Matt Smith

Matt Smith

Celé jméno: Matthew Robert Smith
Místo narození: Northampton, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Doctor Who, The Crown, House of the Dragon

Datum narození: 28.10.1982 (41 let)

Rodina a herecké začátky

Matt se narodil a vyrůstal v Northamptonu a studoval na Northampton School for Boys, státní všeobecné střední škole v Northamptonu. Zatímco hrál za Northampton Town F.C., Nottingham Forest F.C. a Leicester City F.C., plánoval se stát profesionálním fotbalistou.

Osud s ním však měl své vlastní plány, a tak po vážném zranění zad ho jeho učitel herectví Jerry Hardingham přivedl k této ušlechtilé profesi tak, že ho tajně přihlásil jako desátého porotce z adaptace Dvanácti rozhněvaných mužů. Ačkoliv roli ve školní hře přijal, odmítal jít na dramatický festival, do kterého ho znovu zapsal jeho učitel. Ten ve svém snažení nepolevoval, a nakonec ho tedy přesvědčil, aby se přidal k National Youth Theatre v Londýně. Po odchodu ze školy nastoupil na University of East Anglia, kde studoval drama spolu s kreativním psaním.

Smithova první role přišla, zatímco byl v National Youth Theatre, kde si zahrál Thomase BecketaMurder in the Cathedral a BasoonaThe Master and Margarita. Druhá zmiňovaná role mu dokonce vynesla i agenta a první profesionální roli ve Fresh Kills a On the Shore of the Wide World, která v době jeho působení přesídlila do Royal National Theatre v Londýně. Další hry, které následovaly, byly The History Boys od Alana Bennetta, Burn/Chatroom/Ci­tizenship a Swimming with Sharks.

Ve své první televizní roli se objevil jako Jim Taylor v BBC zpracování čtyřdílné knižní série Sally Lockhart – // The Ruby in the Smoke// a The Shadow in the North, kde hlavní roli ztvárnila Billie Piper, se kterou si později znova zahrál v jedné epizodě seriálu Secret Diary of a Call Girl.

V roce 2007 získal Matt roli Henryho ve hře Pollyho Stenhama That Face, která se hrála v Royal Court Theatre Upstairs v Chelsea. Dále se ve hře objevila Lindsay Duncan jako Henryho alkoholická matka Martha a Felicity Jones (později Hannah Murray) jako Henryho drogově závislá sestra Mia.

That Face se zaměřuje hlavně na alkoholovou a drogovou závislost rodiny ve střední nižší třídě poté, co je opustí otec. Mattova postava je ctižádostivý umělec, který opustí školu, aby se mohl starat o svou matku. Celé obsazení bylo v roce 2008 nominováno na divadelní cenu Laurence Oliviera a Matt za svou roli vyhrál cenu Evening Standard za nejlepšího nováčka. Kritiky (The Evening Standard, The Daily Express, The Guardian a The Times) vychvalovaná hra, vyzdvihovala právě Smithův výkon jako jeden z pozitivních aspektů hry.

První velká televizní role přišla v seriálu Party Animals, televizním drama BBC o smyšleném parlamentním poradci a průzkumníkovi ve Westminsteru. Zde Matt hrál Dannyho Fostera, parlamentního průzkumníka pro Joa Portera (Raquel Cassidy).

Doctor Who?

Oficiálně byl Matt obsazen do role jedenáctého Doktora britského sci-fi seriálu Doctor Who v lednu 2009, aby nahradil Davida Tennanta, který oznámil svůj odchod v říjnu 2008. Smith byl relativně neznámý herec v porovnání s herci, o kterých se spekulovalo, že by roli převzali, jako Paterson Joseph, David Morrissey, Sean Pertwee, James Nesbitt, Russell Tovey, Chiwetel Ejiofor či Robert Carlyle. Smith byl poprvé jmenován jako možný vybraný kandidát méně než den před jeho oficiálním ohlášením jako jedenáctého Doktora, 3. ledna 2009 na BBC Breakfast. Jeho neznámost tak vedla k novinovým titulkům „Doctor Who?“.

