Doctor Who (Pán času)
94/100 - 457×

Doctor Who(Pán času)

Britské sci-fi o cestování v čase pomocí modré policejní budky, jehož historie sahá až do šedesátých let minulého století. Seriál Doctor Who byl nedílnou součástí britské kultury druhé poloviny 20. století a nyní baví i zcela novou generací fanoušků sci-fi, fantasy, dramatu i originálního britského humoru.

VB | 2005 | Ukončeno
vysílání
13 sezón | AXN Sci-fi, BBC One | 45 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Sci-fi
hrají
Peter Capaldi (Dvanáctý Doktor), Jenna Coleman (Clara Oswald), Matt Smith (Jedenáctý Doktor), Karen Gillan (Amy Pond), Arthur Darvill (Rory Williams), Neve McIntosh (Madam Vastra), Dan Starkey (Strax), David Tennant (Desátý Doktor), Freema Agyeman (Martha Jones), Catherine Tate (Donna Noble), John Simm (Vládce (obnovené série)), Alex Kingston (River Song), Christopher Eccleston (Devátý Doktor), Billie Piper (Rose Tyler), John Barrowman (Jack Harkness)

Martha Jones

Martha Jones

Martha Jones v podání Freemy Agyeman byla druhou stálou společnicí desátého Doktora, která měla ale hlavně co dělat, aby vyšla ze stínu té první…

Sezóny 2
2007 - 2009

Základní informace

Doktor: desátý
Nepřátelé: Dalekové, Sontarané, Vládce
Poprvé se objevila v: Smith and Jones
Představitelka: Freema Agyeman

Osobnost a setkání s Doktorem

Doktorka Martha Jones se poprvé setkala s desátým Doktorem v londýnské Royal Hope Hospital během transportu celé nemocnice rasou Judoonů na Měsíc. Po této události začala s Doktorem cestovat.

Ze začátku se Martha musela vyrovnávat s tím, že ji Doktor často srovnával s Rose Tyler, oproti Rose se však Martha vyznačovala podstatně prudší povahou a nenechala si od Doktora jen tak něco líbit. Zároveň se ale urputně snažila vyjít ze stínu Rose, přičemž se pomalu ale jistě začala do Doktora zamilovávat.

Cestování

Martha společně s Doktorem cestovala například do 16. století, kde se setkala s Williamem Shakespearem, nebo do vzdálené budoucnosti Nové Země, kde se stala svědkem posledního shledání Doktora s Tváří Boe. V New Yorku roku 1930 se rovněž setkala s Daleky, konkrétně s kultem Scaro, který se pokoušel vyvinout rasu Daleků křížených s lidmi. Martha měla rovněž i unikátní příležitost pozorovat Doktora nevědomého si své podstaty, když se v úvodu 20. století skrýval před Rodinou krve v lidském těle.

Rok, který nebyl

Jestli měla Martha kdy příležitost dokázat Doktorovi, že není jen náhražkou za Rose, stalo se tak při jejich cestě na samý konec vesmíru, kde se ukrýval Doktorův dávný nepřítel Vládce. Vládce ukradl Doktorovu TARDIS a v současné Británii se stal nejdříve premiérem a později i uchvatitelem celé Země. Zatímco Doktor a kapitán Jack Harkness byli Vládcovi vězni, Martha celý jeden rok cestovala Zemí a podněcovala skupiny odboje proti Vládcově režimu. Byla to právě především Martha, díky níž byl Vládce nakonec poražen a rok jeho vlády smazán z historie vesmíru.

Práce pro UNIT

Po této zkušenosti už však Martha s Doktorem, kterého nadevše milovala, přestože on jí tyto city opětovat nemohl, nemohla dále cestovat. Nebylo to však zdaleka naposledy, co se ti dva setkali. Martha nejdříve začala pracovat pro mezinárodní organizací UNIT, jejímž prostřednictvím mohla několikrát spolupracovat i s Jackem Harknessem a jeho týmem cardiffského Torchwoodu. Když poté na Zemi zaútočila rasa Sontaranů, Martha se konečně znovu shledala s desátým Doktorem (v té době cestujícím s Donnou Noble) a po zažehnání sontaranské hrozby se s nimi vydala ještě na jedno dobrodružství v TARDIS.

