Bob Newhart

Bob Newhart

Celé jméno: George Robert Newhart
Místo narození: Oak Park, Illinois, USA
Známé projekty: The Bob Newhart Show, Flynn Carsen, The Big Bang Theory

Datum narození: 5.9.1929Datum úmrtí: 18.7.2024 (94 let)

George Robert Newhart je americký komik a herec, který se narodil v Oak Parku v Illinois. Jeho otec byl George David Newhart, spoluvlastník jedné instalatérské a topenářské firmy, a jeho matkou byla žena v domácnosti jménem Julia Pauline. Má irské a německé předky a má tři sestry: Virginii, Mary Joan a Pauline.

Newhart se vzdělával v katolických školách v okolí Chicaga, chodil na St. Catherine of Siena Grammar School v Oak Parku a na střední školu St. Ignatius College Prep, kterou zakončil v roce 1947. Dále navštěvoval Loyola University of Chicago, kterou zakončil v roce 1952 a získal titul z obchodního managementu.

Během Korejské války sloužil v armádě jako vedoucí osobního oddělení, dokud nebyl v roce 1954 propuštěn. Nějaký čas navštěvoval školu Loyola University Chicago School of Law, ale tu nedokončil kvůli tomu, že po něm chtěli na stáži, aby se zachoval neeticky. Po válce pracoval ve firmě United States Gypsum jako účetní.

V roce 1958 se stal tvůrcem reklamních a marketingových textů pro Freda A. Nilese, filmového a televizního chicagského producenta, a nedlouho poté ho Dan Sorkin představil lovci talentů pracujícímu u Warner Bros. Records. Newhart je známý hlavně díky svým audio nahrávkám. Svoje první komediální album s názvem The Button-Down Mind of Bob Newhart vydal v roce 1960.

Později se Newhart zaměřil na stand-up komedii a začal vystupovat v různých nočních klubech, to mu také otevřelo dveře do televizního světa a v roce 1961 získal svůj vlastní pořad s názvem The Bob Newhart Show.

Od té doby se objevoval v nejrůznějších televizních pořadech a seriálech. Zmiňme např. The Ed Sullivan Show, The Alfred Hitchcock Hour, The Judy Garland Show, Saturday Night Live, Bob Hope Presents the Chrysler Theatre, Captain Nice, The Simpsons, NCIS, ER, Desperate Housewives nebo Committed.

Znát jej můžeme také ze seriálu The Big Bang Theory jako vědce, který ztvárnil profesora Protona. Za tuto roli získal ocenění na ceremonii Primetime Emmy Award. Kromě toho si ho můžeme pamatovat i ze seriálu The Librarians, v němž si zopakoval roli, jíž ztvárnil v sérii filmů Flynn Carsen, které seriálu předcházely.

Mimo to si zahrál ještě ve filmech jako Hell Is for Heroes (1962), On a Clear Day You Can See Forever (1970), Cold Turkey (1971), In & Out (1980), Elf (2003), First Family nebo Horrible Bosses (2011).

V roce 1963 si Newhart vzal za ženu Virginii Quinnovou, dceru herce Billa Quinna. Spolu mají čtyři děti – Roberta, Timothyho, Jennifer a Courtney. Jeho nejlepším přítelem býval komik Don Rickles.

V roce 1985 byl hospitalizován kvůli polycytémi způsobené kouřením. Když jej pak z nemocnice propustili, už nikdy nekouřil.

Newhart byl podporovatelem rozvoje počítačového odvětví a v roce 1977 poskytl peněžní příspěvek firmě Commodore PET vyrábějící počítače. Navíc také píše a v roce 2006 vydal svou první knihu s názvem I Shouldn't Even Be Doing This.

Foto CC BY 2.0 Jim Wallace (Smithsonian Institution), Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Librarians Judson 2014 2017 2
The Big Bang Theory Arthur Jeffries 2013 2018 5

Filtr seriálů