William Zabka

William Zabka

Celé jméno: William Michael Zabka
Místo narození: New York City, New York, USA
Známé projekty: Karate Kid, How I Met Your Mother, Cobra Kai

Datum narození: 20.10.1965 (58 let)

William Zabka je americký herec, který se narodil roku 1965 v New Yorku. Jeho matkou je podnikatelka a producentka Nancy Zabka, zatímco jeho otcem je režisér a scenárista Stan Zabka, který je českého původu.

Herec studoval na El Camino Real Charter High School v Los Angeles, odkud později zamířil na California State University, kde se zaměřoval na film. Školu však nedodělal. Hereckou kariéru odstartoval roku 1983.

Hned jedna z jeho prvních rolí se stala jeho doposud největší, protože si roku 1984 zahrál padoucha Johnnyho Lawrence ve filmu Karate Kid. Tuto roli si následně zopakoval o dva roky později ve filmovém pokračování, přičemž se k ní vrátil ještě v roce 2018. Od tohoto roku totiž hraje Johnnyho v seriálu Cobra Kai, který navazuje na filmové události.

V dalších letech se pokoušel prosadit díky jiným rolím, ale marně. V letech 1985–1989 se objevil v seriálu The Equalizer, kde ztvárnil Scotta McCalla. Poté jsme ho mohli vidět například v menších rolích filmů Bláznivá dovolená v Evropě, Python 2 či Nanosonda.

Sám sebe ztvárnil v seriálu How I Met Your Mother, kde se objevil v letech 2013–2014. Poté jsme ho ještě mohli vidět v minisérii To Appomattox, kde se objevil jako John Rawlins.

Od roku 2008 je jeho manželkou Stacie Zabka, se kterou má dvě děti. Jeho dědeček byl Čech, a proto William mluví plynule českým jazykem. Díky své matce je z části Němec. Jeho americká verze příjmení vznikla z českého „Žabka“.

Foto CC BY 2.0 Super Festivals, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Cobra Kai Johnny Lawrence 2018 2021 3
How I Met Your Mother William Zabka 2013 2014 2

Filtr seriálů