Zooey Deschanel

Zooey Deschanel

Celé jméno: Zooey Claire Deschanel
Místo narození: Los Angeles, Kalifornie, USA
Známé projekty: Yes Man, 500 dní se Summer, New Girl

Datum narození: 17.1.1980 (44 let)

Zooey se narodila v Los Angeles roku 1980. Je dcerou kameramana a režiséra Caleba Deschanela a herečky Mary Jo Deschanel. V mládí hodně cestovala se svým otcem, chodila na soukromou školu v Santa Monice, kde se seznámila s Jakem Gyllenhaalem a Kate Hudson.

Herectví se věnuje od roku 1998 do současnosti. Jako mladá si ale nebyla jistá, čemu se bude plně věnovat, protože z ní mohla být také zpěvačka. Její první role ve filmu Úspěšný Mumford ji ale přesvědčila, že se chce věnovat herectví.

Od této doby se začala pravidelně objevovat ve filmech, kde převážně ztvárňovala vedlejší role. První výraznější role přišla roku 2003, kde si zahrála hlavní roli ve filmu All the Real Girls. Za tuto roli byla nominována na Independent Spirit Award. Dále se účastnila filmů jako Stopařův průvodce, Samá chvála a Most do země Terabithia.

Roku 2008 si zahrála hlavní ženskou roli ve filmu Yes Man vedle jmen jako Jim Carrey a Bradley Cooper. Další velkou roli ztvárnila ve filmu Stalo se. Její největší filmovou rolí byla postava Summer Finn ve filmu 500 dní se Summer, kde pořádně potrápila Josepha Gordona-Levitta. Další velkou filmovou roli si zahrála v komedii Princ a Pruďas. Od roku 2011 působí v seriálu New Girl, kde hraje hlavní postavu Jessicy Day.

Zooey není pouze herečka, ale také modelka, zpěvačka (ve svých filmech často zpívá), hudebnice a skladatelka (svými soundtracky obohatila filmy jako Most do země Terabithia či Once Upon a Mattress). Hraje na piano a ukulele. Je tváří značky Rimmel.

Roku 2008 se zasnoubila s hudebníkem Benem Gibbardem, kterého si roku 2009 vzala. Toto manželství nevydrželo dlouho, protože Zooey požádala roku 2011 o rozvod, a tak se roku 2012 i stalo.

Má starší sestru Emily (1976), které se narodil roku 2011 syn Henry. Emily je také herečka.

Zooey je alergická na vejce a mléčné výrobky.

Foto CC BY-SA 2.0 Kou Art


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
New Girl Jessica Day 2011 2018 7

Filtr seriálů