Christopher Eccleston

Christopher Eccleston

Celé jméno: Christopher Eccleston
Místo narození: Langworthy, Lancashire, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Heroes, Doctor Who, The Leftovers

Datum narození: 16.2.1964 (54 let)

Rodina

Narodil se v dělnické rodině v Langworthy rodičům Elsie a Ronnie Ecclestonovým. Christopher je nejmladší ze tří dětí – má dva bratry, o osm let starší dvojčata Alana a Keitha. Celá jejich rodina žila v malém řadovém domě v Blodwellské ulici až do konce sedmdesátých let, kdy se přestěhovali do nedalekého Little Hulton.

Herecká kariéra

Už jako dítě Christopher toužil hrát profesionálně fotbal (shodou okolností stejně jako i jedenáctý Doktor Matt Smith) za jeho milovaný tým Manchester United, ale nakonec zjistil, že je mnohem lepší herec než fotbalista, a tak se v devatenácti letech, inspirovaný televizními dramaty jako Boys from the Blackstuff, zaměřil na tuto novou profesi.


Chris, po ukončení střední školy, dále absolvoval dvouletý základní kurz na Salford Tech, a poté nasedl na vlak do Hampsteadu, kde navštěvoval Central School of Speech and Drama. Po dosažení 25. roku svého života si Eccleston odbyl svůj profesionální jevištní debut v produkci Bristol Old Vic ve hře A Streetcar Named Desire.

Několik let po absolvování školy, když se jako herec nemohl uživit, si Christopher přivydělával množstvím drobných zaměstnání, jako je práce v supermarketu, na stavbách či jako umělecký model.

Před kamerou poprvé stanul v roce 1991, a to ve filmu Let Him Have It jako Derek Bentley a v epizodě seriálu Inspector Morse. Avšak byla to až pravidelná role v seriálu Cracker, kterou se dostal do povědomí britských diváků. Poté, co informoval televizní šéfy o své touze seriál opustit, se jeho postava stala obětí sériového vraha, kde ho vrah ubodal k smrti, protože ho vyprovokoval, když obtěžoval jeho manželku v supermarketu.

Následně se jeho filmografie začala rozrůstat, takže se například objevil v nízkorozpočtovém filmu Dannyho Boylea z roku 1994 Mělký hrob, kde se mu po boku objevil tehdy začínající herec Ewan McGegor.

Ve stejném roce se objevil jako Nicky Hutchinson v dramatu od BBC Our Friends in the North, který se vysílal o dva roky později a pomohl mu zařadit své jméno do povědomí celé Británie. Dále měl možnost si zahrát vedle dvou zvučných hollywoodských jmen v malých nezávislých filmech jako Dražší než rubíny s Renée Zellweger a Neviditelný cirkus s Cameron Diaz.

(Christopher Eccleston a Milo Ventimiglia jako Claude a Peter Petrelli v seriálu Heroes; FOTO: NBC)

Ačkoliv se v roce 2000 objevil v Šedesáti sekundách, ve filmu točímím se okolo krádeží aut, sám řidičák obdržel až v lednu 2004 a později v BBC seriálu Top Gear prozradil, že pouze na auta s automatickou převodovkou.

Christophera neznají pouze britští diváci, ale i diváci za velkou louží ho měli možnost spatřit v akčním sci-fi komiksovém seriálu Heroes, kde hrál Clauda, který byl obdařen schopností se zneviditelnit a nakonec, i když zprvu neochotně, pomohl hlavní postavě Peterovi ovládnout jeho schopnosti. Dále v roce 2009 vystoupil i jako hlavní jako padouch Destro ve filmu G.I. Joe. O rok později pak v televizním dramatu BBC Lennon Naked ztvárnil hlavní roli Johna Lennona.

První nový Doctor Who

20. března 2004 bylo oznámeno, že se Eccleston zhostí role deváté reinkarnace Doktora v obnoveném legendárním britském sci-fi seriálu stanice BBC Doctor Who. Už však o rok později bylo vydáno prohlášení o jeho brzkém odchodu po první sérii.

V médiích se následně ze stran televize a herce samotného objevilo hned několik důvodů, proč se seriál rozhodl opustit. K nejposlednějším patří argument, že herec měl podepsanou smlouvu pouze na jeden rok (neboť si BBC nebyla jista úspěchem), a že si „neužíval prostředí a společnost, ve kterém obsazení a posádka musela pracovat,“ (zároveň v jednom rozhovoru uvedl i to, že záměrně nechtěl být s jednou postavou spjatý po většinu své kariéry) ale přesto byl příležitost si roli zahrát velmi pyšný.

(Christopher Eccleston jako devátý Doktor v seriálu Doctor Who; FOTO: BBC)

Osobní život a zajímavosti

  • I když Chris popisuje svou matku jako „velmi zbožnou ženu“, je sám ateista.
  • Je celoživotním fanouškem Manchester United a pravidelným, téměř každoročním účastníkem maratonu.
  • Je svobodný, ale nějakou dobu byl ve vztahu s herečkou Siwan Morris, dokud se v roce 2005 nerozešli.
  • Salfords Pendleton College v roce 2007 pojmenovala jejich nové 260sedadlové divadlo The Eccleston Theatre.
  • Eccleston se více zajímá o ztvárňování nebezpečných, temných nebo duševně komplikovaných postav než typických heroických hlavních hrdinů.

Hraje v

Komerční sdělení

Užijte si sledování seriálů naplno

Znáte všechny nové filmy a na svoje oblíbené seriály nedáte dopustit? Určitě máte obrovskou televizi nebo domácí kino, jehož zvuku se nic nevyrovná. Myslíte také na potřebný nábytek ke sledování? Pokud ne, tak pro vás máme skvělou inspiraci.