Andy García

Andy García

Celé jméno: Andrés Arturo García Menéndez
Místo narození: Havana, Kuba
Známé projekty: Ballers, 3 Below, Kurtlar Vadisi Pusu

Datum narození: 12.4.1956 (68 let)

Andrés Arturo García Menéndez je herec a režisér, který pochází z Kuby. Jeho matka Amelie Menéndez byla učitelkou angličtiny a otec René García Núñez pracoval na Kubě jako právník a měl farmu s avokády.

Herec má dva starší sourozence, sestru Tessi a bratra jménem René. Když mu bylo pět let, odstěhovala se jeho rodina do Miami na Floridě, to bylo po neúspěšné operaci kubánských exulantů známé jako Invaze v zátoce Sviní. Za ta léta, co žila rodina v nové zemi, se jí podařilo vybudovat úspěšný podnik s voňavkami.

García byl vychován jako římský katolík a navštěvoval střední školu Miami Beach Senior High School, kde hrál v basketbalovém týmu. Během posledního ročníku jej skolila mononukleóza, což ho přimělo stát se hercem. Začal proto v posledním ročníku chodit na hodiny herectví u Jay W. Jensenena. Titul pak získal na univerzitě Florida International University.

Svou hereckou kariéru započal již na vysoké škole a brzy se odstěhoval do Hollywoodu. Tehdy se objevil v roce 1984 v první epizodě To je vražda, napsala, navíc si zahrál i v první epizodě seriálu Hill Street Blues. Dále jsme jej mohli vidět ve filmu Vražedný ráj (1985) a kriminálním snímku Neúplatní (1987).

Černém dešti (1989) si zahrál po boku Michaela Douglase a ve filmu Kmotr III ztvárnil Vincenta Manciniho. Dále si zahrál ve snímku Internal Affairs, komediálním dramatu Hrdina proti své vůli, romantickém filmu Když muž miluje ženu, kriminálním filmu Co dělat v Denveru, když člověk nežije, dramatu Soumrak nad Manhattanem, akčním thrilleru Hranice zoufalství nebo kriminálním filmu Gangster.

Objevil se ve všech třech Dannyho parťácích, zde ztvárnil majitele kasina Terryho Benedicta, a ve filmu Ztracené město, který zároveň režíroval a podílel se na jeho scénáři. Kromě toho si zahrál v úspěšném filmu Mamma Mia! Here We Go Again či romantické komedii Dámský klub. Navíc jsme jej mohli vidět ve snímku Pašerák a televizním filmu Má večeře s Hervém.

Mimo to se objevil jako hostující hvězda v několika seriálech. Větší roli měl v tureckém seriálu Kurtlar Vadisi Pusu, v němž si zahrál Amona, a v americkém seriálu Ballers, kde ztvárnil Andreho Allena. Navíc propůjčil svůj hlas jedné animované postavičce v seriálu 3 Below.

V roce 1982 si vzal za ženu Marivii Lorido, se kterou má čtyři děti. Má celkem tři dcery, herečku Dominik Garcíu-Lorido, Daniellu a Alessandru. Má též jednoho syna jménem Andres. Rodina bydlí střídavě v Toluca Lake v Los Angeles a v Key Biscayne na Floridě.

García otevřeně kritizoval po smrti Fidela Castra jeho odkaz a při několika příležitostech vyjádřil svůj nesouhlas s komunistickým režimem na Kubě, který zde zavládl po revoluci v padesátých letech minulého století.

Foto CC BY-SA 2.0 Mireille Ampilhac, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Rebel Julian Cruz 2021 2021 1
3 Below Král Fialkov 2018 2019 2

Filtr seriálů