Prozkoumejte mořské hlubiny se Sirénou

Prozkoumejte mořské hlubiny se Sirénou

Říká se, že hlas Sirény jen tak z hlavy nedostanete. Kéž bychom to samé mohli říct i o pilotní epizodě. Ponořte se s námi do prvního dílu seriálu Siren.

8 8
6.4.2018

Stanice Freeform přišla s fantasy Siren, které nám přiblíží život bájných mořských panen. Na souši krásné, v moři smrtelně nebezpečné. Svým zpěvem vás však dokáží omámit tak, že je nedokážete dostat z hlavy. Buďte na pozoru, tenhle seriál by mohl být návykový. Anebo taky ne.

Zápletka seriálu je v pilotní epizodě prezentovaná dost jednoduše. Rybářská loď chytí do svých sítí mořskou pannu. Posádce se ji podaří zajmout, ale když mají mořskou pannu schovanou v chlaďáku, objeví se nad lodí helikoptéra se speciální jednotkou a mořskou pannu seberou. Zajatá mořská panna má sestru, která celé počínání sleduje z vody a následně se vydává svou sestru zachránit. Jednoduchá zápletka, která se bude jen těžce natahovat.


Co se obsazení týče, tak seriál sází na mladé neokoukané tváře. Hlavní postavu ztvárnila herečka Eline Powell, pro kterou je tohle její první hlavní role v seriálu. Zatím se může pochlubit například účinkováním ve dvou epizodách Game of Thrones. Její protějšek hraje Alex Roe, jehož herecké zkušenosti nejsou o moc větší, v posledních letech získával spíše filmové role, v minulém roce jste ho mohli vidět v sequelu filmové série Kruh. Dále pak v seriálu hraje herečka Fola Evans-Akingbola, která rovněž hrála ve dvou epizodách Game of Thrones, znát ji ale můžete i z Death in Paradise. Pokud si říkáte, že neokoukané tváře mohou překvapit, tak bohužel v tomto případě se ničeho takového nedočkáte.

Herecké výkony jsou dost průměrné a nevěrohodné. To se přenáší na celý pilotní díl. Je vidět, že si tvůrci nejsou jistí, jestli chtějí vytvářet fantasy drama nebo se spíše věnovat vztahům mezi jednotlivými postavami. Přijít s milostným trojúhelníkem již v první epizodě není rozhodně dobrá vizitka fantasy seriálu, což má za následek, že seriál je dost nemastný a neslaný. Chybí tu něco, co by vás upoutalo.

Seriál je tak slabý, jak slabá je hlavní postava a Siren je toho ukázkovým příkladem. Postava Ryn je v pilotní epizodě dost v ústraní, díky jazykové bariéře se moc neprojevuje a jen zkoumá pro ni nový svět. Dokonce můžeme říct, že jí přes hlavu přeroste postava Bena. Rodinný rebel, který si chce dělat jen to, co ho baví, ale nakonec se to zvrtne v to, že Ben zkoumá pro něj novou Ryn. Ve výsledku pak dvě hlavní postavy něco nebo někoho zkoumají, a to je velmi únavné a seriál se táhne.

V pilotní epizodě se tak vlastně nic zásadního nestane. Nejzajímavější scénou je ta, kdy se Ryn promění ve vodě v mořskou pannu a následně svede boj s Benem, což celé zabere asi pět minut. Zbývá nám tu dalších čtyřicet minut průměrné podívané, u které pokud usnete, tak o nic nepřijdete. Na závěr to tvůrci zkoušejí s cliffhangerem, který absolutně nefunguje. Problém je, že seriál nedokáže vytvořit napínavou atmosféru. Vše, co se v něm děje, absolutně postrádá napětí. Po závěrečné scéně vůbec nemáte chuť pustit si další epizodu. Spíše si naopak říkáte, že tohle už vidět nepotřebujete.

