Doctor Who (Pán času)
94/100 - 458×

Doctor Who(Pán času)

Britské sci-fi o cestování v čase pomocí modré policejní budky, jehož historie sahá až do šedesátých let minulého století. Seriál Doctor Who byl nedílnou součástí britské kultury druhé poloviny 20. století a nyní baví i zcela novou generací fanoušků sci-fi, fantasy, dramatu i originálního britského humoru.

VB | 2005 | Ukončeno
vysílání
13 sezón | AXN Sci-fi, BBC One | 45 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Sci-fi
hrají
Peter Capaldi (Dvanáctý Doktor), Jenna Coleman (Clara Oswald), Matt Smith (Jedenáctý Doktor), Karen Gillan (Amy Pond), Arthur Darvill (Rory Williams), Neve McIntosh (Madam Vastra), Dan Starkey (Strax), David Tennant (Desátý Doktor), Freema Agyeman (Martha Jones), Catherine Tate (Donna Noble), John Simm (Vládce (obnovené série)), Alex Kingston (River Song), Christopher Eccleston (Devátý Doktor), Billie Piper (Rose Tyler), John Barrowman (Jack Harkness)

Clara Oswald

Clara Oswald

Záhadná nová Doktorova společnice, které jakoby bylo souzeno se s posledním Pánem času stále setkávat. A to i přes překážku vlastní opakované smrti.

Sezóny 1
2012 - 2014

Clara Oswin Oswald je jméno minimálně tří prakticky identických žen žijících ve třech různých obdobích lidské historie, se kterými se setkal jedenáctý Doktor. Vyznačují se ráznou povahou, ctižádostí, neodbytností a fascinací samotným Doktorem (rády také dělají suflé). Doktor však zatím nedokáže vysvětlit, jak je možné, aby se stále setkával s jednou a týž ženou, když je to vždy zároveň někdo jiný.

Dalecké sanatorium – období neznámé

Oswin Oswald (jméno Clara zde není zmíněno) byla členkou lidské posádky vesmírné lodi Alaska, která ztroskotala na Daleckém sanatoriu. Zatímco zbytek posádky zahynul, Oswin žila v domnění, že se jí daří v Sanatoriu přežívat a odrážet útoky Daleků a že, když se na planetu dostali jedenáctý Doktor a jeho společníci Amy Pond a Rory Williams, pomohou jí se ze Sanatoria dostat.

Když se však Doktor s Oswin poprvé setkává, zjišťuje, že ve skutečnosti byla celou dobu konvertovaným Dalekem, který si stále myslel, že je člověk. Když ale Dalek-Oswin přijme tento svůj osud, sníží planetární silové pole, aby mohl Doktor se svými společníky uniknout a Dalekové mohli Sanatorium zničit. Přitom také vymaže jakékoliv vzpomínky na Doktora z paměti všech Daleků. Následně při zničení celé planety umírá.

Země – 19. století

Clara Oswin Oswald se narodila v Anglii 23. listopadu 1866. V roce 1892 pracovala v restauraci Růže a koruna a současně, s hraným přízvukem maskujícím její chudý původ, jako guvernantka v domě kapitána Latimera, kde se starala o jeho dvě děti.

S Doktorem se poprvé setkala, když objevila Sněhuláka, který během vteřiny „vyrostl“ na ulici. Doktor chtěl celou záležitost ignorovat, Claru však tento záhadný muž velmi zaujal a začala ho sledovat, díky čemuž se setkala i s jeho spojenci Straxem, Jenny a madam Vastrou a objevila Doktorovu TARDIS skrytou na oblaku nad Londýnem.

Doktor se nakonec rozhodne pokusit se s Clarou přijít oné záhadě se Sněhuláky na kloub, na své dřívější setkání s Oswin si však nevzpomene, protože Oswin ve skutečnosti nikdy neviděl, pouze slyšel její hlas přes vysílačku. První podezření však nabude při zjištění, že Clara, stejně jako Oswin, ráda dělá suflé.

V konfliktu s ledovým stvořením, z části vzniklým z DNA bývalé Latimerovy guvernantky, jež umrzla v jezírku, Clara padá z oblaku, na kterém je umístěna Doktorova TARDIS, a posléze, tedy 24. prosince 1892, umírá. Až po přečtení celého jejího jména na náhrobním kameni si však Doktor konečně uvědomuje spojitost Clary s Oswin v Daleckém sanatoriu a rozhodne se zjistit, jak je existence dvou verzí stejné ženy vůbec možná.

