Doctor Who (Pán času)
94/100 - 458×

Doctor Who(Pán času)

Britské sci-fi o cestování v čase pomocí modré policejní budky, jehož historie sahá až do šedesátých let minulého století. Seriál Doctor Who byl nedílnou součástí britské kultury druhé poloviny 20. století a nyní baví i zcela novou generací fanoušků sci-fi, fantasy, dramatu i originálního britského humoru.

VB | 2005 | Ukončeno
vysílání
13 sezón | AXN Sci-fi, BBC One | 45 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Sci-fi
hrají
Peter Capaldi (Dvanáctý Doktor), Jenna Coleman (Clara Oswald), Matt Smith (Jedenáctý Doktor), Karen Gillan (Amy Pond), Arthur Darvill (Rory Williams), Neve McIntosh (Madam Vastra), Dan Starkey (Strax), David Tennant (Desátý Doktor), Freema Agyeman (Martha Jones), Catherine Tate (Donna Noble), John Simm (Vládce (obnovené série)), Alex Kingston (River Song), Christopher Eccleston (Devátý Doktor), Billie Piper (Rose Tyler), John Barrowman (Jack Harkness)

Jedenáctý Doktor

Jedenáctý Doktor

V podání Matta Smithe, dosud nejmladšího představitele této postavy, jsme se ruku v ruce se začátkem éry Stevena Moffata paradoxně dočkali Doktora, na kterém se snad nejvíce podepisuje právě jeho pokročilý věk.

Sezóny 3
2010 - 2014

Základní informace

Inkarnace: třináctá
Věk*: 907 až 2100
Společníci: Amy Pond, Rory Williams, River Song, Clara Oswald
Protivníci: Dalekové, Kyberlidé, Siluriané,
Plačící andělé, Velká inteligence, Ticho

Poprvé se objevil v: The End of Time (část druhá)
Představitel: Matt Smith 

(*informace o Doktorově věku si občas mohou protiřečit, mimo jiné i díky tomu, že sám Doktor časem ztrácí přehled o tom, kolik mu vlastně je)

Geronimo!

Do dalšího ohrožení se Doktor dostává ihned po svém zregenerování. Bez pomoci TARDIS či sonického šroubováku musí ochránit Zemi před mimozemskou rasou Atraxiů, kteří jsou pro zneškodnění uprchlého vězně odhodláni Doktorovu oblíbenou planetu zničit. Po zažehnání hrozby se pak jedenáctý Doktor vydává na nová dobrodružství s novou společnicí, Skotkou Amy Pond, kterou navštívil už jako sedmiletou holčičku, a která si tak kvůli němu během svého dospívání leccos vytrpěla.

Osobnost

Charakter jedenáctého Doktora se v mnohých ohledech vrací ke svým předválečným reinkarnacím, ikonické však pro něj zůstává časté, až dětinské neovládnutí hněvu. Zatímco silně emotivní desátý Doktor vždy pochopil břímě nastalé situace, nový Doktor se právě prostřednictvím vzteku realitě vyhýbá a brání se tak proti všemu, čemu nerozumí, co nemůže změnit či nechce akceptovat. Společně s Amy pak například přihlíží vzestupu nové rasy Daleků či se znovu setkává s tajemnou River Song, která by se v budoucnu měla stát jeho společnicí. Zatím si ale nemůže dovolit jí věřit.

Pandorika se otevře, ticho padne

Během svého cestování je Doktor opakovaně varován před jakýmisi prasklinami v kůži vesmíru a „pádu ticha“. To nakonec vyústí v situaci, kdy ve vesmíru vznikne aliance nejmocnějších Doktorových nepřátel (Dalekové, Kyberlidé, Sontarané, …), kteří věří, že právě Doktor bude zodpovědný za vznik prasklin a zánik vesmíru, načež ho uvězní v Pandorice, zařízení sloužící jako dokonalé vězení.

Tím, že je Doktor uvězněn v Pandorice, už není nikdo, kdo by zabránil explozi TARDIS a vzniku prasklin. S pomocí svých společníků, zejména pak Roryho Williamse, snoubence Amy, se však Doktorovi nakonec podaří dostat z Pandoriky a „znovu nahodit“ popraskaný vesmír druhým Velkým třeskem.

Vše je tedy opět ve starých kolejích a Doktor s Amy a Rorym, nyní už manželi, začíná opět cestovat napříč prostorem a časem. Stále ale nezná okolnosti, jež zapříčinily výbuch jeho TARDIS, a hrozba pádu ticha nad Doktorem i jeho společníky tak stále bdí.

