Tom Selleck

Tom Selleck

Celé jméno: Thomas William Selleck
Místo narození: Detroit, Michigan, USA
Známé projekty: Magnum, P.I., Friends, Blue Bloods, Jesse Stone

Datum narození: 29.1.1945 (79 let)

Detroitský rodák Tom Selleck je známý herec, který se narodil roku 1945. Je synem Roberta Deana a Marthy Selleckových. Jeho předci pochází především z Anglie a Německa. Ještě, když byl malý chlapec, se se svou rodinou přestěhoval do Kalifornie, konkrétně do Sherman Oaks. Má sestru Marthu a bratry Roberta a Daniela.

Vzdělával se na školách Grant High School a University of Southern California, kde díky sportovnímu stipendiu studoval ekonomii. Během studia byl vyzván k tomu, aby si vyzkoušel hraní. Díky tomu se tomuto oboru začal věnoval na Beverly Hills Playhouse.

Kariéru herce zahájil roku 1969 a od té doby se jí prakticky nepustil. Zahrál si jak spoustu filmových rolí, tak i seriálových, ale znám je především díky svému působení v seriálech. Díky své vysoké postavě a pravidelnému pěstování knírku byl a je často obsazován do rolí různých detektivů. Byl dokonce i kandidátem na roli Indiany Jonese, ale tuto postavu nakonec ukořistil Harrison Ford.

První role sbíral v různých seriálech, kde hrál vedlejší role. Proslavil se především rolí soukromého detektiva Magnuma, kterého hrál v letech 1980–1988 v seriálu Magnum, P.I. Jeho další velkou rolí byla postava Dr. Richarda Burkea, kterého si v letech 1996–2000 zahrál v seriálu Friends. Dále se roku 1998 objevil v hlavní roli seriálu The Closer.

Po několika vedlejších rolích, mezi které patří například postavy ze seriálů Boston Legal a Las Vegas, začal vystupovat v seriálu Blue Bloods, kde od roku 2010 hraje jednu z hlavních rolí, a to Franka Reagana.

Musíme však zmínit i jeho působení ve filmech, ve kterých měl několik zapamatovatelných rolí. Objevil se například ve snímcích V kómatu, Neviditelní jezdci, Útěk robotů, Tři muži a nemluvně, Nevinný muž, Její alibi, Tři muži a mladá dáma, Quigley u protinožců, Mr. Baseball, Kryštof Kolumbus, Svatba naruby a Generál Eisenhower. Znám je také díky sérii televizních filmů Jesse Stone, ve kterých hraje stejnojmennou hlavní postavu.

V letech 1971–1982 byla jeho manželkou Jacqueline Ray. V té době adoptoval její syna Kevina Sheparda. Roku 1987 si vzal za manželku herečku a tanečnici Jillie Mack, se kterou má dceru Hannah, jež se jim narodila rok po svatbě. Jejich domov leží v Thousand Oaks v Kalifornii. Překvapivě se však nejedná o nějaké sídlo, nýbrž o farmu. V letech 1967–1973 sloužil v armádě.

Foto CC BY 2.0 Thomas Atilla Lewis, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Friends Richard Burke 1996 2000 3

Filtr seriálů