Adrien Brody

Adrien Brody

Celé jméno: Adrien Brody
Místo narození: Queens, New York, USA
Známé projekty: Pianista, King Kong, Grandhotel Budapešť

Datum narození: 14.4.1973 (51 let)

Adrien Brody se překvapivě narodil v New Yorku a je jediným synem novinové fotografky Sylve Plachy a Elliota Brodyho. Jeho matka pochází z Maďarska a otec má židovské a polské předky. To vysvětluje jeho nezaměnitelné rysy ve tváři. Jeho babička z matčiny strany byla Češka. Adrien vyrůstal v drsné newyokské čtvrti Queensu, a jak sám často uvádí, toto prostředí ho velmi zocelilo. Už jako dítě rád bavil ostatní a vystupoval na narozeninových párty svých kamarádů jako kouzelník a přezdíval se Úžasný Adrien. V deseti letech začal navštěvovat herecké kurzy, kde byl povětšinou v gendrové menšině.

Své nadšení pro herectví bral velmi vážně a v dospělosti navštěvovat American Academy of Dramatic Arts, Manhattan's La Guardia High School of Performing Arts. Poprvé se objevil v seriálu Annie McGuirre v roce 1988 a už o rok později získal malou roli v New York Stories Woodyho Allena. V roce 1998 získal malou roli v Malickově Tenké červené linii. Bohužel z konečné verze filmu byly jeho pasáže z většiny vystříhány a Adrien to bral jako vlastní selhání.

Embed from Getty Images

Zlom v jeho kariéře znamenalo vítězství mezi stovkami uchazečů o roli Wladyslawa Szpilmana v chystaném filmu Pianista (2002) od Romana Polanského. Adrien vzal tuto příležitost velmi vážně a kvůli roli hodně zhubl a dokonce se naučil zahrát Chopina na piano. V roli též uplatnil přízvuk své polské babičky, který od ní naposlouchal. Přesto, že Adrien na natáčení vzpomíná velmi rád, tak připouští, že režisér Polanski mu práci příliš nezjednodušoval. Každopádně oddanost roli přinesla své ovoce a Adrien se ve svých devětadvaceti letech stal nejmladším držitelem Oscara za hlavní roli.

S tímto zlomem v kariéře se mu otevřely dveře k mnohem zajímavějším rolím. S přihlédnutím k Adrienové následující filmografii by někteří mohli namítat, že této šance nevyužil příliš šťastně, avšak Adrien je s výběrem svých rolí spokojen a jak sám uvádí, své role si vybírá velmi pečlivě.

Kontroverzně byla zpočátku brána i jeho účast na projektu King Kong (2005) režiséra Petra Jacksona, kterou Adrien považuje jako za jednu ze svých nejoblíbenějších.

V roce 2007 poprvé spolupracoval s režisérem Wesem Andersonem, který je známý svým svérázným přístupem k vyprávění. Jejich prvním filmem byl Darjeeling s ručením omezeným. Roce 2014 na spolupráci navázali filmem Grand Hotel Budapešť a v roce 2016 natočili okouzlující krátký snímek Come Together , který vznikl ja kou součást kampaně oděvního řetězce H&M.

Za zmínku též stojí opětovné setkání s Woody Allenem ve filmu Půlnoc v Pařiži (2011).

Po dlouhých šestnácti letech se Adrien vrátil do televize se snímkem Houdiny (2014), jehož prostřednictvím se svým způsobem vrátil ke svému hobby z dětství, tedy kouzelnictví.

Letos ho můžeme vidět ve čtvrté řadě seriálu Peaky Blinders, kde ztvárňuje, pro něj ne příliš typickou roli hlavního padoucha a člena sicilské mafie, Lucu Changrettu.

Adrien je velkým fanouškem Hip Hopu a rád by se podílel na produkci nějakého hip hopového hitu.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Chapelwaite Charles Boone 2021
Peaky Blinders Luca Changretta 2017 2017 1
Houdini Harry Houdini 2014 2014 1

Filtr seriálů