Doctor Who (Pán času) Devátý Doktor

Devátý Doktor

Devátý Doktor

Devátý Doktor byla první verze Doktora, se kterou se setkali diváci obnovených řad seriálu Doctor Who. Během první nové sezóny devátého Doktora ztvárnil britský herec Christopher Eccleston.

Sezóny 1
2005 - 2005

Základní informace

Inkarnace: desátá
Věk*: kolem devíti set let
Společníci: Rose Tyler, Mickey Smith, Jack Harkness
Protivníci: Dalekové, Autoni, Slitheeni
Poprvé se objevil v: Rose
Představitel: Christopher Eccleston

(*informace o Doktorově věku si občas mohou protiřečit, mimo jiné i díky tomu, že sám Doktor časem ztrácí přehled o tom, kolik mu vlastně je)


Poválečné trauma

Když byl Doktor ve své již deváté reinkarnaci, bojoval po boku ostatních Pánů času v poslední Velké časové válce s rasou Daleků. Tu se Doktorovi nakonec sice podařilo (zdánlivě) vymýtit, avšak za cenu vyhlazení vlastního lidu. Tak se Doktor stal posledním zástupcem rasy Pánů času. Nebo právě tomu ve své desáté inkarnaci alespoň věří.

Proto se poté vrací k té původní a jediné věci, která mu zbyla: cestování. Brzy se setká se s novou lidskou společnicí Rose Tyler a společně zažívají nová a nová dobrodružství, která však nejsou vždy příjemná. Oba se například setkají s dalším Dalekem, který z války unikl pomocí porušení časového zámku. To je pro devátého Doktora o to bolestivější rána, protože nyní nejen že je posledním zástupcem svého lidu, ale navíc i zjišťuje, že jeho lid vyhynul v podstatě zbytečně.

Odvěcí nepřátelé

A aby toho nebylo málo, z poslední Časové války unikl i samotný císař Daleků, který propadl trhlinou v čase do dvoustého tisíciletí a tam vybudoval novou armádu Daleků, čekajíc na Doktorův příchod. Doktor pak císaři skutečně padne do pasti a nakonec posílá Rose zpět domů do její doby, odhodlán pro konečné vymýcení Daleků obětovat vlastní život a udělat tak to, co na konci války nedokázal.

Rose se však podaří spojit s TARDIS a otevřít její srdce, centrum síly, které neovládnou ani Páni času. Rose zničí Daleky a než ji energie z TARDIS zahubí, Doktor jí tuto energii odebere a sám vstřebá, což ho připraví o život… tedy alespoň částečně.

Předčasný odchod

Doktor totiž využije své schopnosti regenerace, díky níž nezemře, ale změní se v někoho zcela nového. V tomto případě konkrétně v Doktora desátého.

FOTO: BBC, DoctorWho.tv

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Milano33

9. Doctor v podaní Christophera Ecclestona nebol vôbec zlým Doctorom, práve naopak, zahral Doctora vážne presvedčivo a stvárnil túto postavu naozaj šikovne. Dôvod, prečo ho nemám tak vysoko, je ten, že neprináša nič nové, nič svetoborné, drží sa viac-menej pri zemi a nikdy nemal príliš priestoru sa prejaviť. Poviem to asi takto, je to Doctor, tak ako sa patrí, len tam nevidím žiadnu pridanú hodnotu.

7.6.2021 | 11:12:30
Boudiccaw

simply the best :-*

20.1.2021 | 18:23:21
Nekronaut

Nejlepší doktor…

21.10.2019 | 19:19:11
Auer0076

Epický doktor. Mohol pobudnúť ešte pár sérií. Výnimočný svojou bojovnou povahou. Mal proste v sebe niečo čo zatiaľ ostatný nepriniesli.

27.12.2017 | 12:26:34
Rider S.R.Q

Škoda že měl jen jednu sérii, toho bych rád viděl znova. :/

7.11.2017 | 22:32:28
RedRose

Fantastický! Sice jsem psal, že novodobou sérii měl začít osmý Doctor Paul McGann, ale Eccleston se toho zhostil naprosto skvěle! Velká, opravdu obrovská škoda, že tam byl jen jedinou sérii, protože to mohl rozehrát mnohem víc… Eccleston je špičkový herec! Ale protože tam byl tak krátce, později sestoupil do role mého druhého nejoblíbenějšího Doctora… Ten který ho zastínil, přišel hned po něm…

22.8.2017 | 12:46:30
Sherlocked.WHO

Fantastic ♥

22.8.2017 | 12:25:58
fanta2pomeranc

Doctor se stylem.

4.6.2017 | 20:01:04
JellyCZ

Jo je lepší jak 10

15.5.2017 | 19:14:37
MartYnCz

Horší jak desátý.. Byl jen jednu sérii a tu první takže jej moc lidí nemá rádo, nebo dobře nezná.. :/ Mám nejraději Tennanta, ale hned po něm Eccleston :)

23.4.2017 | 0:53:46
1

Stav titulků

Epizoda S13E03: Chapter Three: Once, Upon Time

cz85%
sk100%
DOKONČENO

Překlad: @fifakovaterka

Korekce: @Myrddin

Překlad sedí: Na všechny dostupné verze

Epizodu nezapomeňte po shlédnutí ohodnotit

Ohodnoťte Doctora Who

Nepřehlédněte

Russel T. Davies se vrátí do Doctora Who jako showrunner

Russel T. Davies se vrátí do Doctora Who jako showrunner

Letos bylo oznámeno, že nynější showrunner Chris Chibnall končí. Objevilo se mnoho spekulací, kdo by ho mohl nahradit. Spousta fanoušků si přála, aby se vrátil oblíbený showrunner Russel T. Davies, který měl seriál na starosti na začátku. Jejich přání bylo vyslyšeno.

Reklama

Doktor who?

 

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny