Viggo Mortensen

Viggo Mortensen

Celé jméno: Viggo Peter Mortensen
Místo narození: New York, New York, USA
Známé projekty: Lord of the Rings, A History of Violence, Captain Fantastic

Datum narození: 20.10.1958 (65 let)

Viggo se narodil 20. října 1958 v New Yorku jako syn americké matky a dánského otce. Rodina se často stěhovala a základní školu tak malý nadaný chlapec absolvoval v argentinském Buenos Aires. Posléze se jeho rodiče rozvedli a Viggo se s maminkou vrátil do New Yorku, kde roku 1976 maturoval na Watertownském gymnáziu. Roku 1980 získal titul v oboru španělských studií na univerzitě v Cantonu. Následující čtyři roky si pak zpestřil cestami po Španělsku a Dánsku. Po návratu do Ameriky následně zahájil hereckou kariéru.

Viggovou první rolí byl amishský farmář Moses ve slavném dramatu Witness, kde se potkal s Harrisonem Fordem. V průběhu osmdesátých a devadesátých let se následně se střídavými úspěchy objevoval v nezávislých snímcích (Prison) i komerčních trhácích (Crimson Tide, G.I. Jane). Roku 1998 si zahrál Sama Loomise v remaku Hitchcockova Psycha.

Rok po neúspěchu Psycha jej oslovil novozélandský režisér Peter Jackson a nabídl mu roli Aragorna ve filmovém přepisu slavné románové trilogie Lord of the Rings, kterou Viggo nakonec přijal. Role hraničáře, který putuje Středozemí jako člen Společenstva prstenu, mu přinesla nesmírnou popularitu, kterou dokázal přetavit v další zajímavé angažmá.

V roce 2005 se Mortensen představil jako Tom Stall v úchvatném komiksovém filmu A History of Violence a o dvě léta později zaujal svým vynikajícím výkonem ve snímku Eastern Promises, za který byl nominován na Oscara i Zlatý glóbus.

Úspěšné první desetiletí jednadvacátého století završil rolemi ve dvou úspěšných snímcích. Zatímco ve westernu Appaloosa ztvárnil šerifova zástupce, v dystopickém thrilleru The Road si zahrál bezejmenného muže, jenž se snaží chránit svého synka v neúprosném světě po zániku civilizace.

V poslední době Viggo zaujal v roli učitele Darua ve francouzském filmu Loin des hommes a vysloužil si další oscarovou nominaci za strhující výkon v hipísácké dramedii Captain Fantastic.

Vedle herecké kariéry Viggo píše knihy, maluje, zpívá a fotografuje. Rovněž miluje fotbal, hokej, baseball a americký fotbal. Jeho oblíbenými týmy jsou San Lorenzo, Fulham, Besiktas, Montreal Canadiens, New York Mets a New York Giants.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Hobbit Aragorn 2001 2003 3

Filtr seriálů