Doktorova smrt

Během svého dalšího cestování s Amy a Rorym Doktor odhalí spiknutí tajemného řádu Ticha, který je odhodlán Doktora zabít. Středem tohoto komplotu se pak ukáže být sama River Song, která je ve skutečnosti dcerou Amy a Roryho, kterou řád Ticha unesl ještě jako dítě a vychoval z ni Doktorova vraha. Místo toho, aby splnila svůj účel, se však River do Doktora zamiluje a oba se vezmou, přičemž se Doktorovi podaří fingovat svou smrt a vrátit se do ústraní, aby zjistil, co je řád Ticha a proč se ho snaží zabít.

Doktora však postihne krutá rána, kdy se v New Yorku třicátých let 20. století znovu setká s Plačícími anděli, kteří v minulosti uvězní Amy a Roryho, které už Doktor nedokáže zachránit. Utěšovat ho ale může alespoň to, že oba manželé spolu dožili šťastný život.

Nemožná dívka

Po ztrátě Amy a Roryho žije Doktor v letargii samotářským životem ve viktoriánském Londýně, kde na něj do jisté míry dává pozor detektivní trio madam Vastra, Jenny Flint a Sontaran Strax. Přestože se Doktor straní jakékoliv společnosti, upoutá ho jistá dívka jménem Clara, která však záhy zemře. Doktor si brzy uvědomí, že už se s Clarou minimálně jednou setkal, už tehdy však tato „nemožná dívka“ zemřela. Doktor je proto nyní odhodlán zjistit, kým záhadná Clara skutečně je.

S jistou Clarou Oswald se poté skutečně setká v Londýně roku 2013 a aniž by jí prozradil jejich dřívější „setkání“, přijme Claru jako svou novou společnici. Spolu pak konfrontují několik Doktorových nepřátel v čele s Velkou inteligencí, která objeví Doktorovu hrobku na planetě Trenzalore, aby vstoupila do Doktorova časového toku a zabila Doktora v jeho minulosti. Do tohoto toku však záhy vstoupí i Clara, která tak nejen zastaví Velkou inteligencí, ale zároveň se stane onou „nemožnou dívkou“, která v několika různých variacích položí život za záchranu Doktora. Ten poté Claře pomůže dostat se z jeho časového toku, v něm ale oba uvidí něco z Doktorovy minulosti, co mělo zůstat skryto.

Tři Doktoři

Doktor a Clara se nedlouho poté setkají s dvěma dalšími Doktorovými inkarnacemi. S desátým Doktorem a Doktorem válečným, právě se kterým se Clara setkala v Doktorově časovém toku. Válečný Doktor byl inkarnací Doktora, na kterou se všechny následující snažily zapomenout, protože to byl právě tento Doktor, který bojoval v poslední Velké časové válce a který ji byl nucen ukončit tím, že vyhubil jak rasu Daleků, tak i Pány času, svůj vlastní lid.

Ukáže se, že z pohledu válečného Doktora ke zničení Gallifrey a vyhlazení Pánů času ještě nedošlo, a že tento Doktor žádá od desátého a jedenáctého pomoc. Oba se nakoec tohoto břímě ujmou společně s ním, pak je ale napadne pokusit se o něco nemožného. Zachránit Gallifrey a ukrýt ji do kapesního vesmíru. Spolu s pomocí zbylých deseti Doktorů se jim to nakonec povede, všichni Doktoři kromě jedenáctého (a pravděpodobně dvanáctého) však tuto událost z důvodu silného časového paradoxu zapomenou. Je teď tedy na jedenáctém Doktorovi, aby Gallifrey našel a vrátil svůj lid do našeho vesmíru.

Dlouhý konec a nový začátek

Doktor zkoumá signál na planetě, kterou se později ukáže být Trenzalore v době před tím, než na ní měl Doktor zemřít. Tento signál pochází z časoprostorové praskliny na Trenzalore, kterou propojuje s Gallifrey v kapesním vesmíru. Zpráva v signálu zní „Doktor kdo?“ a žádá Doktora, aby uvedl své pravé jméno, což by pro Pány času bylo znamení, že se skrze prasklinu mohou vrátit do našeho světa.

Tento signál však nezachytil zdaleka jen Doktor a Trenzalore se tak stane střetem zájmů mnoha vyspělých ras, včetně Daleků nebo Kyberlidí, kteří chtějí návratu Pánů času předejít. Doktor tak na Trenzalore stráví celých devět set let a brání ji před nájezdy svých nepřátel, zároveň ale ví, že pro Pány času není bezpečné se přes prasklinu vrátit. Na Trenzalore navíc konečně odhalí skutečné motivy řádu Ticha, který věřil, že kdyby Doktor Trenzalore nikdy nedosáhl, k tomuto konfliktu by nikdy nedošlo. Proto tento řád cestoval proti Doktorovi časové linii, zničil jeho TARDIS a poté se ho pokusil zabít skrze River Song.

