SpongeBob SquarePants Gary 1999 2018 11
Star Wars Greedo 1977 1999 2

Filtr seriálů