Země – 21. století

Clara si prohlíží náhrobek své jmenovkyně z 19. století. Neuvědomuje si však, že se nejednalo o pouhou jmenovkyni a co všechno jí kvůli tomuto faktu v budoucnu také čeká.

Foto: AXN Sci-fi, BBC One

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
FelixJan

Za mě je Klára nejlepší Doktorova společnice s hodně zajímavým a propracovaným příběhem. Klára je energická a zábavná dívka, která Doktorovi vplula do života. V 7. sérii přichází na scénu jako tajuplná bytost, která byla Doktorovi seslána z nebes – až v závěru Doktor zjistil, kým Klára je. V 8. sérii je její role trochu slabší, když si s Doktorem neříkají pravdu a tak nějak se míjejí. 9. série za mě dovede příběh Kláry a Doktora (kterého ztvárnil Peter Capaldi) na vrchol. Obsahuje vynikající scénář a krásně završuje příběh Kláry Oswaldové, která statečně přijala svůj osud, před kterým nešlo uniknout.

3.1.2024 | 18:58:56
Milano33

„Impossible Girl“ a „Soufflé Girl“, to je Clara Oswald. Clara bola tou najmilšou a najláskavejšou Doctorovou spoločníčkou. Vždycky bola taká vrúcna, nežná a ľudská, zakaždým dokázala u Doctora vyvolať len to najkrajšie z jeho vnútra, a vo všetkých ostatných sa snažila nájsť len to najlepšie. Jenna Coleman bola naozaj veľmi skvostná a prekrásna herečka, suverénne jedna z najlepších spoločníčok. Bola odvážna a nikdy sa nevzdávala, a i Doctorovi nejedenkrát pomohla nájsť odvahu. Jej krásnu oblú hlavičku, nádherné líčka, a jej veľké vypuklé očká, som na nej naprosto zbožňujem. A kvôli nespočetne veľkému množstvu Clarinych alternatívnych verzií som sa s ňou musel lúčiť viac, ako s kýmkoľvek predtým. Takže aj obrovský emocionálny dopad mala na mňa.

7.6.2021 | 13:37:15
Loocika

Úžasná, nemám více slov. Miluju Jennu Coleman.

4.2.2021 | 1:12:07
FoxieBlack

Skvělá jak se Smithem, tak s Capaldim :) mám jí moc ráda :)

3.10.2018 | 21:56:42
Theta Sigma

S Dvanáctkou tvoří nejlepší tým :)

1.1.2018 | 14:51:05
baraeliasova

Upřímně Claru nesnáším!! Jako herečka úžasná to jo, ale Clara… Uvědomila jsem si, že právě ona mi ze začátku úplně zhnusila 12th Doctora, protože hned od desáté série jsem ho začala mít ráda. A to mluvím jenom o dvanáctém Doctorovi… S jedenáctým jsem jí úplně nesnášela. Navíc to jak se zachovala po tom co 11th zregeneroval? Vzhledem k tomu, že ona jediná viděla všechny jeho předešlé podoby a ptá se jak ho přemění zpátky? To mi přišlo úplně z cesty.

26.10.2017 | 11:43:06
fanta2pomeranc

Ze začátku nic moc, pak už na zabití

12.10.2017 | 18:03:53
fantasy011

Popravdě jsem jí ze začátku nesnášela. 7 série – vůbec! 8 série – už to začínalo být lepší, ale pořád jsem ji neměla ráda, ale od 9 série jsem si jí opravdu oblíbila, což mě samotnou překvapilo. Měla dobrý příběh a skvělý konec. :)

4.6.2017 | 18:54:06
alexis

Obávám se, že Clara pro mě už zůstane navždy to hezké děvče s velkýma očima. Nic víc.

17.4.2017 | 20:19:46
Grindor

100% pro 7 serii 60% pro 8 serii (tam mě fakt štvala) x% pro 9 serii ještě jsem neviděl. Začinam od 1 serie pak ohodnotim :)

24.2.2017 | 18:02:39
1

Nepřehlédněte

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

V nedělních odpoledních hodinách stanice BBC oznámila hvězdné jméno, které po Jodie Whittaker převezme roli Pána času.

Doktor who?

 

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama