Christopher Eccleston

Christopher Eccleston

Celé jméno: Christopher Eccleston
Místo narození: Langworthy, Lancashire, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Heroes, Doctor Who, The Leftovers

Datum narození: 16.2.1964 (55 let)

Rodina

Narodil se v dělnické rodině v Langworthy rodičům Elsie a Ronnie Ecclestonovým. Christopher je nejmladší ze tří dětí – má dva bratry, o osm let starší dvojčata Alana a Keitha. Celá jejich rodina žila v malém řadovém domě v Blodwellské ulici až do konce sedmdesátých let, kdy se přestěhovali do nedalekého Little Hulton.

Herecká kariéra

Už jako dítě Christopher toužil hrát profesionálně fotbal (shodou okolností stejně jako i jedenáctý Doktor Matt Smith) za jeho milovaný tým Manchester United, ale nakonec zjistil, že je mnohem lepší herec než fotbalista, a tak se v devatenácti letech, inspirovaný televizními dramaty jako Boys from the Blackstuff, zaměřil na tuto novou profesi.


Chris, po ukončení střední školy, dále absolvoval dvouletý základní kurz na Salford Tech, a poté nasedl na vlak do Hampsteadu, kde navštěvoval Central School of Speech and Drama. Po dosažení 25. roku svého života si Eccleston odbyl svůj profesionální jevištní debut v produkci Bristol Old Vic ve hře A Streetcar Named Desire.

Několik let po absolvování školy, když se jako herec nemohl uživit, si Christopher přivydělával množstvím drobných zaměstnání, jako je práce v supermarketu, na stavbách či jako umělecký model.

Před kamerou poprvé stanul v roce 1991, a to ve filmu Let Him Have It jako Derek Bentley a v epizodě seriálu Inspector Morse. Avšak byla to až pravidelná role v seriálu Cracker, kterou se dostal do povědomí britských diváků. Poté, co informoval televizní šéfy o své touze seriál opustit, se jeho postava stala obětí sériového vraha, kde ho vrah ubodal k smrti, protože ho vyprovokoval, když obtěžoval jeho manželku v supermarketu.

Následně se jeho filmografie začala rozrůstat, takže se například objevil v nízkorozpočtovém filmu Dannyho Boylea z roku 1994 Mělký hrob, kde se mu po boku objevil tehdy začínající herec Ewan McGegor.

Ve stejném roce se objevil jako Nicky Hutchinson v dramatu od BBC Our Friends in the North, který se vysílal o dva roky později a pomohl mu zařadit své jméno do povědomí celé Británie. Dále měl možnost si zahrát vedle dvou zvučných hollywoodských jmen v malých nezávislých filmech jako Dražší než rubíny s Renée Zellweger a Neviditelný cirkus s Cameron Diaz.

(Christopher Eccleston a Milo Ventimiglia jako Claude a Peter Petrelli v seriálu Heroes; FOTO: NBC)

Ačkoliv se v roce 2000 objevil v Šedesáti sekundách, ve filmu točímím se okolo krádeží aut, sám řidičák obdržel až v lednu 2004 a později v BBC seriálu Top Gear prozradil, že pouze na auta s automatickou převodovkou.

Christophera neznají pouze britští diváci, ale i diváci za velkou louží ho měli možnost spatřit v akčním sci-fi komiksovém seriálu Heroes, kde hrál Clauda, který byl obdařen schopností se zneviditelnit a nakonec, i když zprvu neochotně, pomohl hlavní postavě Peterovi ovládnout jeho schopnosti. Dále v roce 2009 vystoupil i jako hlavní jako padouch Destro ve filmu G.I. Joe. O rok později pak v televizním dramatu BBC Lennon Naked ztvárnil hlavní roli Johna Lennona.

První nový Doctor Who

20. března 2004 bylo oznámeno, že se Eccleston zhostí role deváté reinkarnace Doktora v obnoveném legendárním britském sci-fi seriálu stanice BBC Doctor Who. Už však o rok později bylo vydáno prohlášení o jeho brzkém odchodu po první sérii.

V médiích se následně ze stran televize a herce samotného objevilo hned několik důvodů, proč se seriál rozhodl opustit. K nejposlednějším patří argument, že herec měl podepsanou smlouvu pouze na jeden rok (neboť si BBC nebyla jista úspěchem), a že si „neužíval prostředí a společnost, ve kterém obsazení a posádka musela pracovat,“ (zároveň v jednom rozhovoru uvedl i to, že záměrně nechtěl být s jednou postavou spjatý po většinu své kariéry) ale přesto byl příležitost si roli zahrát velmi pyšný.

(Christopher Eccleston jako devátý Doktor v seriálu Doctor Who; FOTO: BBC)

Osobní život a zajímavosti

  • I když Chris popisuje svou matku jako „velmi zbožnou ženu“, je sám ateista.
  • Je celoživotním fanouškem Manchester United a pravidelným, téměř každoročním účastníkem maratonu.
  • Je svobodný, ale nějakou dobu byl ve vztahu s herečkou Siwan Morris, dokud se v roce 2005 nerozešli.
  • Salfords Pendleton College v roce 2007 pojmenovala jejich nové 260sedadlové divadlo The Eccleston Theatre.
  • Eccleston se více zajímá o ztvárňování nebezpečných, temných nebo duševně komplikovaných postav než typických heroických hlavních hrdinů.

Hraje v

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z