Brian Doyle-Murray

Brian Doyle-Murray

Celé jméno: Brian Murray
Místo narození: Chicago, Illinois, USA
Známé projekty: Ghostbusters II, The Middle, SpongeBob SquarePants

Datum narození: 31.10.1945 (78 let)

Brian Doyle-Murray je americký herec, dabér, komika a scenárista. Narodil se jako jeden z devíti dětí Lucille a Edwardu J. Murrayovým. Jeho rodiče mají irské a katolické kořeny. Brian navštěvoval v šedesátých letech školu Saint Mary's College of California.

Na začátku sedmdesátých let pracoval Murray v herecké společnosti The Second City. Od té doby se začal též objevovat v nejrůznějších filmech a televizních seriálech. V letech 1979–1980 a 1981–1982 pravidelně účinkoval v Saturday Night Live na NBC.

Dále spolupracoval na The National Lampoon Radio Hour, objevil se v komedii Modern Problems, National Lampoon's Christmas Vacation (1989) nebo v seriálu Wayne's World (1992). Kromě toho si zahrál Jacka RubyhoJFK (1991) a objevil se i ve filmech jako Snow Dogs (2002) a 17 Again (2009).

Seinfeldu ztvárnil Mela Sangera, zahrál si v seriálech Wings, Get a Life a v Bakersfield P.D. Dále si jej můžeme pamatovat ze seriálu Between Brothers, kde ztvárnil Stuarta Franklina, nebo z Yes Dear, kde hrál George Savitskeho.

Známý je také rolí Dona Ehlerta, kterého si zahrál v seriálu The Middle, a objevil se i v sitcomu Sullivan & Son, kde ztvárnil Hanka Murphyho. Svůj hlas pak propůjčil postavě Létajícího Holanďana v animovaném seriálu SpongeBob SquarePants a v seriálu The Marvelous Misadventures of Flapjack dabuje kapitána K'Nucklese.

K seriálům, ve kterých propůjčil některým postavičkám svůj hlas, dále patří The Angry Beavers, Lloyd in Space, My Gym Partner's a Monkey, The Buzz on Maggie nebo King of the Hill. Mimoto propůjčil svůj hlas také postavám v několika videohrách.

Doyle-Murray byl nominován na tři ceny Emmy za svou práci na Saturday Night Live. Je starším bratrem herce Billa Murrayho, po jehož boku si zahrál ve filmech jako Caddyshack, Scrooged, Ghostbusters II, The Razor's Edge a Groundhog Day.

Další jeho dva mladší bratři, Joel a John, jsou také herci. Jeho starší bratr Ed je podnikatel a bratr Andy je šéfkuchař a vede restauraci s názvem Murray Brothers „CaddyShack“ v golfovém resortu World Golf Village na Floridě. Kromě bratrů má i sestru jménem Nancy.

Foto: ABC


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
SpongeBob SquarePants Létající Holanďan 1999 2018 11

Filtr seriálů