Brandon Routh

Brandon Routh

Celé jméno: Brandon James Routh
Místo narození: Norwalk, Iowa, USA
Známé projekty: Superman se vrací, Arrow, Legends of Tomorrow

Datum narození: 9.10.1979 (44 let)

Brandon Routh je americký herec, který se narodil roku 1979 v americkém státě Iowa. Narodil se jako třetí ze čtyř dětí do rodiny Catherine LaVonne a Ronalda Waynea Routha. Jeho rodina má dokonce kořeny v Anglii, Skotsku, Německu a Nizozemsku. Už jako malý snil o herecké kariéře, ale řekl si, že jako maloměšťák nemá šanci.

Brandon začal chodit na Norwalk High School, kterou když navštěvoval, tak se zároveň věnoval sportu, hudbě a divadlu. Po vystudování střední školy začal chodit na University of Iowa a zde projevil zájem o psaní knih. Během této doby se začal věnovat modelingu, aby si přivydělal nějaké peníze.

Po vystudování vysoké školy začal působit v divadle Norwalk Theater of Performing Arts a začal se živit na jevišti. Brandon však toužil po tom, aby se stal televizním a filmovým hercem. Stále jej to táhlo před kamery, ale jeho počátky byly neslavné – zahrál si jen několik opravdu menší rolích v seriálech jako Odd Man Out, Undressed či Gilmore Girls. Naděje na úspěch se nabídla v nekonečném seriálu One Life to Live, kde si v letech 2001 – 2002 zahrál postavu Setha Andersona.

Po roli v One Life to Live se z Brandona stal opět pouhým herec, který přijímal televizní štěky. Radikální změna nastala roku 2006, když se po těžkém konkurzu probojoval do filmu Superman se vrací, kde získal hlavní roli a zahrál si samotného Supermana. Film sice nedosáhl kvality starých filmových verzí Supermana, ale zase nesklidil příliš velkou kritiku, a tak se Brandon ukázal v dobrém světle.

Po této roli se nabídky do jednotlivých projektů začaly množit a Brandon si začal vybírat, bohužel nepříliš dobře. Větší role si například zahrál ve filmech jako Table for Three, Dylan Dog: Dead of Night či The Nine Lives of Christmas.

Co se týče seriálů, tak tam už si vedl o něco lépe. V letech 2010 – 2011 si zahrál Daniela Shawa v seriálu Chuck. Za tuto roli obdržel cenu IGN Award v kategorii Nejlepší padouch. Další velkou roli si zahrál o rok později v seriálu Partners, kde ztvárnil Wyatta Planka. Po dalších menších rolích v televizních seriálech byl obsazen do role Raye Palmera v seriálu Arrow, kde už se objevuje pravidelněji.

Kromě hereckých kousků se Brandon věnuje i dabování. Roku 2006 namluvil Supermana ve hře Superman se vrací a roku 2013 namluvil Davida Walkera ve hře Call of Duty: Ghosts.

Od roku 2007 je ženatý s herečkou Courtney Ford, se kterou má od roku 2012 syna Lea Jamese.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Batwoman Clark Kent (Země-96) 2019 2019 1
Legends of Tomorrow Ray Palmer 2016 2020 5
The Flash Ray Palmer 2015 2022 4
Arrow Ray Palmer 2014 2020 4

Filtr seriálů