Smith byl jedním z prvních herců, kteří se účastnili konkurzu hned první den. Produkční tým, který se skládal z nového producenta a hlavního scenáristy Stevena Moffata a Pierse Wengera, výkonného producenta a vedoucího BBC Wales, si ho hned zapsali na základě jeho výjimečného výkonu. Smith byl pak dodatečně i na konkurzu na roli Johna Watsona z Moffatova Sherlocka, ale neuspěl, neboť Moffat věřil, že jeho výstřední styl hraní by se do seriálu nehodil.

Šestadvacetiletý Matt byl o tři roky mladší než ve své době Peter Davison, který ztvárňoval Doktora v roce 1981 a mladší, něž kdokoli jiný, kdo kdy byl do role navrhován. Po třítýdenním castingu se Moffat a Wagner shodli, že to „vždy měl být Matt“ a nabídli mu roli, a to i přes to, že do svých nových sérií chtěl Moffat původně opět staršího představitele Doktora ve stylu původních sérií. V BBC byly velmi obezřetní ohledně Mattova obsazení, protože si mysleli, že šestadvacetiletý herec nemůže Doktora adekvátně zahrát. Wagner sdílel ten samý pocit, ale Smith už dříve prokázal své herecké nadání v Party Animals, kde je podle Wagnera vyzdvihován Smithův skrytý potenciál.

„Doktor je velmi zvláštní postava a vyžaduje velmi zvláštního herce. Musíte být ve stejný čas jak starý tak i mladý, vědec i akční hrdina, drzý školák a moudrý starý muž jako sám vesmír. Jakmile Matt prošel dveřmi a zapůsobil na nás svým neohroženým a zbrusu novým pojetím Pána času, věděli jsme, že jsme ho našli,“ prohlásil Steven Moffat o Smithově castingu.

Vévoda z Edinburghu a dračí princ

Roli Doktora se Smith nakonec věnoval až do roku 2014, tedy dlouhé čtyři roky. Touto rolí se jednoznačně proslavit, a proto se o něj začali prát filmoví i seriáloví tvůrci. Jako první ho ukořistil fantasy thriller Lost River.

Roku 2015 přišla role Alexe, kterého ztvárnil v ne zrovna úspěšném filmu Terminator Genisys. Poté ho na svou stranu získal Netflix, který ho obsadil do životopisného seriálu o Alžbětě II., tedy do seriálu The Crown, kde si zahrál Alžbětina manžela Filipa.

Této roli se věnoval jen první dvě série, protože v pokračování ji musel hrát starší herec, a tak byl přeobsazen. Smith následně zamířil do filmů jako Patient Zero, Mapplethorpe, Charlie Says, Veřejné lži, Jeho dům, The Forgiven či Poslední noc v Soho.

Jakmile se roku 2022 objevil v komiksovém filmu Morbius jako Milo, diváci moc nebyli spokojeni s jeho rolí, protože tento film byl propadák. Vše však napravil ještě téhož roku, když se objevil v seriálu House of the Dragon jako princ Daemon Targaryen.

Zajímavosti

  • Je fanouškem fotbalového týmu Blackburn Rovers F.C.
  • Jeho oblíbená skupina je Radiohead.
  • Matt šel jednou kvůli své roli v That Face na sezení anonymních alkoholiků.
  • Má sestru Lauru, která je tanečnicí a byla na turné s hudební skupinou Take That.
  • S hereckými dvojčaty Lukem a Harrym Treadawayovými, kteří hráli například v hororu The Disappeared, jsou nejlepšími přáteli.
  • V letech 2008–2009 chodil s brazilskou zpěvačkou Mayanou Moura, kterou poznal na dovolené. Poté ještě chodil s modelkou Daisy Lowe a herečkou Lily James.
  • Je ateistou.

Foto CC BY-SA 2.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
House of the Dragon Daemon Targaryen 2022 2024 2
The Crown Princ Philip, vévoda z Edinburghu (1947 - 1964) 2016 2017 2
Doctor Who Jedenáctý Doktor 2010 2014 3

Filtr seriálů