Freeformu se podařilo pohřbít další zajímavé téma. Seriál v pilotní epizodě hledá směr, kudy se vydat. Bohužel ani na konci pilotu se neobjevuje žádné východisko. Mořská panna na souši je prostě nezajímavá a lidé pod vodou moc dlouho nevydrží. S tímhle se bude seriál hodně těžce vyrovnávat. Pro první řadu je objednaných deset epizod, takže není moc času na zbyt a je potřeba jednat a ne čekat, až se Ryn rozkouká.

40 %

Thumbnail Play icon

Jak se úvod seriálu líbil vám?

Foto: FreeformDiskuze /20

Maki

Nesouhlasím,mně se pilot líbil,pro mě to napínavé bylo a uvidíme,jak se seriál vybarví,znám mnohem horší seriály a mají již několikátou sérii a lidi nato koukaj.Seriálu jsem zkoukla mnoho a určitě bych ho nezařadila mezi nejhorší.-)!

6.4.2018 | 13:58:00
Maki

První série má 6.dílů…buď překvapí a budu stát i o další sérii, nebo ho zmrvěj,to nechme na tvůrcích.Možná by stačila jen jen jedna série,aby to nepotopili…

#9 1Bobesh1
6.4.2018 | 14:01:13
fiona30

Taky nesouhlásím…mě to zatím baví :)

6.4.2018 | 16:01:02
IzzyQueen

Tolko negativity si tento serial rozhodne nezasluzi. Mne sa to páči, konečne ukazuju morske panny ako predátorov a nie ako len pekne tvaricky

6.4.2018 | 16:52:30
felisr

Mě to také zaujalo, jak neokoukanými tvářemi, tak i tématikou. Superhrdinů už jsme totiž dávno přejedení a slušně natočenou fantasy aby jeden pohledal. Jen doufám, že se dějová linie bude odvíjet jinak než ve známém starším filmu Žbluňk!

6.4.2018 | 18:37:39
pikaia

Mě to zaujalo.

6.4.2018 | 20:06:05
Czistoslava

To je ale hodně kritická recenze, ale mám podezření, že jen cílí na vyburcování diváků ke komentářům. Mě se zatím pilot i pokračování zamlouvaly, i postavám v jejich jednání věřím. A zrovna v Benovi vidím někoho, kdo se snaží aspoň nějakým způsobem napravit činy jeho rodiny a ne floutka co je utržený ze řetězu a chce se jen bavit.

#9 1Bobesh1
6.4.2018 | 20:13:15
RKparadise

kde na to koukate?

#9 1Bobesh1
6.4.2018 | 20:57:42
1Bobesh1

#8 RKparadise: HBO GO :)
#7 Czistoslava: Přesně, pointou mých recenzi je vše hateovat, abych vyvolal diskuzi.
#2 Maki: 10 epizod.

#12 Maki
admin
6.4.2018 | 21:14:01
Trifi

Recenze je subjektivní žánr, se s tím už všichni smiřme… :) Mě se Siren po dvou dílech hodně líbí a rozhodně chválím tvůrce za risk obsadit do hlavní role ne zrovna ´prvoplánovou krásku´, za mě takových 75% určitě.

překladatel
6.4.2018 | 21:32:53
Nilly

No nevím, mám pocit, jako bych sledovala úplně jiný seriál nebo jsem ho špatně pochopila. Sice z prvního dílu jsem taky nebyla kdovíjak nadšená, trochu mě zklamal,ale negativa vidím úplně někde jinde. Rozhodně jsem si nevšimla nějakého výrazného milostného trojúhelníku, ani že by se tam nějak výrazněji řešily vztahy. Herecké výkony mi nepřišly špatné a hlavni postava se vůbec nechovala jako nějaký rebel, spíš naopak. Mně v seriálu chybělo více napětí, tajemna a akce

7.4.2018 | 9:25:29
Maki

#9 1Bobesh1: Aha tak 10 dílů,na Edně je v epizodách 6,tak tim líp:-)

7.4.2018 | 11:05:00
evinca

Mňa práve predstavitelka Ryn zaujala. Chválim výber. Uvidíme ako to ďalej bude pokračovať. Za mňa zatiaľ 7O %.

