Anton Yelchin

Anton Yelchin

Celé jméno: Антон Викторович Ельчин
Místo narození: Leningrad, Ruská SFSR, SSSR
Známé projekty: Star Trek, Huff, Trollhunters

Datum narození: 11.6.1989Datum úmrtí: 19.6.2016 (27 let)

Anton Viktorovich Yelchin byl americký herec, který se narodil v Leningradu do židovské rodiny. Jeho rodiče byli pároví krasobruslaři, kteří byli celebritami na leningradském ledě po dobu patnácti let. V roce 1972 byli kvalifikováni na Zimní olympijské hry, ale bylo jim státem zakázáno se jich zúčastnit.

V září roku 1989 Yelchinova rodina uprchla do Spojených států amerických, to bylo Antonovi šest měsíců. Jeho matka pak pracovala jako krasobruslařská choreografka a jeho otec jako krasobruslařský trenér, který trénoval např. Sashu Cohenovou. Antonův strýc je Eugene Yelchin, autor dětských knížek a malíř.

Yelchin studoval na Sherman Oaks Center for Enriched Studies v Kalifornii a poté nastoupil na Univerzitu Jižní Kalifornie, kde od roku 2007 studoval film. Ve filmech a v televizi se však začal objevovat už na konci devadesátých let. Mohli jsme jej vidět např. ve filmu A Man Is Mostly Water, Delivering Milo, House of D nebo A Time for Dancing.

Jeho kariéře významně pomohla role v minisérii Taken od Stevena Spielberga a také role Bobbyho Garfielda ve filmu Hearts in Atlantis, za níž získal cenu Young Artist Award. V seriálu Huff ztvárnil Byrda Huffstodta a v roce 2006 se objevil v jednom díle Law & Order: Criminal Intent. Kromě toho jsme jej mohli vidět i v jedné z epizod Criminal Minds.

Dále ztvárnil Zacka Mazurskyho v kriminálním dramatu Alpha Dog. V roce 2007 se objevil v nezávislém filmu Fierce People a následující rok ztvárnil hlavní roli ve filmu Charlie Bartlett. Mimo to se objevil po boku ruského dua t.A.T.u ve filmu You and I a zahrál si po boku Susan Sarandon a Justina Chatwina v komediálním dramatu Middle of Nowhere.

Anton je známý také tím, že si zahrál ve sci-fi filmu Star Trek, v němž ztvárnil mladého Pavla Čechova, a ve filmu Terminator Salvation si zahrál mladého Kylea Reese. V roce 2011 se objevil v remaku filmu Fright Night, zahrál si v romantickém dramatu Like Crazy a propůjčil svůj hlas Nešikovi ve filmu Šmoulové.

Svůj hlas propůjčil též Albino Piratovi v animovaném filmu The Pirates! In an Adventure with Scientists! a Shunovi v animovaném dramatu From Up on Poppy Hill. V roce 2013 si zopakoval roli Čechova ve filmu Star Trek: Do temnoty a ztvárnil hlavní roli ve filmu Odd Thomas a v hororové komedii Burying the Ex (2014). V roce 2015 si zahrál v nezávislém hororovém filmu Green Room, který měl premiéru na festivalu v Cannes.

Těsně před smrtí si opět zopakoval roli Čechova ve filmu Star Trek: Do neznáma a natočil ještě několik nezávislých filmů, které vyšly až po jeho smrti. Kromě toho propůjčil svůj hlas také Jimovi v animovaném seriálu Trollhunters.

Herec měl rád hru na kytaru a měl rád akustickou hudbu. Chvíli také hrál v punkové kapele s názvem Hammerheads. Dále se zajímal i o fotografování a v lednu 2018 proběhla výstaa jeho fotografií v New York City’s De Buck Gallery s názvem „Anton Yelchin: Provocative Beauty“.

Dne 19. června 2016 byl Anton nalezen uvězněn mezi svým autem typu Jeep Grand Cherokee a cihlovou zídkou u svého domova v Studio City v Kalifornii. Uvězněn byl zde nešťastnou náhodou. Když totiž Yelchin vystoupil toho dne ze svého auta, tak se na něj auto svalilo a namáčklo jej na zídku. Později toho dne byl prohlášen za mrtvého a lékař uvedl, že příčinou smrti byl přímý nedostatek vzduchu.

Společnost Fiat Chrysler Automobiles N.V., která stojí za produkcí aut Jeep Grand Cherokee, si byla vědoma toho, že tento model má problémy se sjížděním, protože software řadící páky nedokázal rozpoznat správně, zda je zařazena rychlost či zda je auto už zaparkováno. V dubnu 2016 vozidlo stáhli z prodeje a vydali software, který měl tento problém opravit, ale ten se dostal k uživatelům až krátce po Yelchinově smrti.

Po jeho smrti společnost FCA začala urychleně dbát na to, aby se co nejrychleji vadné softwary opravily. V srpnu 2016 Yelchinovi rodiče podali právní stížnost na společnost Fiat Chrysler, ale obchodní zastupitelstvo tvrdilo, že si Yelchin může za svou smrt sám, jelikož své vozidlo modifikoval a špatně jej užíval. V březnu 2018 došlo k vyřešení této stížnosti, kdy schůzka proběhla v soukromí.

Po smrti herce producent Star Treku uvedl, že role Čechova nebude přeobsazena a vyškrtne ji z jakýchkoliv dalších pokračování série. Jeho památce byl věnován Star Trek: Do neznáma, Šmoulové: Zapomenutá vesnice, dále We Don't Belong Here, Rememory, Porto, Newness, Thoroughbreds a celá poslední série Trollhunters. Jeho jméno se také objevilo v sekci „In Memoriam“ během 89. ročníku udílení Oscarů.

V říjnu 2017 byla vztyčena zlatá podobizna Yelchina nad jeho hrobem v Hollywood Forever Cemetery. Na jeho pohřeb se dostavili např. Jennifer Lawrence, Zoe Saldana, Simon Pegg, J. J. Abrams, Emile Hirsch, který nadaboval místo Yelchina hlavní postavu v poslední řadě seriálu Trollhunters, Demi Moore, Jon Voight, Drake Doremus a Jeremy Saulnier.

Yelchin se narodil s vrozenou genetickou vadou zvanou cystická fibróza.

Foto CC BY-SA 2.0 Philippe Berdalle, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Trollhunters Jim Lake ml. 2016 2018 3

Filtr seriálů