Tony Chiu-Wai Leung

Tony Chiu-Wai Leung

Celé jméno: Tony Chiu-Wai Leung
Místo narození: Hongkong, Čína
Známé projekty: Young Heroes, A City of Sadness, Shang-Chi

Datum narození: 27.6.1962 (61 let)

Tony Chiu-Wai Leung se narodil v Číně, přesněji v Hongkongu. S jeho jménem je to malinko složitější, někdy je také označován jako Leung Chiu Wai či pouze Tony Leung nebo i dokonce jako Liáng Cháowěi. Je nejznámější z jejich rodiny, často je mu také přezdíváno Krátký Tony. V jeho sedmi letech otec opustil rodinu a Leung byl následně vychováván pouze matkou.

Jeho matka se Tonyho vehementně snažila udržet na školách a dbala na vzdělání, ale Leung měl svou vlastní hlavu a rozhodl se vždy s jakoukoliv školou hned praštit. Měl ale lásku k filmům, a tak si udělal herecký kurz, a shodou okolností se mu velice hodil. Postupně se začal objevovat ve filmech jako jsou Young Heroes, Royal Tramp či A City of Sadness. Spolupráce se mu především vyplatila s čínským režisérem Wong Kar-waiem, se kterým natočil šest filmů a získal tak velkou popularitu nejen v Číně.

Tony měl zpočátku smůlu, že se nedostával k takovým rolím jako jiní čínští kolegové, kteří dobyli Hollywood. Na druhou stranu Leung měl štěstí na dobré scénáře a díky svým rolím získal i mnoho hereckých oceněních. V posledních letech je navíc i známý v Americe, úspěch mu rozhodně přinesl i snímek Shang-Chi a legenda o deseti prstenech.

Foto: Disney


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Avengers Xu Wenwu 2021 2021 1

Filtr seriálů