8.4.2018 | 13:48:17
zizik

Taky si myslím, že si tento seriálový počin až takovou kritiku nezaslouží :-)

Hlavně to je ten typ seriálu, kde se nedá hodnotit jednotlivá epizoda, musí se na něj koukat přes více navazujících epizod (obdobně jako třeba aktuální Startrek Discovery).

Hodnotím to jako celek za všechny zatím zveřejněné díly (3 díly na HBO GO) a zaujalo mě to, je vidět že to není až tak prvoplánové jak se zdálo z pilotu, ukazují se i různé skryté motivy a „vícevrstvé“ pojetí některých situací.

Ano, některé herecké výkony jsou slabší, ale zrovna „Ryn“ je podle mě zahrána velmi dobře, její postupný vývoj v cizím prostředí je zahrán docela věrohodně, i když nějaké logické kiksy se jim tam taky vloudily (ale naštěstí to až tak nemlátí do očí a dá se to „přejít“).

Za mě zatím celkově tak 75%, doufám, že to v dalších dílech nesklouzne k nějakému trapnému klišé alá pohádky dle Andrsena.

9.4.2018 | 20:48:41
kiwizak

S tímhle rozhodně nesouhlasím, mě se seriál líbí a první díl mě rozhodně upoutal. :-)

16.4.2018 | 13:01:36
Ponine94

Absolutně nesouhlasím. Já jsem byla tak zaujatá příběhem, že jsem místy i zapomněla zavřít pusu, a pak si přečtu tohle. :D Viděli jste to vůbec, že to tak kritizujete? :D Protože to, co je tu napsané, mi vůbec k úrovni seriálu nesedí. :D

20.4.2018 | 22:20:10
elvispresny

Hrozna recenzia!

12.5.2018 | 13:58:54
rachelstevens

Jak je to s cílem recenze můžeme všichni jen hádat, nicméně já jsem při zhlédnutí pilotu také několikrát protočil oči, právě kvůli hereckých výkonům – nejhorší je dle mě Maddie a Xander. Naopak Ryn to hraje perfektně a zaujala mě hned! Jak její vzhled, řeč těla, kontaktní čočky, zvířecí chování. Dále zajímavá postava Helen. Také nesouhlasím s tím, že kdyby člověk usnul o nic nepřijde, já jsem hltal každou scénu – nej scény proměna Ryn a také reakce lachtanů právě na ni, dohromady s hudbou napínavý! Její sestra v tom akvárku působí hodně děsivě. A zpěv Sirén chci mít jako vyzvánění :D

18.5.2018 | 14:40:41
olouch02

Recenze nerecenze mě se to líbí, každý má jinou představu o tom na co bude koukat. Já ráda po celém dni v práci a po 2.směně doma, kouknu na serial o vlcích, upírech, lovcích stínů a ted i sirénách. Ryn je úžasná, Ben je uplnej rytíř i navzdory Madiie která to taky myslí dobře a chce pomoc. Helen mě baví, má tajemství ale ne jenom o svém původu ale i jiné. Už i Donna mi přirostla k srdci a pan doktor, hádám že ten si taky nakonec vybere jinou stranu. V moři jsou z nich teda pěkný nestvůrky zubatý a nemají slitování a ty boje – jsou silné a nebezpečné, jo a ještě ten fešák s modrejma očima tak ten je Top. A ten zpěv opravdu pecka mě by vyhovovalo mít to ve sluchátkách a poslouchat to večer před spaním :-) akorát nevím zda bych někdy ty sluchátka pak sundala :-).

20.5.2018 | 14:35:05
Michelle84

Bud ten kto pisal tuto recenziu je moc narocny, alebo naopak ja nenarocna, ale mna serial zaujal

18.4.2020 | 9:36:33
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Filtr seriálů