Corey Stoll

Corey Stoll

Celé jméno: Corey Daniel Stoll
Místo narození: New York City, New York, USA
Známé projekty: House of Cards, The Strain, Ant-Man

Datum narození: 14.3.1976 (48 let)

Corey Stoll je známý americký herec, který se narodil roku 1976 v New Yorku. Je synem Stephena a Judith Stollových, kteří jsou židovského vyznání, a proto i on věří v tuto víru. Má jednoho staršího bratra.

Herectví studoval na Long Lake Camp for the Arts a Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts. Následně vystudoval Oberlin College, po které se věnoval herectví na New York University. Už od začátku své kariéry je plešatý, a proto je lehce poznatelný právě díky tomuto faktu.

Jakmile skončil roku 2003 se školou, tak se ihned začal věnovat své kariéře. Jedná se především o seriálového herce, nicméně má i několik výrazných filmových rolí. Své první role získal roku 2004, nicméně tehdy byl obsazován pouze do epizodních rolí. Objevil se však v takových seriálech jako CSI, Charmed, NYPD Blue, Alias, ER, Law & Order a spousta dalších.

Do roku 2010 prakticky bojoval o každou roli, protože se stále nedokázal prosadit, i když i nadále měl co hrát. První větší roli získal právě až roku 2010, kdy byl obsazen do seriálu Law & Order: Los Angeles jako detektiv Tomas Jaruszalski. Této roli se věnoval až do následujícího roku.

Průlom v jeho kariéře přišel roku 2013, kdy si zahrál Petera Russoa v seriálu House of Cards. Za tuto roli byl nominován na několik cen a zopakoval si ji ještě roku 2016. Každopádně se mu touto rolí otevřely dveře do světa, protože najednou začal hojně vystupovat v seriálech i filmech, ve kterých sbíral především velké role.

Co se týče filmů, roku 2014 se objevil v hlavní roli thrilleru Poslední K.O., kde si zahrála Buda Gordona. Následně se výrazně podílel na snímcích NON-STOP, Co by kdyby, Cena svobody, Temné kouty a Black Mass: Špinavá hra.

Roku 2015 na sebe upozornil rolí padoucha Darrena Crosse, kterého ztvárnil v komiksovém filmu Ant-Man. Poté si zahrál jednu z hlavních rolí thrilleru Anestezie, kde se objevil jako Sam. Následovaly velké role ve filmech Zlato, Café society, Racek, První člověk, Driven a The Report.

I přes takovou nálož velkých filmových rolí se i nadále věnuje seriálům, díky kterým je navíc známější. Po House of Cards ho proslavila role Ephraima Goodweathera, kterému se věnoval v letech 2014–2017 v seriálu The Strain. Eph byl v seriálu ústřední postavou, přičemž herec musel kvůli němu nějakou dobu nosit paruku. Až v pozdějších sériích diváci mohli spatřit hercovu pleš, která je pro něj tak typická.

V době, kdy se věnoval seriálu The Strain, se zároveň objevil v seriálu Girls jako Dill Harcourt a namluvil několik postav v seriálu American Dad! Následně ztvárnil epizodní roli v seriálu The Romanoffs, kde se objevil jako Michael Romanoff, údajný potomek slavných ruských Romanovců.

I následující léta byla pro něj plodná. Jakmile se roku 2019 objevil v seriálu The Deuce jako boháč Hank Jaffe, tak zamířil do seriálu Billions, kde hraje padoucha Michaela Prince. Kromě toho se věnuje i seriálům Baghdad Central a Ratched, ve kterých má taktéž velké role. V Baghdad Central si zahrál kapitána Johna Parodiho, zatímco v seriálu Ratched Charlese Wainwrighta.

Roku 2014 se zasnoubil s Nadií Bowers, kterou si vzal za ženu hned následující rok. A právě i v roce 2015 se jim narodil syn.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Deuce Hank Jaffe 2019 2019 1
Avengers Yellowjacket / MODOK 2015 2023 2
The Strain Ephraim Goodweather 2014 2017 4
House of Cards Peter Russo 2013 2016 2

Filtr seriálů