Ukradená Země

Když Davros a jeho armáda Daleků unesli Zemi a skupinu dalších planet ve snaze zničit samotnou realitu, jako agentka UNIT byla Martha v první linii obrany. Konkrétně dostala za úkol použít Osterhagenský klíč, který by zničil celou Zemi a zhatil tak Davrosův plán. Díky Doktorovi a mnoha jeho současným i bývalým společníkům, včetně Jacka Harknesse, Sarah Jane Smith či Rose Tyler, která přicestovali z alternativní reality, k tomu ale nakonec naštěstí nedošlo a Země byla zachráněna.

Martha Smith-Jones

Bylo to ale právě během záchrany Země, kdy se Martha setkala s Mickeym Smithem, za kterého se později provdala a se kterým vedle své práce pro UNIT začala působit i jako operativec na volné noze. Právě na jedné z jejich společných misí byli Martha s Mickeym zachráněni desátým Doktorem před útokem sontaranského vojáka. Bylo to právě tehdy, kdy oba viděli Doktora naposledy.

Foto: AXN Sci-fi, BBC One

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Milano33

Marthu som mal naozaj rád, rozhodne radšej než nadhodnotenú Rose. Žiaľ, s načasovaním to nemala vôbec ľahké a preto sa niekedy môže zdať, že bola málo výrazná.

7.6.2021 | 13:15:42
kiritko

Není to nahodou ta samá herečka, která hrála úřednici, která měla románek s kolegou v Torchwoodu v epizode s duchy????

4.11.2018 | 15:40:35
FoxieBlack

Pro mě skvělá společnice, ale bohužel oproti ostatním společnicím nevýrazná :/

3.10.2018 | 21:58:57
Maki.hol

Marthy je mi celkem líto. Přišla po Rose a většina diváků na to nebyla připravena. Já mám Marthu rozhodně radši než třeba Donu… Ale to je můj názor :)

28.12.2017 | 12:36:45
fanta2pomeranc

Martha Jonesová je má nejoblíbenější společnice. Má odvahu, charisma a – na rozdíl od většiny společnic – i mozek. Odhodlaná a silná mladá žena, která prošla celý svět, mi přirostla k srdci nejvíc ze všech a je mi líto, že je tak nedoceněná. Vedle přeceňovaných Rose, Clary a Amy a jejich póz je to více než škoda, že právě holka s osobností a skvělým vývojem je považovaná za tu „nudnou“, „protivnou“, „trapnou“.

12.10.2017 | 18:03:14
Theta Sigma

Hrozně podceněná společnice. Nezaslouženě zastíněná příšernou Rose

28.6.2017 | 15:01:52
Magyana

Za mě nejslabší společnice. Byla pěkná, chytrá, ale vlažná – chybělo jí charisma. Pravda, měla tu nevýhodu, že přišla po Rose…

29.3.2016 | 17:00:05
Muriel

Martha Jones, you're a star. A ona doopravdy je, dalo by se říct, že je nejkladnější postavou třetí série. Ví přesně, co od života chce a nebojí se jít s Doktorem, přestože jí rozum jasně říká, že to nebude úplně nejmoudřejší. A co víc, dokáže to s ním i ukončit. Je companion na 100% a snáší Doktora i ve chvílích, kdy bychom se na něj my ostatní klidně vykašlali-a tady se nehádejme, ale kdo by tomu rozmazlenýmu Gallifreyánovi vařil a vydělával na něj, když on se jen válí, mele něco o čem přesně ví, že tomu jakožto lidé 21. století absolutně nemůžeme rozumět a navíc fňuká kvůli Rose. Proti Rose nic nemám, ovšem zmiňovat ji a přirovnávat k ní Marthu, která se před chvilkou prokázala jako více než schopná, je prostě arogantní nevychovanost. Martha je prostě úžasná, everyone else can go home

24.5.2014 | 23:20:16

Nepřehlédněte

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

V nedělních odpoledních hodinách stanice BBC oznámila hvězdné jméno, které po Jodie Whittaker převezme roli Pána času.

Doktor who?

 

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama