Doctor Who (Pán času) Donna Noble

Donna Noble

Donna Noble

Společnice desátého Doktora v podání Catherine Tate, která od nevěsty na útěku až po nejdůležitějšího člověka v historii ušla skutečně dlouhou cestu.

Sezóny 2
2006 - 2010

Základní informace

Doktor: desátý
Nepřátelé: Racnoss, Sontarané, Vashta Nerada, Dalekové, Davros
Poprvé se objevila v: Doomsday
Představitelka: Catherine Tate

Nevěsta na útěku

Takové první setkání s Doktorem žádný jiný společník vskutku nikdy nezažil. Donna se totiž ve svých svatebních šatech – těsně před vlastní svatbou – z ničeho nic ocitla uvnitř TARDIS desátého Doktora.


K Donnině silné nelibosti Doktor záhy zjistil, že jistý Lance Bennett, muž, který si měl Donnu brát, ve skutečnosti sloužil imperátorce rasy Racnoss dlící u zemského jádra, na jejíž příkazy Donnu tajně dopoval huonskými částicemi, které se měly, po dostatečně dlouhé době strávené v lidském hostiteli, uvolnit a probudit hibernující mláďata rasy Racnoss, která by poté zamořila Zemi.

Doktorovi se nakonec sice podařilo zachránit Donně život a zhatit plán imperátorky, Donna se však nyní, obzvlášť po zjištění, že její snoubenec ji celý jejich vztah jen využíval, dostala na samé dno a jen velmi pomalu se vracela do standardních mantinelů svého původního života.

Po čase jí ale začalo chybět ono dobrodružství, které s Doktorem zažila, a skrze vyšetřování podivných událostí a anomálií se ho snažila znovu vyhledat. To se jí také podařilo během vyšetřování společnosti Aidipose Industries, která pěstovala rasu Aidipose skrze tablety na hubnutí v lidských hostitelích. Donna se právě zde znovu setkala s desátým Doktorem a společně plán Aidipose Industries překazili. Poté začala Donna s Doktorem cestovat.

Osobnost

Donna se od jiných Doktorových společnic velmi liší. Ze začátku byla spíše rezervovaná a na Doktora až agresivní, později si však spolu vypěstovali velmi silný přátelský vztah. Na rozdíl od jiných společnic se tak Donna do Doktora nezamilovala, ale spíše se mu stala blízkým přítelem, se kterým si Doktor velmi rozuměl.

S desátým Doktorem se Donna například setkala se slavnou detektivní spisovatelkou Agathou Christie, navštívila Planetů Oodů, čelila útoků Sontaranů na Zemi (kdy se seznámila s Doktorovu předchozí společnicí Marthou Jones), či se v největší knihovně ve vesmíru setkala s River Song, Doktorovou společnicí z jeho budoucnosti.

Nejdůležitější člověk v historii

Když byla při útoku Daleků „ukradena“ Země (spolu s dalšími šestadvaceti planetami) ve snaze Davrose aktivovat realitní bombu, Doktor byl na Zemi jedním z Daleků postřelen. Když už to vypadalo, že Doktor zregeneruje, přemostil část své regenerační energie do své „náhradní“ ruky (useknuté vůdcem ** při vánoční invazi. Když pak byla TARDIS s Donnou uvnitř v ohrožení, Donna se této Doktorovy ruky dotkla, čímž dovršila celý regenerační proces a z této ruky procesem metakrize vznikl Doktorův klon – napůl Pán času, napůl člověk se společnou osobností Doktora a Donny.

Tato metakrize však byla vzájemná a když Davros přivodil Donně elektrický šok, její mozek začal přijímat Doktorovu získanou DNA. S tímto novým genetickým kódem spojeným s věděním rasy Pánů času se Donně, zatímco byl Doktor vězněn, podařilo deaktivovat realitní bombu, demobilizovat Daleky a vrátit ukradené planety na jejich správné orbitální dráhy.

Země i celá realita byly zachráněny, Donna v sobě ale pořád uchovávala vědění Pánů času, které ji zevnitř spalovalo. Doktor byl tak nucen Donně toto vědění odebrat, s tím ale musel zároveň odstranit i veškeré její vzpomínky na něj. Donna se tak vrátila do svého běžného života bez jakýchkoliv vzpomínek na Doktora.

Po ovládnutí Země Vládcem na Vánoce roku 2009, se v Donně začalo opět probouzet vědění Pánů času, to ale díky Doktorem vložené „pojistce“ uvnitř Donnina mozku nakonec ustalo. Donna se konečně šťastně provdala a Doktor přihlížel její svatbě. Donna ho však nepoznala a on ji tak zároveň viděl vůbec naposledy, pouhé okamžiky před svou regenerací.

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
FoxieBlack

Radši jsem měla jejího dědu… :D

3.10.2018 | 21:58:14
Maki.hol

Donnu jsem od prvního pohledu neměla ráda. Je krapet zaostalá a panovačná…

28.12.2017 | 12:29:21
fanta2pomeranc

Sympaťanda. :)

12.10.2017 | 18:05:29
Aki12

Nejlepší společnice vůbec!

18.4.2017 | 19:09:52
Bernadette

Cože? Nižší hodnocení než má Clara? Tak k tomu by Donna určitě něco pěkně od plic poznamenala :D Škoda, že byla s Doktorem tak krátce…

3.1.2016 | 21:17:14
nata_mikes

Nejlepší!! Miluji její prořízlou hubu :D ještě teď vzpomínám na její hlášky a ráznou osobnost

3.1.2016 | 0:07:55
elindate

Pro mě nejlepší společnice ;)

14.5.2014 | 18:18:13
alexis

Postavy jako Donna v novém Dr Who strašně chybí.

3.5.2014 | 14:34:20
Tabashi

Její interakce s Doktorem byla boží ;)

13.3.2014 | 18:27:37

Starej se o Doctora Who

Sleduješ Doctora Who? Chceš spravovat tento web? Tak nám dejte vědět.

Napiš @1Bobesh1 vzkazík, případně se mi ozvi e-mailem ondrej.rubes@iinfo.cz

Aktuální epizoda

Epizoda S00E16: Revolution of the Daleks

Reklama

Doktor kdo?

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny