Timothy Dalton

Timothy Dalton

Celé jméno: Timothy Peter Dalton
Místo narození: Colwyn Bay, Denbighshire, Wales, Velká Británie
Známé projekty: Dech života, Chuck, Penny Dreadful, Doom Patrol

Datum narození: 21.3.1944 (79 let)

Timothy Peter Dalton se narodil ve Walesu. Herectví se začal věnovat ve svých šestnácti letech poté, co zhlédl Shakespearova Macbetha v divadle. Ve dvaceti letech nechal školy a odjel studovat herectví do Londýna. O dva roky později skončil ale i v této škole a dostal se do stálého ansámblu divadla v Birminghamu.

V roce 1966 se také dostal poprvé na televizní obrazovky ve filmu Troilus and Cressida. V následujících deseti letech se objevil ve zpracováních klasických dramat jako je Lev v zimě, Na Větrné hůrce a v 80. letech také v Janě Eyerové. Největší úspěch ale zaznamenala jeho role agenta Jamese Bonda ve filmu Dech života z roku 1987. Do Bondova obleku se pak oblékl ještě jednou v roce 1989 ve filmu Povolení zabíjet.

Od svého debutu ztvárnil přes pětašedesát rolí. Je známý také pro své tři největší seriálové role, konkrétně v britské klasice Doctor Who, americké akční komedii Chuck a v neposlední řadě také v hororovém dramatu Penny Dreadful a komiksovém Doom Patrol.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Crown Peter Townsend (1991 - ) 2022 1
1923 Donald Whitfield 2022 1
Doom Patrol Niles Caulder 2019 1
Penny Dreadful Sir Malcolm Murray 2014 2016 3
James Bond Čtvrtý James Bond 1987 1989 2

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Filtr seriálů