Bernard Hill

Bernard Hill

Celé jméno: Bernard Hill
Místo narození: Blackley, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Bounty, Titanic, Lord of the Rings

Datum narození: 17.12.1944Datum úmrtí: 5.5.2024 (79 let)

Britská herec Bernard Hill se narodil na předměstí Manchesteru dne 17. prosince 1944. Vyrostl v přísně katolické rodině (což v Británii nebývá zrovna zvykem) a v rodném městě vychodil základní i střední církevní školu. Na vysokou chodil do Xaverian College a Manchester Polytechnic School of Drama, kde se zkamarádil s Richardem Griffithsem. Roku 1970 získal červený diplom a vydal se zkusit štěstí na divadelní prkna.

V liverpoolském divadle hrál deset let shakespearovské role a několikrát byl za své umění oceněn. Roku 1982 konečně zaujal i mimo divadelní prkna, v satirickém seriálu Boys from the Blackstuff se proslavil především antithatcherovskou hláškou Gizza Job.

Rok 1982 si Bernard okořenil také rolí Putnama v historickém dramatu Gandhi, kde se potkal s Benem Kingsleym. Dva roky nato hrál Hill jednoho ze vzpurných námořníků lodi Bounty, kteří ve stejnojmenném filmu připravili Anthonyho Hopkinse o kapitánskou pozici.

Skutečný vrchol kariéry prožil Bernard na přelomu století. Nejprve si zahrál kapitána Smithe v Cameronově Titanicu a následně nakoukl do Středozemě jako rohanský vládce Theodén. Díky těmto angažmá figuroval Hill ve dvou filmech, které dobyly 11 Cen Akademie.

V poslední době Hillova hvězda trochu pohasíná, herec se naposledy objevil v hořké komedii Golden Times, která však v Británii propadla.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Hobbit Théoden 2002 2003 2

Filtr seriálů