David Schwimmer

David Schwimmer

Celé jméno: David Lawrence Schwimmer
Místo narození: Flushing, Queens, New York, USA
Známé projekty: Friends, Madagaskar, American Crime Story

Datum narození: 2.11.1966 (57 let)

David Schwimmer je známý americký herec, který se narodil roku 1966. Je synem Artura a Arlene Schwimmerových, má starší sestru jménem Ellie a je židovského vyznání. Díky přestěhování jeho rodiny do Los Angeles zažil už ve svých deseti letech první hereckou zkušenost.

Původně však herectví bral jako koníček. Už jako malý hrál v různých divadelních hrách, ale když po střední škole v Beverly Hills přišel čas na vysokou školu, tak si vybíral mezi medicínou, právem a herectvím. Na medicínu měl vědomosti, práva chtěl studovat díky rodičům, kteří oba byli právníci, ale nakonec zvolil svou lásku k herectví. Přestěhoval se proto do Chicaga, kde začal studovat na místní Northwestern University.

Po vystudování roku 1988 se vrátil do Los Angeles, kde odstartoval svou hereckou kariéru. Ať už bude hrát David Schwimmer kdekoliv, tak se už nikdy nezbaví své nejznámější role, kterou získal brzy po začátku kariéry. Roku 1994 se mu totiž podařilo získat roli Rosse Gellera v seriálu Friends, kde jako jedna z hlavních postav vystupoval až do roku 2004.

Kromě toho se pochopitelně věnoval i jiným rolím, ale ty nikdy nebyly tak velké jako ta ze seriálu Friends. Například se během působení v tomto seriálu objevil ve filmech Smuteční host, Nadaný žák, Zuřivost, Řezník, kněz a prostitutka a Vzpoura. Dále je znám z filmů Nula od Nuly pojde, Nic než pravda či The Iceman. Znám je také svým dabování žirafy Melmana z filmů Madagaskar.

Většinou se však drží u seriálů, kde hraje různé role. Ještě před Friends se mihl v seriálech The Wonder Years, L.A. Law, NYPD Blue a Monty. Dále na sebe upozornil roku 2001 rolí Herberta M. Sobela v seriálu Band of Brothers.

Po seriálu Friends se mu už nepovedlo získat nějakou velkou roli. Například roku 2012 se objevil v pár epizodách Web Therapy, kde se opět shledal s herečkou Lisou KudrowFriends. Následně získal roku 2016 hlavní roli v seriálu Feed the Beast, ale tento seriál byl brzy zrušen. Spatřit jsme ho mohli v první řadě American Crime Story, kde si zahrál nechvalně známého Roberta Kardashiana.

Na konci devadesátých let chodil se zpěvačkou Natalií Imbruglia, poté po roce 2000 chodil s izraelskou herečkou Mili Avital a americkou herečkou Rochelle Ovitt. Roku 2007 poznal britskou umělkyni Zoë Buckman, kterou si roku 2010 vzal za ženu. Pár aktuálně žije odděleně, a to od roku 2017, nicméně jsou zatím stále svoji. Spolu mají dceru Cleo Buckman Schwimmer.

Kromě hraní se někdy ujme i režie. Například má na svém kontě režírování celkem deseti dílů seriálu Friends. Hodně přispívá na charitu, je demokrat a roku 2006 se mu podařilo získat 400 tisíc dolarů díky výhře u soudu, který se týkal urážky na cti.

Foto CC BY-SA 2.0 Philippe Berdalle, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Extrapolations Harris Goldblatt 2023 2023 1
American Crime Story Robert Kardashian 2016 2016 1
Friends Ross Geller 1994 2004 10

Filtr seriálů