Carol Kane

Carol Kane

Celé jméno: Carolyn Laurie Kane
Místo narození: Cleveland, Ohio, USA
Známé projekty: Hester street, Addamsova rodina 2, Gotham, Hunters

Datum narození: 18.6.1952 (71 let)

Carol Kane je americká herečka, která se narodila roku 1952 v Clevelandu. Její matka Elaine Joy byla známou jazzovou zpěvačkou, učitelkou, tanečnicí a pianistkou. Carolinin otec Michael Myron Kane byl architekt. Rodina Kaneů je židovského původu, do USA se přestěhovali z Ruska.

Když bylo malé Carol dvanáct let, tak se její rodiče rozvedli. Chodila na školu Cherry Lawn School a poté na divadelní školu Professional Children's School v New Yorku. Díky této škole se poprvé postavila na divadelní parkety a získala tak první zkušenosti.

Filmové branži se začala věnovat od roku 1968 a věnujeme se mu prakticky dodnes. Svůj vůbec první film, horor Blood of the Iron Maiden, natočila právě toho roku, ale odvysílán byl až o dva roky později. Carol se brzy po tom vyšvihla, zahrála si ve filmech Tělesné vztahy a Poslední eskorta a poté byla obsazena do filmu Hester street z roku 1975 jako Gitl Bogovnik. Za tuto roli se jí podařilo získat nominaci na Oscara.

Další filmové počiny byly poměrně velké. Objevila se ve filmech Annie Hall, Valentino, Největší milovník a When a Stranger Calls. Na začátku osmdesátých let přijala roli Simky Dahblitz v seriálu Taxi, kde strávila léta 1980 – 1983. Za tuto roli byla nominována na Zlatý Glób do kategorie Nejlepší herečka ve vedlejší roli v seriálu nebo TV filmu.

Od role v seriálu Taxi však její kariéra pomalu chřadla. Carol se objevovala v menších vedlejších filmových a televizních rolích, za zmínku stojí filmy Jumpin‘ Jack Flash a Ishtar. Roku 1993 se objevila ve filmu Addamsova rodina 2, kde nahradila nemocnou herečku Judith Malinu, která hrála Addamsovu babičku v prvním díle. V té době se ještě objevila v seriálu American Dreamer, kde si zahrála Lilian Abernathy.

V dalších létech se objevila ve filmech Muž na měsíci, Zpověď královny střední školy a Kluk mojí holky. Roku 2009 se objevila dvou epizodách seriálu Two and a Half Men a od roku 2014 ji můžeme vídat v seriálu Gotham, kde hraje Gertrudu Kapelput. Od roku 2020 působí v seriálu Hunters o lovcích nacistů.

Foto: CBS


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Hunters (2020) Mindy Markowitz 2020 1
Gotham Gertrude Kapelput 2014 2016 2

Filtr seriálů