Cliff Curtis

Cliff Curtis

Celé jméno: Clifford Vivian Devon Curtis
Místo narození: Rotorua, Bay of Plenty, Nový Zéland
Známé projekty: Sunshine, Trauma, Fear the Walking Dead

Datum narození: 27.7.1968 (55 let)

Cliff Curtis je novozélandským hercem, který se narodil roku 1968 ve městě Rotorua. Curtis se narodil do rodiny kmene Maorů, jejichž zvykům se hlavně v mládí věnoval. Například jezdil na kajaku, nebo se věnoval rybolovu. Dále se věnoval klasickému kmenovému tanci a boji, tedy především díky tanci se dostal do několika tanečních soutěží.

Curtisova kariéra však brzy zaznamenala jiný směr, od rodových a kmenových zvyklostí se zaměřil na divadlo, které jej velmi bavilo. Začal chodit na novozélandskou dramatickou školu a po vystudování zamířil do Švýcarska, kde studoval na Teatro Dmitri Scoula. Po vystudování setrval v Evropě, kde nějakou dobu zůstal.

První filmové role se dočkal roku 1993, když se objevil v menší roli ve filmu Piano. Hned následující rok si zahrál větší roli ve filmu Kdysi byli bojovníky, kde si zahrál Bullyho. Po čtyřech letech se objevil konečně v Hollywoodu, objevil se totiž v komedii Šest dní, sedm nocí. Od té doby se v Hollywoodu pravidelně objevoval, avšak se spíše jedno o menší role.

Roku 1999 si zahrál ve filmu Virus a o dva roky později jsme jej mohli vidět ve filmu Kokain. Roku 2002 se objevil ve filmech Protiúder a Pán velryb. Na přelomu staletí se objevil ještě ve filmech Chobotnice, Tři králové, Insider: Muž, který věděl příliš mnoho a Training Day.

Další Curtisovy role už byly konečně větší, proto se dokázal více prosadit. Nejprve si zahrál roku 2005 ve filmu Královna řeky, následně se objevil ve Fontáně z roku 2006 a roku 2007 si zahrál Searlea ve filmu Sunshine.

Po další větší roli ve filmu 10 000 př. n. l. si zahrál Reubena Palchuka v seriálu Trauma, kde se objevil v letech 2009 – 2010. Jeho další větší role byly ve filmech Imigranti, Poslední vládce větru, Tisíc slov či Deo raseuteu naitsu.

Roku 2012 se objevil v seriálu Missing, kde si zahrál agenta Daxe Millera. O dva roky později se objevil jako Javier Acosta v seriálu Gang Related. Od roku 2015 jej budeme vídat jako Travise Manawa v seriálu Fear the Walking Dead.

Ve svém volném čase se Curtis věnuje surfování a rodině. Každý rok se pravidelně vrací na rodný Nový Zéland, kde si jej jako herce velmi váží.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Avatar Tonowari 2022 2022 1
Fear the Walking Dead Travis Manawa 2015 2017 3
Gang Related Javier Acosta 2014 2014 1

Filtr seriálů