Serial Killer uvádí: finská flow i děsivá plíseň z pracáku

Serial Killer uvádí: finská flow i děsivá plíseň z pracáku

Mumínci nejsou jediný finský seriál, který by si zasloužil mezinárodní věhlas. Právě Finsku je věnovaný šestý ročník seriálového festivalu Serial Killer, který zítra začíná v Brně. Redakce Edny měla možnost v předstihu vidět několik epizod různých pořadů a přinášíme vám teď naše dojmy.

4 0
18.9.2023

„Domnívám se, že s české publikum s tím finským spojuje překvapivě mnoho, ale v první řadě je to smysl pro černý humor," vysvětlila výběr Finska do letošního festivalového fokusu zakladatelka Serial Killeru Kamila Zlatušková. Letos je na programu skoro 40 seriálů, z každého diváci zpravidla uvidí dva nebo více dílů. Do Sekce Fokus letos organizátoři zařadili sedm finský děl různých žánrů, jakýsi průřez toho nejzajímavější od roku 2014 do letoška.

(Bojovníci z úřadu práce. Foto: YLE)

Velice chytlavá je třeba rapperská komedie pro mladé z helsinského sídliště Savela, po které dostal jméno i samotný seriál. Stejně jako hlavní hrdinové, snažící se při poflakování na ulici ukořistit co nejvíc uznání mezi vrstevníky, potřebují pro svůj úspěch mít skvělou rapperskou flow, podobně si bezvadné tempo drží i krátké patnáctiminutové epizody. Tematicky se vám při sledování možná vybaví vynikající a mainstreamem neprávem opomíjená Atlanta, finská veřejnoprávní televize YLE ve svém seriálu ale cílí víc na mladé diváky.

Savela (Riding the Beat) | Trailer | Serial Killer 2023 from Serial Killer on Vimeo.

Savelu zhlédnete ve čtvrtek v 18:00 v brněnském Divadle na Orlí a vydejte se na ni určitě – a to i v případě, že vás rapová scéna vůbec nezajímá a myslíte si, že už jste na něco takového možná trochu staří. Za sídliště v Helsinkách si totiž můžete dosadit panelákovou scénu třeba z Pardubic, anebo odkudkoliv jinde. Díky tomu je najednou finský příběh mezinárodně zajímavý a velmi zábavný.

Jestliže by na vás kulometný rap byl až moc rychlý, zpomalte ve frontě na pracáku. Diváci, kteří si libují v rozvláčných divnostech, by neměli minout Bojovníky z úřadu práce. Ať už jste někdy práci na takovém úřadě hledali, či ne, nejspíš máte v hlavě představu, jak to na takovém místě asi vypadá. Finští tvůrci třídílné minisérie vytvořené opět pro veřejnoprávní YLE se rozhodli neparodovat každodenní úředničinu po vzoru Kanclu nebo Odboru městské zeleně, ale pro satirické účely zabředli do hororového žánru.

Welfare Warriors | Trailer | Serial Killer 2023 from Serial Killer on Vimeo.

Neschopnost úředníků, podvody v tabulkách, deprese pramenící ze zmaru a zbytečnosti místy přifouknutá cizí nekompetentností tvoří základ pomalého vyprávěcího rytmu, na jehož začátku dochází hlavní postavy ke zjištění, že po nich stát chce mnohem rychlejší a lepší pracovní výkon. Někoho to stojí život, někdo má obavu, že přijde o rozum, a do toho všeho úřad prolézá zlovolná plíseň, kterou nezastaví ani dezinfekce, ani nová mladá kolegyňka s hlavou v oblacích plnou ideálů, že každému klientovi stůj co stůj pomůže. Bojovníky z úřadu práce, všechny jeho tři hodinové díly, promítá klub První patro v pátek od 19:30.

Pro další finskou nálož si můžete do Prvního patra zajít také ve středu v 16:00 na Dospěláky. Pokud jste je na festivalu nestihli v roce 2019, připomeneme vám je prostřednictvím našich tehdejších zážitků:

Savela (Riding the Beat) | Trailer | Serial Killer 2023 from Serial Killer on Vimeo.

Co nejvíc trápí mileniály? Třeba když si expřítel nepříliš úspěšné majitelky hipster kavárny otevře svůj vlastní podnik s novou přítelkyní. Název Dospěláci je pro finský seriál hlavně ironický. Mladí hrdinové se za dospělé považují, jejich potíže jsou ale obvykle malicherné a dětinské. „Jak si může otevřít kavárnu, když ani nezná rozdíl mezi espressem a americanem? Jak s ním můžu chodit, když nevím, jestli se mu ten moderní obraz líbí opravdu, nebo ironicky? A jaký si mám pro svůj podnik vytvořit playlist na Spotify?“ Dospěláci budou nejspíš bavit hlavně mladší generaci, která se se seriálem dost snadno dokáže ztotožnit. Komedie zasazená do jedné z helsinských čtvrtí by se bez potíží mohla odehrávat v Brně, nebo v pražských Vršovicích.

Z dalších finských kousků je v nabídce festivalu taky drama o historických událostech v Chile Neviditelní hrdinové, příběh dvou mladých kamarádek vkrádajících se do domů Podivné léto, kriminálka o ekologických aktivistech Tellus a gangsterka Sobí mafie. Po všech projekcích následují diskuze s tvůrci nebo herci, ve kterých se dozvíte zákulisní informace od těch nejpovolanějších.Diskuze /1

POPPY12

Hey, what a great post I came across, and believe me I've been searching for this same type of post for the past week or so and barely found it. Thank you very much and will be looking for more posts from you. This retro bowl unblocked game is entertaining to play when you're idle at school or at home.

25.9.2023 | 6:34:44
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Filtr seriálů