Doktor je smířen s tím, že na Trenzalore zemře, jelikož už spotřeboval všechny své regenerace. Páni času však Doktorovi skrze prasklinu sešlou zcela nový regenerační cyklus a prasklinu za sebou uzavřou v naději, že je bude Doktor moct vyhledat jindy. Doktor proto znovu regeneruje, tentokrát už po třinácté. Než ale bude regenerace kompletní, zavolá Claře do budoucnosti, do doby, kdy už je s novým Doktorem, a prosí ji, aby mu pomohla, protože teď musí být zmatený a k smrti vystrašený. Poté se rozloučí s Clarou v přítomnosti a regeneruje.

FOTO: BBC, DoctorWho.tv

Foto: AXN Sci-fi, BBC One

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
FelixJan

Matt Smith za mě jednoznačně nejlépe ztvárnil roli Doktora. Je plný energie a elánu – nebojí se jednoduše do věcí skočit bez pořádného promyšlení s tím, že si nakonec nějak poradí. V jistém smyslu je takým šílencem, ale to vlastně do role mimozemšťana z rasy pánů času parádně sedlo. Dovede diváka vtáhnout do děje a má skutečně co nabídnout.

3.1.2024 | 18:32:48
Marieeeehhh

Já jsem si vždycky myslela že Matt Smith je v pořadí u mě až jako druhý nejoblíbenější doktor. Ale potom co jsem se na to začala zase po x letech koukat. Tak jsem pochopila že to tak není, David Tennant je ůžasný Doktor, a když ,,umřel'', byla to škoda. Ale když umíral na Vánocích tak jsem začala brečet, jak objal Claru, když jí řekl sbohem. Pak v TARDIS, jak viděl Amy a jak se s ní rozloučil, brečela jsem celou dobu, a nechtěla jsem o něho přijít. A jen díky tomu že jsem viděla jak Matt skončil tak mi to přimělo koukat na to dál s Capaldim. Rozhodně měl lépe udělanou a promyšlenou smrt, a dojemnou, teda aspoň pro mě :D

20.12.2023 | 2:01:16
Edvin69

Nějak mi nikdy nesednul. Byl takový příliš zmatený a připadalo mi, že nikdy tak úplně nevěděl co zrovna dělá.

8.3.2023 | 22:42:43
Milano33

Jeden z dvoch najlepších Doctorov. Matt Smith si ma získal hneď v prvých momentov, čo ma milo prekvapilo, že tak rýchlo vyplnil prázdne miesto po neskutočnom Davidovi Tennantovi. 11. Doctor spravila silný prvý dojem, pobavil ma svojou zdravou šialenosťou a bláznivou povahou, a vôbec som si naňho nemusel zvykať. Čo dodať, jednoducho „The Raggedy Doctor“. Mattov Doctor bolo to najlepšie, čo sme po Davidovi mohli dostať, tak ako jeho predchodca, tak aj Matt je v mojich očiach nezabudnuteľným Doctorom. Navždy mi utkvel v hlave ten jeho bláznivý vkus na oblečenie a bujný apetít. Spopularizoval také veci, akými sú motýliky, fezy a ryba s pudingom. Tento Doctor bol vážne epický a z môjho pohľadu aj najakčnejší, ale ani emócie uňho nechýbali a nejedenkrát dokázal precítiť scénu naozaj bezchybne.

7.6.2021 | 11:12:56
Boudiccaw

Tak dlouho jsem si na něj zvykala…ale po čase on, Amy a Rory, byli skvělá trojka…:) On a River – to je prostě super…s Clarou mi moc nefungoval…za mně byl ale Tennant o něco lepší…

18.2.2021 | 10:41:45
Loocika

Jeden ze dvou nejúžasnějších doktorů, o příčku se dělí s David Tennantem. Kde jsou ty časy, kdy tento seriál za něco stál.

4.2.2021 | 1:09:48
FoxieBlack

Asi můj nejoblíbenější Doktor.

3.10.2018 | 21:51:59
Daněk S.

Skvělý doctor, je takový dětinský a fajn. Jen kdyby mi tolik nepřipomínal prase…

30.7.2018 | 16:22:17
Syberia

Pro mě nejoblíbenější Doktor.

24.5.2018 | 21:10:44
had

best doctor ever

3.3.2018 | 18:56:49

Nepřehlédněte

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

V nedělních odpoledních hodinách stanice BBC oznámila hvězdné jméno, které po Jodie Whittaker převezme roli Pána času.

Doktor who?

 

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama