David Hedison

David Hedison

Celé jméno: Albert David Hedison Jr.
Místo narození: Providence, Rhode Island, USA
Známé projekty: The Enemy Below, Live and Let Die, Licence to Kill

Datum narození: 20.5.1927Datum úmrtí: 18.7.2019 (92 let)

Hedison se rozhodl, že se stane hercem, když viděl Tyrona Powera ve filmu Blood and Sand. Svou hereckou kariéru zahájil v souboru Sock and Buskin Players na Brownově univerzitě a poté se přestěhoval do New Yorku, kde studoval u Sanforda Meisnera a Marthy Grahamové na Neighborhood Playhouse School of the Theatre a u Lee Strasberga v Actors Studio.

Hrál v Newport Casino Theatre. V roce 1951 získal cenu Barter Theatre Award pro nejslibnějšího mladého herce, která ho opravňovala k práci v divadle ve Virginii. Působil v rozhlase v Severní Karolíně a pracoval na jevišti v Pittsburghu.

Na newyorském jevišti se objevil ve hře Much Ado About Nothing, studoval u Uty Hagenové, která ho doporučila pro roli v broadwayské inscenaci A Month in the Country v režii Michaela Redgravea. The Theatre World vyhlásil Hedisona za jednu z nejslibnějších divadelních osobností sezóny 1955–56.

Po roli ve hře A Month in the Country podepsal Hedison v květnu 1957 smlouvu s filmovou společností 20th Century Fox, jejímž prvním filmem byl klasický válečný snímek The Enemy Below (1957), v němž hrál i Robert Mitchum. Následovala hlavní role v hororu The Fly (1958), kterou Hedison získal poté, co ji odmítl Rick Jason. Film byl kasovně velmi úspěšný.

Hedison si zahrál Felixe Leitera ve filmu Live and Let Die (1973), kde v roli nového Jamese Bonda vystupoval jeho přítel Roger Moore. O šestnáct let později se Hedison k roli Leitera vrátil ve filmu Licence to Kill (1989), kde Bonda nyní ztvárnil Timothy Dalton. Hedison se stal prvním hercem, který si zopakoval roli Felixe Leitera, a je jediným hercem, který hrál Leitera se dvěma různými Jamesi Bondy.

29. června 1968 se v Londýně oženil s Bridget. Bridget zemřela 22. února 2016 na rakovinu prsu. Měli dvě dcery, Alexandru a Serenu. Alexandra Hedison se objevila ve filmech L.A. Firefighters a The L Word a je provdaná za herečku a režisérku Jodie Foster. David Hedison zemřel 18. července 2019 ve svém domě v Los Angeles.

Foto: MGM


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
James Bond Pátý Felix Leiter 1973 1983 1

Filtr seriálů