DESKOVÁ HRA: Lady Alice

DESKOVÁ HRA: Lady Alice

Rozsáhlá síť bezdomovců alias informátorů Sherlocka Holmese 21. století není jeho jediný zdroj informací. Podobně zaměstnává i londýnské sirotky, kteří mu pomáhají řešit případy. Ve hře Lady Alice se stáváte členy této Sherlockovy sítě, abyste dopadli pachatele a všem ostatním ukázali, že si zasloužíte Holmesovo uznání.

1 0
10.2.2014

Deskových her na motivy příběhů Sherlocka Holmese vzniklo už několik. Lady Alice je z nich zatím nejnovější a navíc dostupná i v české lokalizaci. Od ostatních her se ale liší v tom, že za postavu Holmese ale vůbec nehrajete. Geniální detektiv je pouze vaším průvodcem.

Základní informace


Název: Lady Alice
Rok vzniku: 2012 (česky 2013)
Věk: od 8 let
Počet hráčů: 3–5
Délka hry: 30 minut
Autoři: Ludovic Gaillard a Jean-Marie Minguez (Hurricane)
Český distributor: ALBI

Hned na začátek se nenechte zmást názvem hry. Lady Alice totiž není žádná dáma v nesnázích ani zlotřilý kriminální živel. Není to ani Sherlockova milovaná či jinak spřízněná duše. Lady Alice je… pojítkem mezi všemi možnými pachateli.

(Lady Alice, detektivní hra Sherlocka Holmese. Foto: Albi.cz)

Vy, jakožto hráči a tedy členové Sherlockovy sítě sirotků, jste od svého mentora dostali za úkol vyřešit záhadu vraždy badatele Henryho Mortona. Ten se s několika kolegy účastnil jedné exotické výpravy a právě těchto osm lidí se stane vašimi podezřelými. Vaším úkolem je – jak jinak – odhalit vraha a k tomu také zjistit, kde byl zločin spáchán, kdy se to stalo a jaký důkaz pachatele usvědčí.

Hra Lady Alice je založena hlavně na práci s vaší pamětí a blafování. Na začátku si totiž všichni hráči vylosují jednu z indicií, která vraha usvědčuje. Jedná se buď o časový či místopisný údaj, anebo o jméno vraha či důkazní předmět. Každý hráč skrývá jednu z těchto informací, zatímco se snaží odhalit, jaké důkazy u sebe chovají ostatní. Postupným hádáním a dedukcí (tedy vylučováním nepravděpodobných možností) se společně s dalšími hráči dostáváte k cíli, přesto však každý hraje sám za sebe a chce nasbírat co nejvíce bodů.

Herní mechanismus je velmi jednoduchý. Pomocí notesu se všemi důkazy vytváříte „výherní“ usvědčující kombinaci. První hráč tedy zcela náhodně vynese svůj tip, do něhož může i nemusí zahrnout svou pravdivou informaci. Následuje kontrola těchto důkazů a tedy tajné hlasování pomocí karet, které buď důkaz potvrzují nebo vyvrací. Protože však nikdo z dalších hráčů neví, kdo potvrdil či vyvrátil (pokud to nebyl on sám), musíte pomocí dedukce pátrat dál a vylučovat všechny možnosti, dokud se nedostanete k odhalení.

(Rozsáhlý herní plán se všemi prvky. Foto: Albi.cz)

Jak hra postupuje dál, každý hráč si vytváří vlastní obrázek o tom, kdo, kde a kdy zločin provedl. Proto každý tah doplňuje i možnost sázení na důkazy. Pomocí svých žetonů s hodnotami 2, 1 a 0 sázíte na herním plánu na jména a údaje, o kterých si myslíte, že jsou pravdivé, a tudíž vám vynesou body – pokud tedy vsadíte 2 body na indicii, která se na konci hry ukáže jako usvědčující – tyto 2 body získáváte do závěrečného hodnocení. Díky žetonu s hodnotu 0 však můžete blafovat a nutit tak hráče, aby své žetony utráceli na špatných místech a tím pádem i ztráceli body.

Jakmile hra skončí (jsou objeveny všechny důkazy nebo si je někdo správně tipne), jsou to právě body na žetonech, které určují, jak jste ve hře byli úspěšní. V praxi to znamená, že i když v posledním kole vraha odhalíte, můžete pro nedostatek taktizovaní během všech kol hru prohrát, protože vás někdo předběhne v bodování žetonů.

Přestože se kvůli nezvyklému hernímu mechanismu a velkému množství akcí může zprvu Lady Alice jevit nepřehledně a složitě, hned po první hře se do systému rychle dostanete a zjistíte, jak nejlépe proti soupeřům bojovat. Díky velkému množství kombinací navíc budete v každé hře pátrat po jiných důkazech, ve sníženém počtu tří a ve zvýšeném počtu pěti hráčů pak navíc Sherlock Holmes upravuje pravidla tak, aby vám hádání ještě víc ztížil a kombinace se dále mění.

(Zamítání důkazů a sázení. Foto: Albi.cz)

Lady Alice je proto díky své intuitivnosti velmi zdařilou oddechovou rodinnou hrou (o čemž ostatně svědčí i doporučený věk) anebo jednoduše pro hráče, kteří nemají chuť na složitá pravidla a zdlouhavou hrací dobu. Během jedné hodiny můžete zvládnout i tři hry, které vám lehce potrápí mozek a navíc dobře pobaví. A to i přesto, že jakmile se do Lady Alice jednou dostanete a pochopíte průběh hry, bude pro vás celá hra velmi rychle o to jednodušší.

Závěrečné hodnocení

Klady Zápory
Neotřelý herní systém Pravidla jsou místy zmatečná
Ilustrace Po více hrách se dostaví mírná monotónnost
Přehlednost karet i herní desky Při tajném hlasování karty vyklouzávají ze svých „obálek“
Zdařila česká lokalizace  
Hru lze plně už pochopit během prvních kol  

Celkové hodnocení: 70 %

Hru si můžete koupit v e-shopu na webu českého distributora www.albi.cz.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Nábor: Piš pro Ednu

Hodně našich fanoušků nám píše, že se chce na chodu Edny taktéž podílet. Hodně z vás však stále nenašlo odvahu nám napsat. Nyní máte možnost, abyste se stali naším redaktorem a pomohli nám s chodem celého webu.

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z