Sehnat seriál do kina je strašná fuška, říkají organizátoři projektu Vlny

Sehnat seriál do kina je strašná fuška, říkají organizátoři projektu Vlny

Jak dlouho trvá domluvit maraton Teorie velkého třesku na stříbrném plátně? Tahle doba se počítá na měsíce. V Brně letos v březnu odstartoval nový studentský projekt. Má za cíl přitáhnout diváky do kina na televizní seriály a filmy.

15 0
16.3.2015

Seriálový maraton si nemusíte uspořádat jen sami doma na gauči s objednanou pizzou a dvěma litry koly. Od letošního března můžete na seriály chodit i do kina. V brněnském kině Scala, které je pod správou Masarykovy univerzity, se rozjel nový studentský projekt, který chce každý týden přesvědčit diváky, že stříbrné plátno zvládne i několikahodinový formát z televizní produkce.

Je jich celkem osm. Všichni jsou z Masarykovy univerzity. Na začátku dostali padesát tisíc korun z grantu a zavázali se, že za ně uspořádají několikaměsíční cyklus. Svůj projekt nazvali Vlny. Na jeho konci získají nejen kredity ke studiu, ale hlavně zkušenosti. A ty jsou podle nich nedocenitelné.

Plakáty&letáky zaplavily Brno! #Vlny #Scala #Brno #hardwork

Fotka zveřejněná uživatelem @vlny.scala, <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2015–02–23T11:58:38+0­0:00“>Úno 23, 2015 v 3:58 PST</time>

Své první promítání uspořádali v úterý 3. března. Tehdy divákům promítli film Televise bude! od Jana Bušty, kterého si společně s filmovým teoretikem Radomírem D. Kokešem pozvali na diskuzi po projekci. „Měl jsem radost z toho, že lidé přišli a ocenili to. Byl to fajn pocit, ale opravdu je za tím dost práce,“ říká jeden ze studentů a organizátorů Matúš Slamka a doplňuje, že se projekce zúčastnilo asi sto lidí.

Podobně velké publikum přišlo i o týden později na maraton první série The Big Bang Theory. Jak se dá ale sehnat takový seriál? Podle studentů hodně těžce. „Bylo to dost komplikované. Obvolávali jsme a psali různým společnostem. Většinou nám řekli, že nás odkážou na někoho jiného, ale nakonec se neozvali. Sami totiž nemají zkušenosti televizní věci promítat v kině. Ani nevěděli, kolik peněz si za to mají říct,“ popisuje Slamka. "Nejprve jsme kontaktovali stanici CBS, ale tam jsme nepochodili. Museli jsme kvůli dohodám neustále překopávat program. Nakonec jsme ale našli společnost, která měla určitou nabídku a přes ni jsme získali právě Big Bang Theory,“ vysvětluje.

Právě kvůli složitým domluvám nechtějí zveřejnit program cyklu Vlny dopředu. Přestože mají rozjednané velice zajímavé seriály a velice zajímavé hosty, mnoho jednání ještě stále vedou a nemůžou tedy nic oficiálně potvrdit příliš dlouho dopředu. Nejbližší projekci plánují na úterý 24. března, kdy divákům pustí první sérii Čtvrté hvězdy. O týden později pak bude následovat politická satira Blaník, kterou fanoušci znají ze Stream.cz.

Trojan pije kávu v Alfě #Dejvickédiva­dlo#IvanTrojan#ca­féalfa#vlny #scala #Brno

Fotka zveřejněná uživatelem @vlny.scala, <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2015–03–16T13:24:12+0­0:00“>Bře 16, 2015 v 6:24 PDT</time>

„Oslovili jsme i české společnosti. Zejména Českou televizi a Negativ. I v Česku byla jednání zdlouhavá, ale stanice nebo společnosti k nám přistupovali vstřícně. Celkově vše ale trvá měsíce. Pořád někomu voláme, někomu píšeme, je toho opravdu dost,“ říká další z organizátorek Tereza Šplíchalová.

Většina studentů je z Ústavu filmu a audiovizuální kultury Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Ti zajišťují zejména dramaturgii. „V týmu jsou s námi ale i kolegové z ekonomické fakulty a z fakulty informatiky, aby nám pomohli s financemi, designem, správou webu a podobně,“ objasňuje studentka Elena Kubalíková.

Na celý „festival“ získali padesát tisíc korun. Kolik je stála jedna série Teorie velkého třesku však prozradit nechtějí. „Raději bychom to nezveřejňovali. Těch padesát tisíc je nicméně základ. Sehnali jsme si také příspěvky od sponzorů, takže těch peněz máme víc,“ upozorňuje Slamka.

Kromě shánění peněz a zajištění komunikace je podle nich těžké také distributory přesvědčit, proč zrovna jim díla svěřit. „Často nám pomáhají známosti a dobré kontakty. Když se představíme, že jsme studentské kino ze Scaly, komunikace je taková vlažná. Nejsme žádný velký festival, nemáme žádné zvučné jméno,“ shodují se všichni. I přesto je vidět, že je práce skutečně baví.

Cyklus Vlny potrvá až do úterý 12. května. Do té doby nabídne nejen seriály, ale také televizní filmy. Program zakončí promítáním hokejového zápasu Česko vs. Švýcarsko z mistrovství světa v ledním hokeji. O chystaném programu vás budeme zde na Edně pravidelně informovat, proto nás nezapomeňte sledovat. Ostatně sami se jednoho z promítání i aktivně zúčastníme v jedné z diskuzí. ;)

Další informace najdete také na oficiálním webu projektu, na stránkách kina Scala nebo na Facebooku.Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Filtr seriálů