Jenna Coleman

Jenna Coleman

Celé jméno: Jenna-Louise Coleman
Místo narození: Blackpool, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Waterloo Road, Emmerdale, Doctor Who

Datum narození: 27.4.1986 (37 let)

Herecké začátky

Jenna-Louise Coleman se narodila 27. dubna roku 1986 v anglickém přímořském městě Blackpool. Zde navštěvovala soukromou Arnold School, kde byla členkou divadelního kroužku. S ním pak také účinkovala na Edinburském festivalu ve hře Crystal Clear, za kterou dokonce obdržela cenu.

Zatímco se Jenna po ukončení studia hlásila na různé herecké školy, získala v roce 2005 roli Jasmine Thomas v britské soap opeře Emmerdale, kde vystupovala až do roku 2009. Za tuto roli byla několikrát nominována na cenu British Soap Awards, a to v kategoriích jako „nejpopulárnější nováček“ či „nejpřitažlivější herečka“. V roce 2009 ji rovněž TV Choice Awards nominovalo na nejlepší televizní herečku.

Týž rok Jenna získala roli v páté řadě dramatického seriálu BBC Waterloo Road, kde ztvárnila postavu Lindsay James. V roce 2010 si měla zahrát v televizní adaptaci románu Room at the Top, jejíž produkce je však dodnes „pozastavena“. Rok 2011 to ale Jenně vynahradil vůbec první rolí na stříbrném plátně v hollywoodském akčním filmu Captain America: První Avenger, sic se jednalo pouze o několikaminutový štěk. V roce 2010 rovněž ztvárnila roli Annie Desmond ve čtyřdílné televizní minisérii Titanic a roce 2011 propůjčila svůj hlas v anglickém dabingu japonské videohry Xenoblade Chronicles.

Záhadná Doktorova společnice

21. prosince 2012 potvrdil. showrunner seriálu Doctor Who Steven Moffat, že Jenna-Louise Coleman po odchodu Karen Gillan a Arthura Darvilla ztvární roli nové společnice Doktora. Její obsazení odůvodnil tím, že Jenna si ze všech kandidátů nejlépe rozuměla s Mattem Smithem a jako jediná dokázala mluvit ještě rychleji než on. Zajímavostí také je, že celý konkurs probíhal v utajení a veřejně mělo jít o casting do televizního projektu Men on Waves, což je ve skutečnosti anagram pro „woman seven – sedmá žena“, tedy nová společnice pro sedmou řadu seriálu Doctor Who.

Po ohlášení nové společnice Steven Moffat rovněž potvrdil, že se Jenna ve své roli poprvé objeví ve vánočním speciálu roku 2012. O to větší překvapení pro diváky proto bylo, když nečekaně vystoupila už na podzim v prvním dílu sedmé řady s názvem The Asylum of the Daleks.

(Jenna Coleman a Peter Capaldi jako Clara a Doktor)

Přesto se však stále jednalo pouze o jednoepizodní roli a znovu se tak Jenna-Louise Coleman v seriálu skutečně objevila až prostřednictvím vánočního speciálu The Snowmen, kde ztvárnila Claru Oswin Oswald, v podstatě stejnou postavu jako v Asylum of the Daleks, avšak ze zcela jiného času i prostoru a bez jakýchkoliv vzpomínek na Doktora.

Právě touto záhadou, kterou je postava (respektive vícero postav) Clary obestřena, by se měly zabývat zbylé epizody sedmé řady, které budou odvysílány na jaře roku 2013, už v samotném vánočním speciálu však bylo naznačeno, že stálé setkávání Doktora se vždy „novou“ Clarou by mohlo být důkazem jakési „prozřetelnosti vesmíru“.

Soukromý život

Od roku 2011 je Jenna ve vztahu se skotským hercem Richardem Maddenem, představitelem Robba Starka ze seriálu Game of Thrones.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Sandman Johanna Constantine 2022 1
Victoria Královna Viktorie 2016 2
Doctor Who Clara Oswald 2012 2014 1

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Filtr seriálů